şükela:  tümü | bugün
 • bence erdoğan'ın zor sorusu.

  öyle görünüyor ki, bu satrançta özellikle ekrem imamoğlu'nun bbc röportajındaki "türkiye'nin gelecekteki yeni cumhurbaşkanı olabileceğinizi düşünüyor musunuz?" sorusuna "god knows" cevabını vermesinden sonra tayyip erdoğan artık rakibinin kk değil, ekrem imamoğlu olduğunu anladı.

  ve sorudan sonra türkiye siyasetinde yepyeni bir döneme girildi, bir kırılma yaşandı. bunu tarihe not düşmek gerekir.

  yani kılıçdaroğlu, koltuğunu devredeceği kişiyi seçti diyebiliriz. bu kişi muharrem ince olmadı, sarıgül de olmadı. kılıçdaroğlu akıllıca bir hamle ile chp'nin geleceğini kurtarıyor. öyle görünüyor ki; strateji bu yönde zira imamoğlu'nun konuşmaları da bir belediye başkanında çok daha ötede.

  yani bu seçimi yenileseler de, imamoğlu'na mazbata verseler de vermeseler de 2 seçenek var ve bunlardan biri olacak.

  mazbata verilirse imamoğlu resmi olarak ibb başkanı olacak, eğer verilmeyip seçim yenilenirse imamoğlu hiç vakit kaybetmeden chp'nin başına geçecek.

  ve erdoğan bir ibb başkanı ile uğraşmak varken, bu kez chp genel başkanı olmuş bir ekrem imamoğlu ile muhattap olacak, ve öyle gözüküyor ki 4,5 yıl seçime gitmesek dahi imamoğlu ile rekabet edecek bir erdoğan'ın işi şimdikinden çok daha zor olacak.
 • ekrem imamoğlu atıp alıp üsküdar'ı geçtiği için cevabı belli olan soru. ancak erdoğan bunu ancak hayal dünyasında düşünebilir, sorunun cevabına etki etmeye kalkarsa bu halk ona gereken cevabı çok acı bir şekilde verir.
 • allah uzun ömür versin reis'e sırayla hepsini görecek.
 • kılıçdaroğlu delikanlı gibi partisi ve ülkesinin geleceği için iyi olduğuna inandığı şeyi yaptı. kendisi belki koltuğundan olacak ama bu durumu özellikle kendisi oluşturdu. aferin demek lazım.

  ya da asla kazanamaz diye düşünerek getirdi ekrem beyi, bilemiyorum. *
 • erdoğan böyle bir şeyi aklından bile geçirmiyordur. kk’yı kendine rakip olarak bile görmüyor. rakip gördüğü tek kişi vardı o da şuan içeride.

  aklından geçirmiyor fakat herkesin bildiği gibi ummadık taş baş yarar istanbul seçimlerinde gördüğümüz gibi ve tahminimce öyle olacaktır eğer ekrem başkan seçime kadar ayakta durabilirse.
 • bence burada asıl sorulması gereken su;
  karsısında imamoglu olur yada baska bir aday, erdogan bir sonraki cbaskanlıgı secimini kaybederse ne olacak?

  basta istanbul olmak uzere, son yerel secimde yasananlara bakılacak olursa bu bize erdoganın olası bir secim kaybında secimi saymayacagı, kabul etmeyecegi ve cesitli senaryolarla gecersiz sayacagı gercegini gosteriyor. ya da ben oyle hissediyorum.

  bu, 2016 yada 2017 de gambiya devlet baskanının kendi kaybıyla sonlanan secim sonucunu saymaması, ohal ilan etmesi, guvenlik guclerini sahaya surmesini, kazananın ulke dısına cıkması durumuna benzemez umarim diyorum ama erdoganın secim kaybına tahammulu yok.