şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ibb sosyal yardım kartı ile ihtiyacı olanlara yani
  eşi vefat etmiş kadınlara , herhangi bir maaş geliri olmayanlara, çalıştığı halde aile nüfusunun fazla olması sebebiyle geçinemeyenlere, sağlık sorunları nedeniyle yardıma muhtaç olanlara imkan sağlanır , önceden koli yardımı yapılırken şimdi kart ile bazı marketlerden alıyorlar,

  ekmek karnesi ise 1942-1946 arasında uygulanmıştır , milli korunma kanunu altında,
  bir açıklama şöyle der
  "ilk etapta belediye bünyesindeki mahallelerin nüfus verileri göz önünde bulundurularak un tedariki yapılmaktaydı. süreç boyunca halka bir somunu geçmemeleri tavsiye ediliyordu. [2] takip eden süreçte un ve hububat meselesinde profesyonelleşmeyi sağlamak amacıyla birinci dünya savaşı esnaf cemiyeti ve lideri kara kemal görevli kılınmıştır. [3] süreç boyunca ekmeğin düşük gramajla üretilmesinin ve karaborsacılığın önüne geçilmeye çalışılmış, savaşın sonlarına doğru ekmek üzerinde hileciliğe başvuranlara ceza verilmesi söz konusu edilmişti. kanunla belirlenen suç işleyen kişiler, divan-ı harpte yargılanmış ve para cezasına çarptırılmışlardı."

  ekmeği karne ile verirken bunun nedenlerine bakmayıp propaganda yapanlar ile dümdüz giden ekonomiyi çamura saplayıp, çalışanı fakirleştiren , popülist söylemlerle soğan depolarına baskın yapan zihniyet aynı mıdır? aralarında benzerlikler olabilir fakat suistimallerin önüne geçilmesi ve halka gıda sağlanması anlamında çok farklılık yok gibi görünse de ikinci dünya savaşı dönemi ile bu sakin dönem birbiri ile karşılaştırılamayacak kadar farklı dinamiklere sahiptir.

  sonuçta geçmişi yargılarken bugün kendisini eleştirmek de onurlu bir davranışa konu olabilir.