şükela:  tümü | bugün
 • istanbul’da en son 52 yıl önce nüfus 2.3 milyonken taksi plakası verilmiş. şu an nüfus 16-18 milyon deniyor, bu sürede talep bu kadar artarken arzın sabit kalmasıyla ortaya dokunulmaz, terör eyleminden kaçmaya çalışan insanlardan fahiş fiyat isteyen, mesafe beğenmeyen, trafikte kafasına göre araç kullanan bir kitle çıkmış.

  bunu da çözerse ancak imamoğlu çözer.

  bu zamana kadar çoktan yapılması gerekenin geç de olsa yapılması olacaktır.

  edit: konunun bilir kişisi değilim, internetten bulduğum ana akım kaynaklarda verilen tarihi verdim, 54 yıl diyen de var. örneğin, başka kaynaklar da var ama çok fazla kişi de mesaj atıp 30 sene demiş. anlatımın mantığını sarsan bir şey değil ama bu şerhi de buraya koyayım dedim. yoksa ha 30 ha 50, onlarca yıl diyebiliriz.
 • ekrem imamoğlu’nun fox tv’deki sıcak açıklamaları.

  taksi sahibinin belediye olacağı, taksi esnafına üç yıla kadar kiralama yapılacağı bir modeli anlatıyor imamoğlu.

  bana mantıklı geldi.

  edit: proje yarışması da yapılacakmış taksi tasarımı için. ben çok basit bir öneride bulunayım, herkes de benzer şeyler düşünüyordur. neden istanbul'a özel elektrikli ya da hibrit bir araç ürettirmiyoruz yerli bir firmaya? 50.000 araç ciddi bir rakam olur. elektrikli araç altyapısını da taksiler sayesinde kurmuş oluruz istanbul'a...

  karsan v1'i de hatırlattı @ionufo : karsan v1
 • umarım bir an önce gerçekleştirir bu icraati.

  taksi mafyası denen düzeni yıkarsa imamoğlu, gelecek siyasi hayatı için önü iyice açılır.
 • eğer mobil uygulaması üzerinden çağırma şikayet takip gibi imkanlar da sunarlarsa uber fikir
 • helal olsun başkana. önce adalar’daki atlara çözüm buldu. şimdi de bu işi hallederse çok büyük takdir alır insanlardan. bu mafyatik tiplerin kuyusunu tamamen kurutana kadar devam.
 • imamoglunun destekledigim projesi. fakat 5000 yetersiz. en az 15,000 olmali. ayrica uber, yandex vb uygulamalarin onu acilmali. bunlar esnaf degil, cakal olmus. o.c. taksici olmus.
 • istanbul'da 1990 yılında (en son taksi plakası satılan yıl) kentin nüfusu 7 milyonken 17 bin resmi taksi vardı. bugün nüfusu 15 milyondan fazla ve hala 17 bin taksi var.

  dolayısıyla mantıklı bir projedir. hatta değil 5000 15.000 tane verilse yeridir.

  taksiciler daha önce hayatlarında hiç taksiye binmediği için anlamıyorlar muhtemelen nasıl bir teröre maruz kaldığımızı.

  ek: aç şu uber'in önünü başkan. insanlık huzura ersin.
 • uc vakte kadar ak partili taksi lordlari "iscilerine" ibb nin onunde eylem yaptirir.

  fakat biliyoruz ki eylemciler protestocular dis guclerin masalaridirlar teroristtirler polisimiz bunlarin basini ezer.
 • çözülemez denilen adalar'da fayton ve at sorununu çözen bunu da yapar dediğim model. ama beni daha çok deniz taksinin ucuz ve yaygın olacağı fikri heyecanlandırır.
 • tam yeni taksi plakası dağıtmak geçici çözüm ve yeni rant kapısı olur, mevzuat el veriyorsa keşke kiralama modeli olsa yazacaktım. meğer imamoğlu'da aynısını düşünmüş. açıklamayı aşağıya kopyalıyorum.

  "sıkıntı var. bunu taksiciler de biliyor. bazen taksi duraklarında insan taksi bulamıyor. başka sistemler, korsanlar devreye giriyor. biz kiralama modelini getiriyoruz. taksinin sahibi ibb olacak. kiralama modeliyle, kontrollü bir sistemle. meclis’e getireceğiz bu konuyu. eğer meclis’te uzun vadeli bir modeli onaylarlarsa, oradan yürüyeceğiz. olmadı, encümen üzerinden 3 yıllık bir taksi kiralama modelini getireceğiz. burada, taksici esnafını da koruyan, disipline eden, korsan çalışmaları yok eden bir modeli hazırlıyoruz aslında."