şükela:  tümü | bugün
  • süper hizmet.
    haklımız kültürlensin.
    yesin içsin, eğlensin.

236 milyon kere eğlenelim. o ye...
    bir yılda 236 5 yılda 1,2 milyar tl.
    1 milyar 200 milyon tl.
    sen diyor milyar milyon...

06.01.2020 tarihinde ihalesi yapılan ve 27.01.2020 tarihinde 235 milyon 990 bin 281 liralık sözleşmesi imzalanan işin içeriğinden çıkarılan durumdur.

tüm teknik şartnameyi okumak isterdim ama inanın yoruldum.
    56 adet konser/dinleti başlığında toplam 1393 adet konser, dinleti, sanatçı ve/veya sanatçı grubundan bahsediliyor.
    sanatçılara ödenecek para 5000 lira ile 400.000 lira arasında değişiyor.

5 sanatçıya 400'er bin lira...

bu sanatçılar 400'er bin lira almak için mi muhalefetlik yaptılar.
    hani israfa karşılardı.
    halkın 2 milyon lirası sadece 5 kişiye gidecek.

1393 adet konserin toplam maliyeti 52 milyon 653 bin lira. yani sanatçı başına ortalama 38 bin lira ödeniyor. ve günlük ortalama rakam, 3.8

1393.
    bin üç yüz doksan üç.

israf düzenine evet.
    evet
    israf düzenine hayır.
    ya da öyle şeyler.

-/-
    merak edenler var ise, bir iki başlık:

çocuk tiyatrosu:
    1582 oyun: 5,148,000 lira

yetişkin tiyatrosu:
    930 oyun: 7,890,000

konuşmacı (30 iş)
    moderatör (40 moderatör)
    danışmanlık (10 başlık)
    1: 90 kişi, 5000 lira. toplam 450000 lira.
    2: 12 kişi, 6000 lira. toplam 72000 lira.
    3: 12 kişi, 7000 lira. toplam 84000 lira.
    4: 36 kişi, 8000 lira. toplam 288000 lira.
    5: 12 kişi, 9000 lira. toplam 108000 lira.
    6: 40 kişi, 10000 lira. toplam 400000 lira.
    7: 12 kişi, 12000 lira. toplam 144000 lira.
    8: 36 kişi, 15000 lira. toplam 540000 lira.
    9: 5 kişi, 17000 lira. toplam 85000 lira.
    10: 5 kişi, 20000 lira. toplam 100000 lira.
    toplam: 2,271,000

insanın danışman olası geliyor. 10 numaradaki 5 kişiden biri olmak vardı.

ben yazarken içim acıdı, devam edemedim.
    tamamını görmek isteyenler için; teknik şartname
  • ankara’nın gerisinde kalmıştır.
    sonuçta bir çöpe yediyüzelli milyonn dolaaaar harcayacak kadar zengin ve savurganız.
    eğlenecektik güüya ama elektrikler gitti kapandı. tühh!
    neyse melihciğim sağ olsun!
  • km’de 62 litre mazot yakan 1.5 dci renault clio marka araçlara da için bu kadar acıdı mı delikanlı? insanlar az sosyal olup kafa açsınlar. yeter milleti mağaralara kapattığınız! ağa babalarınız 20 bine sıçmaya gidiyorken sen burada onlar için ağız ishali oluyorsun. be hey gafil!

edit: ulan şimdi bayramlık ağzımı açıcam da sonra savcılıkta falan uğraştırıyorsunuz adamı. bre dürzü; senin vakti zamanında sıyın bışbıkınım dediğin adamın bakan iken nerelere baktığına bak. sonra gelmiş imamoğlu israfmış. sen daha gelip şu clioların hesabını verememişsin. ağzımı açtırmayın üstüme gelmeyin mesaj atmayın. ağır konuşurum. daha kuran'ı kerimi kullanarak açtığınız kurs adı altında yediğiniz bokları açıklayamadınız. sizin yüzünüzden genel sözlerimden çok edit yaptırdınız.

edit2: sinirden her yer anlatım bozukluğu her yer devrik cümle olmuş. kusura bakmayın yoldaşlar.

edit 3: bir suserin yeşilendirmesi üzerine ufkumu iki katına çıkaracak bilgiler listemin üst sıralarına taşınacak bir bilgiye nail oldum sayelerinde. @bernard karamazov'un belirttiği üzere bir adet formula 1 yarış aracı 300 km'de 110 litre yakıt harcıyormuş. bizim cliolar ohooooooooo abicim bu ne ya :)))))
  • istanbul'un bir dünya kenti olma yolunda ilerlediğinin güzel bir kanıtı. aynen devam.
  • başlığı açan arkadaşa çok üzülüyorum. kokusu geliyor, yoldalar, sen kaç ben oyalarım onları. onlar mi ? onlar ekotroller...

akp'nin yaptığı israfları göstererek bu israfı normalleştirecekler.

azılı ekotroller mesaj yoluyla salyalar akıtarak küfür edebilir. hemen şikayet edip hakaret davası açarak bertaraf edebilirsiniz.

edit: sözde israf düzenini bitirecekti.

edit2: kimlere konser verdireceği, kimlerin tiyatro oynamasına izin vereceği merak konusu.
  • sanata buyuk bir destektir, hortumculara dert olmustur.

ekleme: kulture de buyuk katkidir.
  • tanesi 8000'den yetiskin tiyatrosunu gayet ekonomik buldugum sozlesme. sanatci basina degil de konser basina 38000 odemesi de cok normal, zira konserlerde sadece sanatci yoktur. adamin birisi birdenbire eline mikrofonu alip sahneye atlamaz, devasa bir ekip konseri hazirlar.

aynen devam ibb.

ek: herkes "siz de israf ediyorsunuz, once bunlari konusun" demis. hayir, bu israf falan degil. 16 milyonluk sehirde yillik kisi basina 16 liralik kultur sanat harcamasidir. derdiniz insanlar kultursuz olsunlar, evde survivor izlesinler ise haklisiniz, belediye kisi basi 16 lira harcamasin.

burada takip edilmesi gereken iki sey var. ilki danismanlarin kalifiye mi yoksa torpilli mi olduklari. yoksa turkiye gibi bir ulkede tahminen brut 20000, net 12700 liralik maas eger kalifiye insanlara gidiyorsa cok yuksek bir maas degil. ikincisi de su: kultur sanat faaliyetleri sadece besiktas, kadikoy yerlere yonelik mi yapilacak yoksa her insan grubuna hitap edecek sekilde sehre homojen mi yayilacak?
  • bu zor günlerde insanların bir şekilde kafa dağıtmasını sağlayacak oluşumlara bakıyorum hart hurt sesler çıkıyor.ayıptır
  • ekrem imamoğlu ve israfiyet temalı çalışma. hiç şaşırtmıyor gerçekten de. sen o kadar belediye aracını teşhir edip "bakın bizden önce ne kadar çok israf yapılmış" de, ve sonra git masrafın babasını yap.

bir istanbullu olarak altyapı çalışması, düzenlemeler vs. istiyoruz senden. konser istese belediye konserine mi gider bu kadar insan.
  • partiyle dahi değişmeyen zihniyet. bu belediyelerdeki konser fetişizmini çözemedim ben.

bir belediye toplumda bu kadar yoksul varken, devletin imkan ve kaynaklarını kullanarak, seçmenlere oy kaygısıyla şirin görünmek amacıyla ne kadar konser, tiyatro, etkinlik gibi skimsonik aktiviteler düzenliyorsa, varsa hakkım hepsine de zehir zıkkım olsun. bana sadece görevini yap, belediye ne yapıyorsa onu yap. artanını da kasanda tut, böylece her ay devletten para almış da olmazsın. çünkü biz ekonomisi güçlü bi ülke değiliz y...k kafası. vatandaşın bir kısmı orda haha hihihi gülecek diye, 40 yaş üstü kadınlar orda şarkıya eşlik edecek diye ben niye onların bilet parasına ortak çıkıyorum. istemiyorum kardeşim konser ya da başka bi bok. ben şehrime gelen n. nazırdan aile nasıl olacak dersleri mı alacağım. kültürlenmek , gelişmek isteyen adam gibi yazarlardan kitap okusun. ülkece okuma cahiliyiz, eski bir sinema artisti hanımefendi gelip bana aile kavramını mı öğretecek. onbeş temmuz ile ilgili saçma sapan tipler türedi bir de. onbeş temmuz nemacıları. getirme bana bu adamları. milletin parasını böyle niteliksiz adamlara peşkeş çekme..

edit: hala particilik üstünden olayı savunanlar. burdan imamoğlunu eleştiren aktroller net ve katıksız maldır. eleştirdikleri israfın daha fazlasını görmekten acizdir. iki tarafı da eleştirsinler de samimiyetlerine inanalım.

edit 2: al birini vur ötekine. partizan kafa heryerde sanat bu sanat diyor. sanatına sokayım. sanat toplumun belli bir refah seviyesine ulaşması ve güçlü ekonomisiyle olur. ha ben demiyorum sana sanat yapma. sen gene yap, sanatsal çalışmaları da mümkünse cebinden takip et. ekonomik buhranda olan devlet parasını buraya gömmesin. az ye de o kadar sanat dostuysan bir sanatçının konserine bilet al, ya da tiyatroya bilet al mesele şehrine geldiğinde. türk tiyatrosunu da siz siktiniz sözde sanat sevicileri.