şükela:  tümü | bugün
 • istanbul büyükşehir belediye meclisi'nde; 277 adet tescilli fayton plakasının 250 bin tl bedelle, atların tanesinin de 4 bin tl bedelle satın alınması için teklif hazırlandı.

  geçen yıl aralık ayında adalar’daki yüzlerce atın yakalandıkları ruam hastalığı sonrası itlaf edilmesiyle büyüyen fayton krizinde çözüme yaklaşıldı.
  istanbul büyükşehir belediye meclisi'nin bugünkü oturumunda aylardır tartışılan fayton taşımacılığı konusuyla ilgili radikal bir karar alınması bekleniyor.

  duyarlı bir adım, inşallah bir an önce gerçekleşir.

  kaynak:https://www.sozcu.com.tr/…esi-satin-aliyor-5571486/

  edit:başlıktaki harf eksikliğine takılan süper zekalar, sizin küfürünüz formata daha aykırı bilesiniz.
  harf eksik olunca anlama yetiniz çalışmıyorsa orasını bilemem tabi.
 • amaç şuan fayton sahiplerinin mağduriyetinin engellenmesi.
  satın alma sonrası atların daha iyi muamele göreceği kesin.
  fayton döneminde 20-25 yıl olan atlarının ömrünün 2 yıla kadar düştüğü söyleniyor.
  atları doğaya bile salsan 10-15 yıl yaşar zaten.
 • faytoncu kardeşlerimizin mağduriyetini gideren çok başarılı icraat.
 • umuyorum ki satın alma sonucu atlar hayvan çiftliklerinde emekli edilecek ve tamamen elektrikli faytona dönülecek.
 • ibb zamanında fayton lisansı satmışsa ve bugün faytonları kaldırmak istiyorsa işbu lisans sahiplerinin olası mağduriyetlerini engellemek durumundadır. ve bunun için o lisansları kim satmıştı, bugün ibb'yi kim yönetiyor hiç fark etmez. olması gereken bu. yoksa şu an bütün sarı taksileri kaldırıyorum dersin, var mı öyle şey?
 • (bkz: 23 aralık 2019 ibb fayton kararı)

  adalar'daki çalıştayda 35 adet faytonun turistik amaçla çalışacağı yönünde karar alınmış. konu özelinde, birçok stk'nın gözünün üzerinde olduğu ibb, kim tarafından yönetilirse yönetilsin, hesap sorulamayan fayton mafyasından çok daha iyi bakım sağlar her halükarda. sayıları sembolik düzeyde tutularak, atlara eziyet etmeden de yapılabilir bu iş. hiç fayton çalıştırılmasın; fotoğraflarda, filmlerde ve kitaplarda kalsın faytonculuk istiyor insan tabii. yine de bu bir kazanımdır.

  kamusal bir işletmenin, kar amacı gütmeden ve atların birer ulaşım aracı değil de "canlı" olduklarının bilincinde olarak bakımlarını üstlenmesinde sorun görünmüyor sanki. geriye kalan 242 faytona bağlı 484 atın bakımının nasıl sağlanacağı ve hangi şartlarda muhafaza edileceği henüz meçhul; ama faytonculara 70 milyon lira ödenmeden önce, çalıştayda bunun da kararı alınmıştır herhalde. atlardan boşalacak alan ise elektrikli araçlarla doldurulacak 2020 yazından itibaren.
 • faytoncuların mağduriyetini sikeyim hepsi şerefsiz . canlı bir hayvana makine muamelesi yapan sürekli koşturan yokuşlarda atları mahveden doğru dürüst beslemeyen duygusuz insanlar bunlar alarına gözleri gibi baksalardı kim faytonlar için tepki verirdi ?
  faytonları almasınlar sadece atları alsınlar çünkü ibb atları almasa gider sucuk fabrikasına satar bunlar .
 • 35 faytonun kalması kararını da ivedilikle değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. ne belediye ne de bunca yıldır eziyetlerine sebep olan insanlar kimse bu canlar üzerinden geçinemesin artık. ekrem imamoğlu verdiği sözü tam anlamıyla yerine getirsin.

  (bkz: faytona binme atlar ölüyor)