*

şükela:  tümü | bugün
  • tasarrufun böylesi

edit: arkadaşlar kaynakdaki resimler kamu ihale sitesinden alınan resimler.
    doğruluk yanlışlık bilemem yapılan doğruları savunduğum gibi yanlışları da savunurum.
    sonuçta bu paralar cebimizden çıkıyor.

edit 2: yeşillendiren arkadaşlarımın iyi de kötü de yorumları var ancak ben derinlemesine bir araştırma yapmadım piyasa değer karşılık vs. ama başkanımızın en büyük politikası araba konusuydu biraz bu şekilde düşünelim. karlıysa helal olsun derim zaten

edit 3: bir yazar arkadaşım çok güzel açıklamış rakamlarla. teşekkür ederim ona. burada doğru bilgilendirilmek için bu başlığı açtım. ancak entry lere bakıyorum komik söylemler var arkadaşlar siyasetle bir bağım yok olacağını da düşünmüyorum. sadece gördüğüm şeyi yazdım doğru bilenler saygı çercevesinde yeşillendirdi.

edit son: bir çok yazar arkadaş ile detaylı konuştuk. tekrar baktığımda tweete ve ekaptan linke sözleşme süreleri yarı yarıya belkide aradaki fark bu sebeple çıkıyor. yine piyasaya göre normalde gelebilir tam emin değilim. biri 3 yıllık sözleşme tutarı diğeri 1.5 yıllık sözleşme tutarı.
    ilgilenen yazan herkese teşekkür ederim.
    ps: iyilik kazanacak. *

sözleşme süresi 1
    sözleşme süresi 2

edit karşılaştırma: ekaptan 2017 ve 2020 araç ve ay sürelerini de yan yana koydum. belkide tweeti çökertecek sonuç çıkacaktır.
    cetvel karşılaştırması
  • (bkz: aktroll)
    (bkz: engelle)
    (bkz: başlıklarını engelle)

edit: okumadan ironi yaptım. çünkü muhalif olmak bunu gerektirir. adam güzel güzel yazmış, kaynak göstermiş. konu melek ekrem olunca kimse kabul etmiyor, ilgi göstermiyor.
  • icerigi bilmiyorum ama emin oldugum bir sey var. imamoglu ve chp istanbulu zar zor aldi. suan dunyanin en cirkin muhalefetini yapan bir kesim var. ibb'nin goz gore gore aptalca hatalar yapmasi veya yolsuzluk yapip ihale vermesi gibi bir aptalliga girecegini sanmiyorum. cunku pireyi dinazor yapan bir kesim var.
  • üst edit: başlık yazarına teşekkürler verdiği ek bilgiler için. bunlar ışığında tekrar konuyu tartışabiliriz(doğru oldukları varsayılarak). 2017 yılında 154 araç kiralanmış, 2020 yılında ise 136 araç kiralanmış. verilen tweetteki aylık ücretler de doğru olduğu için bir de dolar kuruna ve dolar enflasyonuna bakmak lazım gerçek değer karşılaştırması yapmak için. burada haklı bir itiraz olabilir, iki ülkede fiyatlar farklı seviyelerde olabilir/artabilir. ama diğer opsiyonumuz türk enflasyon oranları, dolayısıyla bence bu daha iyi bir çözüm. 26.06.2020 tarihinde dolar satış ortalaması 6.8575 tl, 3 yıl öncesinde (26.06.2020) dolar satış ortalaması ise 3.5063 tl. 3 yıllık dolar enflasyon oranı ise yaklaşık %4.6. bunları aylık harcama rakamlarını normalleştirmek için kullanırsak 2020 tlsi ile akp dönemi kiralama harcaması 596,330 oluyor (bu chp'nin ödediği rakamdan az). önemli bir diğer faktör de şu anda araba üretimi olmadığı için yeni araba bulmanın sıkıntılı olması, ki bu da fiyatı arttırır. arada ötv ve kdv oranlarında bir değişiklik olduysa bunun da etkisi olur ama emin değilim bu konuda değişiklik olup olmadığı konusunda. sonuç olarak chp yönetimi her şey hesaba katıldığında bile daha kötü bir anlaşma imzalamış akp yönetimine oranla. başlık yazarı gibi konuyu yakından takip edenler sayesinde siyasi partiden bağımsız olarak böyle israflara dikkat çekebilirsek belki ortak varlıklarımızın daha düzgün harcanmasını sağlayabiliriz.

kaynakta akp yönetimi araç kiralamalarıyla alakalı fotoğraf yok. bu nedenle bahsedilen kontratın ne zaman yapıldığına dair bilgi alamıyoruz. hem vergide artış hem de türk lirasının değerinde düşüş nedeniyle iki nominal rakamın harcama tarihleri belirtmeden karşılaştırılması en iyi ihtimalle cahillik olur. ancak eğer gerçek değer olarak daha fazla harcama yapıldı ise chp yönetiminin sorgulanması gerekir.

edit: başlık yazarından bütün fotoğraflara bakmadığıma dair uyarı geldi. 1. fotoğraf chp dönemi diyerek tweette bahsedilen rakamı veriyor. 2. fotoğraf akp dönemiymiş yazarın belirttiği üzere. bu şekilde baktığımız zaman bahsedilen rakamlar doğru. ancak 2. fotoğrafta hangi arabalardan kaç tane kiralandığı detayı yok. bize direkt ihalelerin bulunduğu linkleri gönderseniz bu detaylara da ulaşabiliriz.
  • 2018 de 5 günlük kiralama fiat linea için 480 tl vermişim . garenta ile almıştım . bugün itibariyle alsam kaç para olur diye baktım fiat gea ve renault binek 1900 tl diyor. ihale filan ben bilmem . ama araç kiralama işi siki tutmuş
  • parayı cebe atamadıkları için çok üzgün aktroll kardeşlerimiz.
  • karşılaştırma 10 sene öncesi ile yapılsa fark daha fazla olurdu..

tanım : seneler öncesi ile bugünü aynı fiyatlar üzerinden karşılaştırıp algı yaratmaya çalışan ucuz bir trollun tweetinin sözlüğe taşınma hali.

tweeti atan kişiye beynin olsaydı git ihale dönemlerinde sıfır araç fiyatlarını karşılaştır da ondan sonra konuş derdim ama.. işte, beyni olsaydı..

edit : merak eden olursa, 2017'de clio fiyatları 50-60 bin tl seviyesinde sıfır satış fiyatına sahip. 2020 de ise 120 bin tl civarı sıfır satış fiyatına sahip. kiralama konusunu devreye girdiğinde açılan fark da cabası..
  • salak kardeşim 2016 2017 lirasiyla simdiki lira bir mi?

2016 dolar: 2.94
    2017 dolar: 3.5
    2020 dolar: 6.85

hadi kabaca basit bir hesaplama yapalım.

291.500tl akp zamani 2017
    608.370tl chp zamani 2020

291.500/ 2.94 : 99.149 $
    291.500/ 3.5 : 83.285 $

608.370/6.85: 89.466 $

hadi şimdi siktir git

edit: arkadaşı trol zannedip küfrederek yazılar yazdım. özelden yazdı. utandım açıkçası. kusura bakma dostum.
  • fena deneme değil ama bi an ben bile ne oluyor diye düşündüm
    (bkz: aktrol)
    (bkz: başlıkları engelle)
    (bkz: engelle)

edit : bu aktroller yüzünden merak eden bir şeyler sorgulayan bireyleri de artık aktrol olarak yaftalıyormuşum dexterinlife adlı arkadaştan özür dilerim