şükela:  tümü | bugün soru sor
  • https://mobile.twitter.com/…tus/1069958780098625536

son zamanlarda iyice zıvanadan çıkan taksicileri adam etmesini umduğum içeriğini merak ettiğim ve takdir edilesi eğitim.
    bir yerden başlamak gerekli, inşallah istanbul’da taksicilik düzelir.
  • zihniyet kotu olduktan sojra (bkz: sezen cumhur önal) egitim verse okuz okuzdur. taksicilerin sorunu ahlaki teknik degil. kalkip koca koca adamlara tirnakcilik yapmayin, yolcuyu dolastirmayin,para ustunu tam verin diyeceklerse sokayim oyle egitime.
  • egitilemezler.
  • hiç bir işe yaramayacak bir şey. bu eğitim zorunlu mu? hayır, katılmazsa ne olacak? hiç bir şey. bu eğitimi almadan da taksici olabiliyor mu? evet...
  • bakalım bu taksicilerden nasıl mobilyalar çıkarabilecekler
  • kısa mesafe olunca almayan, fazla para almak için yolu uzatan, türlü türlü gevşeklikleri olan adamlara oturup ne anlatacaksınız yahu? bunlar eğitilmez, bunların içlerine işlemiş.
  • gazete veya dergiyi rulo yapıp burunlarına doğru vurmak suretiyle yapılan eğitimlerin başlamasıdır.
  • sıkıntının temeli şu, taksiler bir şirket altında değil, plaka sahiplerinin emrinde çalışan ve her ay değişen sigortasız, kazanç garantisi olmayan ve tekrarlanan eğitim ve sicil takibi yapılmayan kişilerden bahsediyoruz. bu şartlar altında kalıcı bir düzelme ol(a)maz.

taksileri götürü usülden, ltd veya a.ş. düzlemine çekerseniz, herşeyin kaydı kuydu olur, taksici sabah verdiği 300 lirayı kurtarıp üzerine para kazanma hırsı/çaresizliği ile sapıtmaz. doğuştan sapıklar zaten elenir.

peki neden bu çözüm uygulanmıyor. bu şekilde taksi plakası sahipleri daha çok kazanıyorlar da ondan.
  • alttaki yoruma buyurun:

"ıyide gardas eyitimi bilen verir taksici abiler varkene siz ne biliyonuz ki dinliycekmissim seni omurum trafikte curudu sen konusuyon"

bunu eğitsen ne olur ki?
  • sorunun kaynağı belli. şu anki şoförlerin büyük kısmı eğitimle düzeltilecek kapasitede değiller.

* istanbul'da yeteri kadar taksi plakası yok. birileri çok kazansın diye senelerdir yeni taksi plakası verilmiyor.

* uygunsuz çalışanın plakası elinden alınmıyor. plaka sahipleri de, nerde it-kopuk, bir baltaya sap olamamış kişiler varsa onları şoför olarak tutuyor. 2 plakayı iptal et, bak ne oluyor... uyuşturucu içip araba kullanan, defalarca hırsızlıktan hüküm giymiş birini ne kadar eğitebilirsin?