şükela:  tümü | bugün soru sor
 • apple'ın yeni ödeme standartı. tabiki sadece kendi cihazları ve bluetooth 4.0 marifetiyle çalışıyor. qr kod veya nfc desteği bulunmuyor.

  yine de parmak iziyle çalışan iphone 5s ile günlük hayatta büyük bir rahatlık yaratabilir.
 • apple'ın perakende mağazalarındaki alışveriş deneyimini baştan yaratacağı yeni servisi. ilk uygulamaları ortaya çıkmaya başladı: http://www.applefanatigi.com/…alismaya-basladi.html
 • (bkz: beacon)
 • kullanan applecıların mesaj kutumu yeşillendirmesini istediğim teknoloji.
 • çok duymamıza rağmen akıllı telefonlarda hala yaygın, kullanışlı bir uygulaması olmayan nfc teknolojisine bir apple yaklaşımı. ayrı bir protokol yerine bluetooth kullanıyor, sürekli açık kalabiliyor ve az enerji harcıyor. amerika'daki apple mağazaları kullanmaya başladı bile, gelecekte yaygınlaşması bekleniyor.
 • türkiye pazarı açısından bakarsak, vodafone ile tmob'un ortaklaşa yaptığı bir projenin bulunduğu teknoloji.
  video
 • (bkz: blesh)
 • yaklasik 2-3 yil icerisinde nfc'nin ve dolayısı ile isis gibi olusumların sulalesini belleyecek olan zottirik. mesafe bakımından zaten su anda bile nfc'yi donunda sallıyor. ayrıca bluetooth low energy sekropslar butununu kullanır.

  (bkz: ble)

  (bkz: nfc)

  (bkz: isis)
 • bugün webrazzi'de yapılan etkinlikte adı geçen teknoloji. genel olarak zorlukları ve case studyler hakkında konuşuldu.

  detay:
  http://www.webrazzi.com/…r-uygulamasi-da-tanitildi/
 • apple tarafından donanım olarak üretilmeyip sadece firmalara lisans sattığı konum tabanlı bluetooth 4.0 üzerinde çalışan cihaz. cihazın çalışma mantığı belli aralıklarla bluetooth sinyali yaymak. bu sinyal ile ibeacon ve alıcı cihaz arasındaki mesafeyi ölcebiliyorsunuz. bir nevi kapalı alan gps denilebilir. bluetooth low energy sayesinde uzun süre çalışabiliyor. üretici farklılığından kaynaklı bazı cihazlar tek pil(saat pili) ile 6 ay bazıları ise en az 2 yıl çalışabilir. applen para kazanma yöntemi bu kez direk müşteri ile değil aracı beacon üreticileri ile oluyor. aracı donanım üreten firmalar apple dan lisans alıyor ve bunları size avm(major) mağaza(minor) olarak satışa sunuyor. tabi bu esnada 2 dolarlık donanım oluyor site 40 dolar.

  şu şekilde çalışıyor;
  donanım üreten firmadan beaconları alıyorsonuz. size ugun bir şekilde major ve minor olarak beacon uuid leri üretiyorlar ve bunun apple aracılığı ile lisanslıyorlar. firmaların tamamı cloud hizmetide sunuyor. siz aldığınız cihazları mağazanıya yerleştiriyorsunuz. bu cihaza uygun nasıl isterseniz android ve ios uygulama yazdırıyosunuz. yazılımın kurulu olduğu bir mobil cihaz ibeacon sınırları içine girerse yazılım devreye giriyor. bundan sonrası sizin hayel güçünüz.

  peki neler yapabiliriz bu aletle;
  1-mağazalarda cihazı kullanarak mağazaya gelen müşteriye bilgi vermek.müşteriden gelen verileri analiz ederek ne kadar süre mağazada kalmış ve neleri incelemiş.
  2-mobil cüzdan ve ibeacon birleşince direk ödeme sistemi.
  3-anahtarlık, valiz, köpek tasması gibi yerlere takılarak o anda istenilen nesne nerede olduğunu tespit etme.
  4-bol miktarda bireyleri trollemek.

  olumsuz yanları
  1-alışveriş merkezlerinde cihaz yaygınlaşırsa sürekli bilgilendirme mesajı alır hale gelebiliriz. inanılmaz rahatsız edici bir durum.
  2-bluetooth açık değilse bu arkadaş hiç bir işe yaramıyor.
  3-radyo frekansından dolayı çok net mesafe ölçemiyorsunuz.