şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ibm)
 • ilk genel muduru orhan pamuk'un babası gunduz pamuk'tur.
 • stajyerlerine kendi laptoplarıyla gelmelerini söyleyen şirket.
 • yapı kredi plaza b-blok'ta ikamet eden ve vaktiyle büyükdere caddesi'nin karşı tarafındaki bir binanın çatısından roketatar ile saldırıya uğramış kurum/kuruluş/limited şti.
 • çalışanlarının sendikalaşmasına, anayasal haklarını kullanmasına engel olmaya çalışan bir şirketmiş:

  http://www.bilisimsendikasi.org/
 • bilişim dünyasının en ilginç olaylarından birine sahne olan şirket (bkz: http://www.burak.com/…l-greve-karsi-koyabilecek-mi/)
 • beyaz yakalı emekçilerin sendikalaşma mücadelesinde zafer elde ettikleri şirket.

  nedim akay'ın birgün'de de çıkan yazısından:

  "baskı, tehdit, rüşvet, işten çıkarmalar ve diğer bir sürü karşı unsurlara rağmen ibm çalışanlarının terk etmediği bu mücadele, ülkemizde beyaz yakalıların örgütlenmesi konusunda örnek alınacak bir kazanım olmuştur.

  işverenin ücret politikasındaki uygulamaları, kazanılmış sosyal hakların ortadan kaldırılma çabası, çalışanlar arasında adaletsiz ücret politikalarının uygulanması örgütlenme nedenlerinin başında gelmekteydi. tüm bu sebeplerle ve %80 gibi bir çalışan oranıyla tez koop iş sendikasına üye olan ibm çalışanlarının 2008 yılı ortalarında başlayan mücadelesi yargıtay kararı ile birlikte zafer’e dönüştü.

  sendikalı olmanın dayanılmaz zorluğu

  dünya dev’i ibm, örgütlü çalışmanın avrupa ve amerika gibi gelişmiş ülkelere özgü bir özgürlük olduğunu düşünüyordu. her ne kadar bu çelişki söylevlerde ve yazılı metinlerde görünmese de ibm yönetiminin uygulamaları bunu net bir şekilde bizlere gösterdi.

  kapitalizmin acımasızlığını süreç boyunca yaşatan ibm yönetiminin uygulamaları, çalışanların hak arayışına karşı duruşta, cüceler ve devler arasında zihniyet farklılığı olmadığını ispatladı. yakası ister beyaz ister mavi olsun, ister yerli firmada, isterse dünya devi bir firmada çalışsın; bizler için istenen örgütsüz köleler olarak yaşamamız. hepsinin de ortak cevabı “biz yasalara uygun davranıyoruz”!!!

  sinter metal, sabah gazetesi, yörsan, tekel gibi yüzlerce yerdeki uygulama birbirinin kopyası. sendikal örgütlenme dediğinizde kapının önündesiniz. arkasından uzunca süre mahkemeden mahkemeye hak peşinde koşan onurlu emekçilersiniz. değer mi?

  bunu yaşayan birisi olarak; evet değer, hem de bin defa değer."

  yazının sonunu ece temelkuran'ın o muazzam yazısından bir alıntıyla bağlamış

  "beyaz yakalı arkadaş, ey beyaz yakalı arkadaş! iyisi mi sen örgütlenmek için fazla havalı olduğunu sanma. daha bildiğin şekil söyleyeyim:

  “are you too cool to be a union member?”

  gel sen bu sendikaya üye ol. çünkü pısırık kolej çocukları gibi sinip kalmakla bu işin yürümediğini, elinden manyetik kartın alınmak suretiyle oyun dışına atılıverdiğini gördün 2001’de. kimi işten çıkaracaklar diye tırnak yiyip bölüm şefine yaranmaya çalışacağına delikanlı gibi sendikana üye ol, işten çıkarıldığında yanında bunun hesabını soracak insanlar olsun. işin ucunda tıpış tıpış evine gidip o havalı cep telefonun çalmadan, internet sitelerine cv gönderirken depresyona girmek var."*

  *http://ikiyaka.org/

  yargıtay'ın verdiği karara buradan ulaşılabilir:

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=29514
 • yapı kredi plaza b blok 15-19. katlar arasında ikamet eden şirket. stajyerlere sıfır önem verir. öyle ki resepsiyondaki sekreterler bile sizi iplemez. zorunlu staj yapıyorsanız para alamazsınız ama para alan stajyerlerle beraber boş boş oturursunuz...
 • harikulade pek de sevimli, yardımsever, hoşgörülü çalışanlara sahip olamayan şirket idir. en azından servis çalışanları bu şekilde ki yaptığınız, dikkat ettiğiniz hususları yapmadığınızı düşünerek şunu şöyle yapacaksınız böyle yapmanız gerekiyor diyerek genellemenin dibine vururlar haliyle. allah düşürmesin lillahil stop diyerek çalışmalarında başarılar diliyoruz.