şükela:  tümü | bugün
 • ara sokak ve mahallelerden uzak durmak kaydıyla, arandığında ucuza kelepir evler bulunabilinen ve bu özelliği baraj yoluna yakınlığıyla (dedim ya derinlere inmemek şartıyla) birleşince bir kısım öğrenci için tadından yenmeyen muhit.
 • karaisalı’nın kaşoba köyünde 1877 yılında dünyaya gelmiştir. asıl adı bekir’dir. ibo osman babasının ismi iken kendiside babasının ismi ile anılmıştır. bekir ismi çoğu kişi tarafından bilinmezdi.
  çukurova kurtuluş mücadelesinde silaha ilk sarılanlardan idi.köylüleri ile işgalcilere nefes aldırmadı. murt çalılıklarının arasında pek çok kez düşmana silah sıktı. çukurova’daki mücadeleyi organize etmekle görevlendirilen sinan tekelioğlu’nun mücadeleyi başlatmadan önce görüştüğü kişilerden biriside ibo osman idi. kurttepe grubuna bağlı olarak çetebaşılık yaptı .ilerleyen zaman içerisinde memişli bölgesi müfreze komutanlığına ve kurttepe grup komutanlığına atandı.onun belkide en büyük zaferi fadıl savaşlarında oldu.uçak ve tank desteğindeki düşman birlikleri fadılda ibo osman’ında içinde bulunduğu milli kuvvetlerin kahraman mücadelesiyle mağlubiyete uğratıldı. bu çarpışmalar esnasında büyük bir bozguna uğrayan fransız komutan askerlerini ‘bir avuç çeteye yenildiniz’ diye azarlamıştır.
  milli mücadeleden sonra atatürk’le ilginç diyalogları olmuştur. milli mücadeledeki anılarını anlatmasını isteyen atatürk’e düşmana küfrederek başından geçenleri anlatması atatürk’ü kahkahalara boğduğu söylenir.
  savaştan sonra istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir. kendisine ödül olarak verilen arazi üzerinde çiftçilik yaparak yaşamını devam ettirmiştir. soyadı kanunu çıktıktan sonra özçete soyadını almıştır.
  yaz aylarında kızıldağ yaylasına çıkan ibo osman kızıldağ mahallesinde ikamet etmiştir. kızıldağ caminin avlusunda çocukları güreştirmesi orta yaştaki yayla sakinlerinin anıları arasındadır.kızıldağ da ibo osman mahallesine onun ismi verilmiştir. adana da işlek bir caddeye de onun ismi verilmiştir.
  1966 yılında vefat etmiştir. mezarı çinçin’dedir.

  kaynak: http://kizildag.com/…tent&task=view&id=27&itemid=58
 • (bkz: kenan evren)
 • adanada bir cadde adı, bir kuvayı milliye reisidir
 • mustafa kemal paşa "senin adını tarihe geçirmek lazım" deyince "paşam gerek yok, düşmanın amına koduk" cevabını veren adanalı kuvvacı.
 • adana' da baraj yoluna pararlel uzanan bir caddenin adıdır.