şükela:  tümü | bugün
 • http://www.milliyet.com.tr/…ume kostu&kategoriid=15 linkindeki habere göre vefat etmiş, hazırladığı hadis ansiklopedisi ile meşhur profesör.
 • türkiye’de hadis deyince akla gelen ilk isimlerdendir. hazırladığı 18 ciltlik kütüb-i sitte külliyatıyla otorite haline gelmiştir. aynı zamanda marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi hadis anabilim dalı öğretim üyesi olan ibrahim canan'ın peygamberimizin örnek hayatını ve tebliğ metodunu anlatan 40’a yakın eseri bulunuyor. makaleleri ise diyanet, hakses, islam medeniyeti, zafer, sur, icmal, kadın ve aile, altınoluk, okul gibi dergilerde yayımlandı. rasulullah'a göre okul ve ailede çocuk terbiyesi adlı eseriyle 1979’da türkiye milli kültür vakfı (tmkv) ödülünü alan canan, 13 ekim gecesi sancaktepe’de geçirdiği elim bir kazada 69 yaşında hayatını kaybetti. mekanı cennet olsun..
 • hakkında girilen bütün entrylerin ölüm gününe tesadüf ediyor olması da, en az ölüm şekli kadar acı bir vaka.
 • daha düne kadar marmara üniversitesi ilahiyat fakültesinde görev yapan merhum profesör.

  ölümüyle ilgili en çok dikkat çeken detay ise; kendisi yerde -muhtemelen- can çekişiyorken metro turizm'in sayın(!) yetkililerinin otobüs üzerinde yazan dev metro turizm yazısını kapatmaya çabalamalarıydı.

  çırpınmaya çalıştıkça batar gibi, kim ne kadar tiksinse azdır!
 • hayat ne kadar garip.

  herkes ölebilecek yaşta. ortada hiçbir şey yokken ecel kapıyı çalabiliyor.

  ne mutlu

  ölüme hoş geldin, safa geldin diyebilenlere,

  bizi rabbimize ve bize vaadedilenlere kavuşturdun..

  diyebilenlere..

  program başına bilmem ne kadar alan ekranlara taht kurmuş din bilginleri...

  ve metro turizm ile seyahat eden ve durmak dinlenmek bilmeden çalışan ve koşuşturan bir hadis alimi.

  alimin ölümü dünyanın ölümü gibidir.

  dünyanın ölümüne az kaldı.

  sevdiklerine kavuşmuşsundur inş.

  rahmet ola.
 • ardında bıraktıgı eserleri ve pırlanta gibi evlatları düşününce keşke herkes onun gibi hayata veda edebilse dediğimdir...ne güzel bi hayat ki ölümünden sonra kendisine şahitlik edecek tebessümle...
 • zaman gazetesinin haberine göre ölmeden kısa bir süre önce eşine telefon edip 'bekle yatsı namazını birlikte kılalım' demiş. hayatını namazına göre nizam eden bütün planlarını onu göz önüne alarak yapan bir insana en fazla yakışan 'son konuşma' olmalı bu. birileri 'canan'ı yitirirken o cananına kavuştu. allah mekanını cennet eylesin..
 • cenaze namazını ailesinin isteği üzerine yakın dostlarından biri kıldırdı. konuşan herkesin sesi titriyordu. nur içinde yatsın. zaman gazetesi 18 ciltlik hadis ansiklopedisi eserini vermeye başladığında lise öğrencisiydim.
 • babam, haberlerden hocasının ölüm haberini alıp üzülürken, aynı anda diğer odada teyzeme doğum günü sebebiyle "sürpriiiiz!" diye alkış tutuluyordu.

  hayatın ya da "ebediyetin" bize adalet ve güzellik getirdiğine olan inancı kaybetmiş birisi olarak, babam adına, ailesine baş sağlığı, canan hocaya da "rahmet" diliyorum.
 • kendisiyle ilgili günlerden beri zihnimi kurcalayan, "yer eden" lafı a. turan alkan ağzından çıkarmış: "kendisini gıyâbında toynbee'den tercüme ettiği "tarihçi açısından din" adlı tercümesinin dört başı mâmur diliyle hatırlıyorum." aynen ben de öyle.
  http://jimithekewl.blogspot.com/…dinler-kokler.html