şükela:  tümü | bugün soru sor
  • anavatan partisi'nin genel baskani olan zat.
  • şair, hattat ve tarihçidir. divan-ı hümayun kâtipliği de yapmıştır. mevlevî tarikatına mensuptur. yirmiden fazla divan ve mecmuada toplanan şiirleri istanbul kütüphanelerindedir.
  • uzun zamanlardır televizyon izlemezken, "kara pazar" nedeniyle çaresizce televizyon kanallarında gezinirken, a haber isimli tv kanalına, "hükümetimiz gerekli açıklamaları yapmıştır, hükümetimizin yanındayız" şeklinde şeyler söyleyen bir ses duyduğumda dikkat kesilip baktığımda varlığını öğrendiğim kişi. hem de turgut özal'ın, mesut yılmaz'ın, yıldırım akbulut'un partisinin genel başkanıymış bunları söyleyen kişi. anap mı kaldı ki bu saatte a haber kanalının çalışanları anap genel başkanını bulup ondan destek mesajı almayı düşünmüşler.
  • aynı zamanda operatör doktor ibrahim çelebi olanı da vardır. kadın hastalıkları dalında çalışmaktadır. pek bir babacan tipli adamdır.
  • bir baba, şair ve edebiyat öğretmeni olan güzel insan.

eğitim hayatına edebiyat öğretmeni, sanat hayatına ise bir şair olarak devam etmekte. daha önce yayınlanmış olan bir 'dizeye dize geldim' isimli kitabından sonra uzun süredir eser çıkarmamış, ilk kitabında

asırlardır
    başı eğik
    şems etrafında dönen
    bir mevlana taklididir dünya

gibi güzel dizeler bulunmakta. kendisini, hediye aldığım bu kitabı sayesinde tanıdım. yaptığım küçük araştırma sayesinde dipnot isimli enfes şiirini gördüm.

uyandım
    ardında bıraktığın boşluğu
    müsvedde kullandım
    çünkü kağıt
    intikamına dönüşebilir ormanın

baktım kuş
    açık bir kitap
    gökyüzü şirazesi
    diyemediğin sözcükler duruyor
    kanatlarında

unutma
    susmak
    daha çok aksanlıdır
    çığlıktan bir dövmedir dudaklarda

dikkat et kağıda
    bu gece ayracı ip olan
    tüm kitapların kahramanları
    intihar edecek

başındaki yıldızlardan anla
    sadece bir dipnottur dünya....

şiir dili benim çok hoşuma gittiği için şahsi olarak iletişime geçtim ve “modern türk şiirinin yeni araçlarla ilişkisi (sosyal medya örneği)” isimli bir tez çalışması olduğunu öğrendim. örnek şiirlerinden biri olup ödül alan 'dijital tabut' şiirinde de gayet güzel imgeler kullanılmış ve sosyal medyanin bizi ele geçirmesini su dizelerle anlatmış:

reklam aralarına uzatılmış çocuk cesetleri
    alt yazılı dijital tabutlarda
    evlerden geçiyorlar son dakika
    işaret parmaklarıyla ikiye bölünüyor uzmanlar
    ölüm manzaralı kanepelerden
    sofralardan
    uzansak
    ellerimizden tutup
    okumaya geçirecekler gözlerinden

yağmurun devamıdır anneler
    eteklerinde gül yetiştiren
    bekliyorlar
    bekliyorlar
    şimdi değiştirilen isimler takılıyor ayaklarına
    takas edilmiş yüzler

artık
    içlerinden kuşlardan çok
    resmi olmayan sonuçlar geçiyor
    intihara kalkmış uçurtmalar

aah dünya!
    alcaldikça göze batıyor çatalın.....

uslubunu baya güzel bulduğum şairin 'gorucu usulü tenha' şiirinden çok hoşuma giden dizeleriyle son verelim bu entariye.

yalnızlığımızı görücüye çıkarıyoruz
    parmak uçlarında mahsur kalıyor
    veba salgınlarından kalma alışkanlıklarla
    camlara sarılıyor bedenlerimiz

......

hüdhüde papatyalara ve kelebeğe
    inanmıyor fenomenler
    selfi çekiniyoruz
    dünyanın ayak kokusu çıkıyor
    ......

ne zaman ellerini ihmal etsem
    gökyüzüne yetişemiyorum
    kuşların ayak izleri kayboluyor
    seferinden eksiliyorum attar’ın

sosyal medya hayatımızın her tarafını ele geçirirken ve insanlar eskiden aptal kutusu olarak adlandırılan yegane cihaz olan televizyon yerine mobil aptallık makinelerine sarılmışken , şiiri aforizmalardan ibaret sayan ve şairlerin adını kullanarak deforme eden kitlelere dikkat çekmesi de ayrıca güzel olan ibrahim bey'in bu şahsi çabası takdire şayan olmakla beraber olur da zamanla keşfedilirse, ilk keşfedenlerden biri olduğum için biraz övünürüm sanırım :)