şükela:  tümü | bugün
 • yeni hava kuvvetleri komutani. harp akademileri komutaniydi.
 • tam adı,
  org. halil ibrahim fırtına
 • 01 ocak 1941 tarihinde ordu’da doğmuştur. 30 ağustos 1962 tarihinde hava harp okulunu bitirerek asteğmen olmuştur.
  1972 yilinda hava harp akademisinden mezun olmuş ve 9 ncu ana jet üs k.liği 192 nci filo k.liğina taktik av pilotu olarak atanmiş ve 1974-1975 yillari arasinda ayni filoda eğitim subayi olarak göreve devam etmiştir.
  takiben hava harp akademisi öğretim üyeliği, 8 nci ana jet üs k.liği 184 ncü fl.k.liği, bonn/almanya askeri ataşeliği, hv.k.k.liği eğt.d.bşk.liği mes.glş.kurs.ş.md.lüğü, 4 ncü ana jet üs k.liği harekat k.liği görevlerinde bulunmuş ve 30 ağustos 1989 tarihinde tuğgeneralliğe terfi ederek 4 ncü ana jet üs komutani olmuşlardir.
  1991 yilinda washington türk silahli kuvvetler ataşeliğine, 30 ağustos 1993 tarihinde tümgeneralliğe terfi ederek hv.k.k.liği lojistik bşk.liğina, 1996 yilinda 1 nci tak.hv.kv.k.yrdc.liği görevlerine atanmişlar ve 30 ağustos 1997 tarihinde korgeneralliğe terfi etmiştir.
  1997 yilinda harp akademileri komutan yardimciliği görevine, 1999 yilinda 1 nci tak.hv.kv. ve nato güney bölgesi 6 nci birleştirilmiş hava harekat merkezi komutanliğina atanmiştır. 30 ağustos 2001 tarihinde orgeneralliğe terfi ederek harp akademileri komutanliğina, 27 ağustos 2003 tarihinde de hava kuvvetleri komutanliğina atanmiştır.
 • ordu'nun ab taraftarı olmayan kanadından olsa gerek. geçtiğimiz aylarda çin'e yaptığı ziyarette ortak füze üretimi için görüşmelerde bulunmuş.

  olayın günyüzüne çıkan hali de şudur:
  http://www.hakimiyetimilliye.org/…=article&sid=7548
 • agustos ayinda emekliye ayrilacak olan kuvvet komutani. yerine aday uc isim var ancak ibre orgeneral faruk comertten yana. emekliliginin ardindan pasayi zor gunler bekliyor cunku suranin ardindan bir takim yolsuzluk olaylari gundeme gelebilir. biraz kuru gurultuye gitsin isteniyor ancak orgeneral firtina ilginc bir adam benim tahminim diger pasalarin aksine iki viski ceker sonra da takir takir konusur.
  diger yandan pasa hava kuvvetleri komutanligi'nda cok sevilmiyor. hava yer atis yarismalarinin odul toreninde pilotlara odullerini verdikten sonra "kalifiye pilotumuz yok bulmakta cok zorlaniyoruz" diyen bir pasayi ben olsam ben de sevmem. yalan soylemiyor gerci ama kurunun yaninda yasi da yakiyor.
 • kendisiyle ilgili; tek başına f-16'lardan birine atlayıp diyarbakır'a habersiz denetlemeye gittiği yönünde bir efsane bulunmaktadır.
 • askeri rütbeleri cok cabuk tırmanmıs hatta yamulmuyorsam almanyada kaldıgı sürede gerekli uçuş süresini tamamlayamadığı için terfi vakti geldiğinde bir terfi kaçırmış çalışkan insandır..

  yine yamulmuyorsam türkiye'ye amerikadan gelen beş adet f-16 nın törenlerdeki ilk gösteri uçuşunda o beş ucaktan birini kullanıp geri kalanlarının komutanlıgını yapan kişidir.. hatta o ucaklardan biri düşmüş ya da arızalanmıstı.. ona benzer birşey işte..

  benim askerlik yaptıgım donemde de hava kuvvetleri komutanı olan fırtına; cok gormedigim akrabalarımdandir..

  erken uyarı : askerligimi karacı olarak yaptım torpil yok...
 • efendim bu kiymetli firtina paşamiz 2003 yilinin puslu bir sonbahar sabahi bir f-4'e atlayip kimseye haber vermeden israil'e kadar uçmuştu vaktiyle. israil radarlari "bize doğru gelen bir uçak var alarm rabbi ya alarm!" diye ortaliği ayaklandirmişti. sonra "hah türk paşasiymiş" diye sakinleşmişlerdi. bence ibrahim firtina paşa bu f-4'leri israilliler modernize etti, "madem siz yaptiniz bekleyin geliyorum" demiş olabilir. hoş daha sonralari ara ara uçaktan inip "hava kuvvetlerinden de genelkurmayi baskani çiksam keşkem" dediği de biliniyor paşamin.
  neyse, bu hikayeyi kimsenin buraya da yazmamiş olmasi şaşirtici, kimsenin doğru dürüst okuduğunu sanmiyorum ama "darbe günlükleri"nde de yok, nasil atlamiş bunu paşam anlamadim. neyse, o vakitler aman akreditasyonumuza halel gelmeye diye kimse bunu haber yapmaya cüret edememişti, geçen murat yetkin "olgunlaşan bilgiler" basliği altinda yazivermiş bunu da çok takdir ettim. uzun sürüyor bazi seylerin olgunlaşmasi heyhat...
 • adını ve rütbesini taşıyan bir lisesi olan emekli asker.
  (bkz: hava orgeneral ibrahim fırtına lisesi)