• 7 ağustos günü ilk çocuğu deniz dünyaya gelmiş, hoş gelmiş! böyle güzel bir insanın neslini devam ettirmesi hoş bir haber tabii. canım hocamın bizi büyüttüğü gibi bebeğini de en iyi şekilde büyüteceğini düşünürsek, dünyamıza hayırlı yeni bir insan eklendi diyebiliriz en içten duygularla.
  • şu an notre dame de sion lisesinde çalışmakta olan, hayata karşı bakışımı coğrafya dersiyle değiştirebilmiş, çok insanın da hayatını etkilediğine inandığım, masmavi gözlü, sınavları beyin çalıştırma üzerine planlı olan canım hocam. izmir'i çok sevdiğini ve bir süre doğu'da öğretmenlik yaptığını da eklemeden geçemicem.
  • lisede derslerini özlediğim tek insan. bazı insanlar olur, hayatınızın her anında iletişimde olmazsınız ama hayatınıza etkileri ve katkıları çok büyüktür.

aslında onun dersleri klasik bir ders gibi değildir, ibrahim hoca derslerinde soru sordurtur size. dikkat, soruyu kendisi sormaz. onun anlattıklarından siz sorular sormaya, merak etmeye başlarsınız. ibrahim hoca, bu süreci genç bir insanda başlatan nadide değerli insanlardandır.

iyi kalpliliğinden ve her zamanki iyi niyetinden olsa gerek, her öğrencinin dünyasına ilgi ile yaklaşır ve her insanda bir şeyler keşfetmeyi sever.
    onun derslerini çok sevmem ile ekonomi okumam ve bu alanı sevmem arasında büyük bir ilişki olabilir.

onun derslerinde coğrafi/siyasi meseleler ile ilgili konuşurken, her zaman ekonomi ile ilgili analitik bir açıklama olurdu. heralde marx'daki alt yapı/üst yapı yaklaşımından etkilenmiş olması var bunun arkasında :)

ta o zamanlardan, enflasyon bir sonuç değil, ekonomi politikasıdır dediği günleri hatırlıyorum. kendisiyle bu noktada şuan tam olarak aynı fikirde değilim ama bunun üzerine zamanında düşünmemi ve üniversitede dahi bu konu hakkında sorular üniversitede sormamı sağlamıştır sağolsun.

en son görüşmelerimizde, benle liberal oldun diye şakalaşıyordu :) aslında doğrusunu söylemek gerekirse, kapitalizmin yıkılması gereken bir şey olduğunu hala düşünmüyorum ama biraz keynezyen biraz da reformist bir yaklaşımla, kapital-emek ilişkilerinin düzenlenebileceğini düşünüyorum.
  • aşmış coğrafya öğretmeni. coğrafya ile hayat arasındaki bağlantıyı çok başarılı bir şekilde kurmuş olan, öğrencilerinden de öncelikle bunu isteyen zat. son derece de espritüel bir insandır. kendisinden tuvalet için izin isteyen şahsımı, "gelince seni koklayacağım, ona göre." şeklinde uyararak bütün sınıfı güldürmüştür. 5 yıl boyunca mardin'in bir köyünde öğretmenlik yapması da ayrıca saygı duyulasıdır.

(bkz: tuvalette sigara içmek)
  • 90'ların ikinci yarısında şişli terakki lisesi'nin eğitim kadrosunda bulunan, öğrencilerin hayata bakışını değiştirebilecek, vizyonlarını genişletebilecek şekilde ders işleyen öğretmenlerin başında gelen insandır. ayrıca oldukça düzgün bir diksiyona sahiptir.

bir gün derste haylazlık yapan tiki öğrencilere, "insanlar sizi giydiğiniz kıyafetler ile değil, yaptıklarınızla değerlendirir" benzeri bir cümleyle ayarın kralını vermiştir. bu cümle büyük ihtimalle o çocukların beyninden transit geçti, ancak o günden beri benim kulağıma küpe oldu.

dipnot: sanırım kendisi çocukken ünlü bir türk filminde kemal sunal ile beraber 10 saniyelik bir sahnede yer almıştı. film kibar feyzo olabilir ancak emin değilim.
hesabın var mı? giriş yap