şükela:  tümü | bugün soru sor
 • maalesef iş bulamadığı için kendi canına kıyan üniversite mezunu kardeşimiz.

  yeni gelmiş askerden ibrahim, iki hafta önce. 6 lira parası varmış cebinde bulduklarında. 6 lira lan, 6 lira.

  biliyorum saçma sapan yorumlar yapanlar olacak, bom boş mezun olmasaymış diyecek kimileri, kafasını kullansaydı diyenler belki de... oturduğunuz yerden konuşup dururlar biliyorum..

  ben yine de konunun birçoğunuz tarafından bilinmeyen kısımlarına değineceğim..belki ibrahimi anlayabilirsiniz..

  sevgili ibrahim sıradan bir üniversitenin coğrafya bölümünden mezun. bu üniversite batıda gibi görünse de aslında taşra üniversitesi olarak nitelendirilen bir yer. buna rağmen sadece bu bölümden her yıl 200'e yakın öğrenci mezun oluyor. köklü üniversiteler diye bilinen yerlerde bile bu sayı 100'ü geçmezken, yök tüm bunların üzerine bir de istanbul üniversitesi'nde uzaktan eğitim coğrafya bölümü açıyor. ve bu bölüm, bilgisayar başından coğrafyayı öğrendiğini zanneden 2000 civarında mezun veriyor. evet, her yıl uzaktan eğitim coğrafya bölümünden mezun olan coğrafyacı sayısı yaklaşık 2000!

  türkiye genelinde ise mezun durumda olan yaklaşık 13000 (on üç bin) coğrafya bölümü mezun bulunmakta. bu sayı her yıl artmaya devam ediyor..

  2016-2017 döneminde bu branştan kaç öğretmen ataması oldu dersiniz: 350-400 civarında. yani %5'i bile değil..

  belki çok sevdiği için, belki yanlış tercih, belki çaresizlikten yazdığı bölümün durumu böyleyken söylesenize ibrahim ne yapsın? bütün akademi bu duruma sessizken; üniversitelerde hocalar bu konuya çözüm bulmak için uğraşmak yerine, götlerini kaldırıp, birlik olup ankara ile bu konuları konuşmak yerine birbirlerini yiyorken; devlet biyoloji bölümünden daha sayısal olan bir bölüme sırf sözel ve meslek lisesi öğrencilerinin sayısını eritmek için her yıl binlerce öğrenciyi gönderip ardına bakmıyorken; söylesenize ibrahim ve onun gibiler ne yapsın?

  birçoğunuz bilmez belki, fen-edebiyat öğrencisinin fazla alternatifi yoktur. ya dershanelerde hafatada 50 saat derse girip stajını kaldırmaya uğraşacaktır ya da kpss'ye umut bağlayıp; %3 içerisine girmeye çalışacaktır. tabii, mülakat sınavını geçebilirse.

  yapmamalıydı yine de ibrahim. tüm kötü şeylere karşı var olan güzellikleri görmedi, göremedi belli ki. değmezdi be güzel kardeşim.. her şey, geçtim, gülüşün bile kalmalıydı tüm bunlara inat..

  cennet olsun mekanı..
 • medya da asla görülmeyen, türkiyenin öteki yüzünün hali.
 • ağlatmıştır.
 • ölümünde uzun yıllardır yaşanan plansızlığın izleri olan öğretmendir.

  sırf açmış olmak için üniversite/eğitim fakültesi açan mercilerden, eğitime aktarılması gereken kaynakları saçma yerlere aktaran karar vericilere kadar hepsinin bu süreçte payı var.

  allah topumuzun belasını versin.
 • cebinden 6 lira çıkmıştır. 6 lira ne ki, bozuk para. içinde en azından 1 tane 1 lira belki 25 kuruşlar... o ruh halini o kadar iyi hatırlıyorum ki şimdi düşünmesi bile ağır geliyor. başka neler düşündü bilmiyorum başka sıkıntıları var mıydı bilmiyorum ama o cepte kalan son bozukluk haldeki paranın nasıl ağır geldiğini yaşamış olan çok iyi bilir. belki ibrahimin geçtiği o süreçten ben de geçmişimdir. o yüzden boş slogan atıp geçemeyeceğim. ibrahim o 6 lirayı kuruşu kuruşuna biliyordur. o 6 liranın her kuruşunun gideceği bir yer vardır. o 6 liranın yetişemediği bir çok yer vardır. ibrahim'in kafasında o 6 lira bir oraya gider bir buraya. 27 yaşında genç bir adamın dinamitlenmiş hayallerinin yanan kısacık fitilidir o 6 lira. bunun sorumlusu sadece yasa koyucular falan değil. bunun sorumlusu sosyal medyada gösteriş odaklı, işi/rütbesi/kartviziti, yeni arabası, 5 yıldızlı otelde yaptığı tatil, evine aldığı yeni eşyalarla beslediği naylon hayatlar yaşayan sizlersiniz. bir kimlik, karakter sahibi olmayı cebindeki paraya, maddi güce indirgeyen günümüz aşağılık toplumsal değerleri. bu genç insana kendi canını aldıran atamasının yapılmaması değil, ataması yapılmadığı için ona kendini aşağılık, değersiz hissettiren, onu içten içe öyle gören sensin. bunun utancı da bu toplumun vicdanı olan bütün fertlerine bir ömür yeter. yetmelidir ama, nerede.
 • ahh ibrahim kardeş ah... haberini ilk okuduğumda çok derinden üzülmüştüm. ailen kahrolmuştur , annen ,baban ciğerleri yanıyordur acılarının tarifi yok bir defa.. sonradan öğrendim akrabaymışız hiç tanışmamışız... keşke farklı yollar deneseydin be bra keşke ciğerlerimizi yakıp gitmeseydin...
 • karneler dağıtıldı.
  ders notlarımıza bakalım.
  *
  fizik… kenan kumaş, karadeniz teknik üniversitesi mezunuydu, fizik öğretmeniydi, ataması yapılmadı, başka çare bulamadı, polis oldu, sultanahmet'teki canlı bomba saldırısında şehit oldu.
  *
  resim… cennet yiğit, gazi üniversitesi mezunuydu, resim öğretmeniydi, ataması yapılmadı, mecburen polis oldu, 15 temmuz darbesinde gölbaşı özel harekat merkezi bombalandı, şehit oldu.
  *
  türkçe… nuri akman, erzurum atatürk üniversitesi mezunuydu, türkçe öğretmeniydi, ataması yapılmadı, tezkere bıraktı, teğmen oldu, birliğini taşıyan helikopter hakkari'de düştü, şehit oldu.
  *
  tarih… hasan aslan, çanakkale 18 mart üniversitesi mezunuydu, tarih öğretmeniydi, ataması yapılmadı, ne yapsın, gitti polis oldu, şırnak'ta zırhlı aracına bombalı saldırdı düzenlendi, şehit oldu.
  *
  ingilizce… musa yüce, kayseri erciyes üniversitesi mezunuydu, ingilizce öğretmeniydi, kpss'den dört defa yeterli puan almasına rağmen ataması yapılmadı, polis oldu, diyarbakır sur'da şehit oldu.
  *
  matematik… altuğ pek, adnan menderes üniversitesi mezunuydu, matematik öğretmeniydi, ataması yapılmadı, ara tara iş yok, tezkere bıraktı, teğmen oldu, diyarbakır silvan'da şehit oldu.
  *
  edebiyat… ismet fatih alagöz, dumlupınar üniversitesi mezunuydu, edebiyat öğretmeniydi, ataması yapılmadı, polis oldu, sinan çetin'in defalarca sabıkalı oğlu rüzgar çetin kafadan patlattı, şehit oldu, kan parası ödendi, herkes sustu, olan ismet fatih'e oldu.
  *
  beden eğitimi… tezcan şentürk, kırgızistan'da jimnastik enstitüsü'nden mezun oldu, beden eğitimi öğretmeni oldu, türkiye'de denkliğini kabul etmediler, zaten burada okuyanları bile atayamıyoruz bir de yurtdışında okuyanları mı atayacağız dediler, öğretmenliği kabul edilmeyince, üç yıl iş aradı, yok, mecburen maden ocağına girdi, soma'da 300 arkadaşıyla birlikte şehit oldu.
  *
  matematik öğretmeni kamil, öğretmen olarak atanmadı, samsun'da liseye “hademe” olarak atandı. edebiyat öğretmeni recep, hakkari'de “ayakkabı boyacılığı” yapıyor. fen bilgisi öğretmeni alev, istanbul'da “palyaço” oldu, öğrencilerin doğumgünü partilerine gidiyor. türkçe öğretmeni hüseyin, izmir'de “köfteci” oldu. ingilizce öğretmeni aslı, ankara'da “sekreter” oldu. türkçe öğretmeni ramazan, izmir'de öğretmenlik yapması gereken okullarda “servis şoförlüğü” yapıyor. sosyal bilgiler öğretmeni mesut, kastamonu'da öğretmen olması gereken okulların önünde “bardakta mısır” satıyor. resim öğretmeni yasemin, samsun'da “makinist” olarak iş bulabildi. sosyal bilgiler öğretmeni orkun, giresun'da “su tesisatçısı” oldu. beden eğitimi öğretmeni ahmet, denizli'de “çaycılık” yaptı, şimdi bir otelde sigortalı iş buldu, “garson”luğa başladı. elektrik öğretmeni turan, bursa'da “anketör”lük yapıyor, arada iş çıkarsa “badana”ya gidiyor. türkçe öğretmeni aybakır, haftada üç gün, günlüğü 40 liraya, ankara'da marketlerin “tanıtım standları”nda duruyor. resim öğretmeni kadri, edirne'de “kaldırım taşı” döşüyor. sosyal bilgiler öğretmeni mutlu, aydın'da “çoban” oldu.
  *
  kimya… gamze filiz arslan, samsun ondokuz mayıs üniversitesi mezunuydu, kimya öğretmeniydi, ataması yapılmadı, canına kıydı.
  *
  coğrafya… ibrahim yeşilbağ, coğrafya öğretmeniydi, memleket coğrafyasının her yerine gitmeye razıydı, ataması yapılmadı, dört yıl öyle dolaştı, gitti kendini astı, cebinden sadece altı lira çıktı.
  *
  sınıf öğretmeni… nefize özsoy, çanakkale 18 mart üniversitesi mezunuydu, sınıf öğretmeniydi, ataması yapılmadı, polis oldu, bir kız çocuğu annesiydi, ikinciye altı aylık hamileydi, mardin midyat'taki bombalı saldırıda, şehit oldu.
  *
  sınıf öğretmeni… bünyamin aydoğan, niğde üniversitesi mezunuydu, sınıf öğretmeniydi, kanun hükmünde kararnameyle öğretmenlikten ihraç edildi, amele oldu, kahramanmaraş afşin'de sulama hattı inşaatında çalışıyordu, vinçle kaldırılan dev boru üstüne düştü, öldü.
  *
  otomotiv… ali sevim, sakarya üniversitesi mezunuydu, otomotiv öğretmeniydi, ataması yapılmadı, polis oldu, diyarbakır sur'da şehit oldu.
  *
  elektrik… mustafa öztürk, gazi üniversitesi mezunuydu, elektrik öğretmeniydi, ataması yapılmadı, polis oldu, beşiktaş'taki bombalı saldırıda şehit oldu.
  *
  esra, hasan, öznur, çiler, tuğba, ayhan, hanifi, güldane, nesrin, ebru, halime, mustafa, emel, oktay, hacer, nigar, irfan, ümit, alime, onur, alpaslan, melike, nilüfer, ercan, özlem, neşe, harun, nusret, rabia, gökhan, sibel, oya, saadet, özgür, nurcan, aylin, leyla, gözde, zehra, orhan, turna, yunus… yarısını bile yazsan bu kadar tutuyor, dile kolay, 76 gencecik öğretmen… van depreminde, hırsızlar tarafından soyup soğana çevrilen devletimizin köhne binalarında, çürük okullarında, malzemesinden çalınmış lojmanlarında enkaz altında kalarak şehit oldular.
  *
  en son…
  *
  müzik… şenay aybüke yalçın, konya necmettin erbakan üniversitesi mezunuydu, müzik öğretmeniydi, henüz 22 yaşındaydı, batman kozluk'taki terör saldırısında şehit oldu.
  *
  sayın ahalimizin 15 yıldır aralıksız “takdirname” verdiği karne bu!

  yılmaz özdil
 • hatırlayıp hatırlayıp kahroluyorum ben bu çocuğa.

  bir bu olay, bir de çocuğunu çay ile besleyip, fön makinesi ile ısıtmaya çalışırken dayanamayıp kendini öldüren anne.

  bakamayacaksa doğurmasaymış demişti toplum o anneye.

  bu çocuğa da boktan üniversite / bölüm okuyacağına meslek lisesi okusaymış, en azından bir mesleği olurmuş diyen olmuştu.
 • devletin şirketlerin ödemesi gereken milyonlarca lira vergiyi sildiği bir ülkede, cebinde altı lira ile vefat etmiştir.