şükela:  tümü | bugün
 • ali kuşçu tadında soyadlı tarihi kişilik, selçuk beyin torunu selçukluların komutanlarındandır.
 • büyük selçuklu imparatorluğu'nun kurucuları tuğrul bey ve çağrı bey'in anne bir kardeşi olan, selçukluların batı iran, azerbaycan, doğu anadolu'daki hızlı ilerleyişindeki en önemli aktörlerden birisidir.

  tarih sahnesine 1038 yılında gazne devleti'nden nişabur şehrini alarak çıkmıştır. bu fetihten sonra kendisi nişabur'a vali olarak atanmıştır. valiliği gazneliler'in şehri geri almasına dek sürmüştür.

  dandanakan savaşı'ndan sonra kurulan devlette tuğrul bey'in hizmetine girdi ve batıya yapılacak akınların komutasını üstlendi. ilk dönemler iran'ın batısına yönelik akınlar düzenledi. rey ve hemedan gibi pek çok yeri ele geçirdi. bu sırada doğu anadolu üzerine akınlar düzenlemekle görevli olan musa yabgu'nun oğlu hasan, gürcüler tarafından pusuya düşürüldü ve hayatını kaybetti. bu olaydan sonra ibrahim yınal azerbaycan valiliğine atandı. böylelikle anadolu'ya yapılan akınların komutanı oldu.

  ilk iş olarak büyük bir orduyla anadolu'ya doğru harekete geçti. buna karşılık gürcü kralı liparit, bizans imparatorluğu'ndan destek istedi. nihayetinde bizans-gürcü kuvvetleriyle, ibrahim yınal ve kutalmış komutasındaki selçuklu ordusu 18 eylül 1048 tarihinde pasinler'de karşı karşıya geldi. bizans ve gürcü kuvvetleri bu savaşta büyük bozguna uğradı. gürcü kralı liparit de esir düştü.
  bu zaferden sonra tuğrul bey ibrahim yınal'ı 40 bin altınla ödüllendirmek istedi ancak o bunu kabul etmedi. (bkz: pasinler savaşı)

  pasinler savaşı'ndan sonra 1049-50 yıllarında ibrahim yınal ile tuğrul bey arasında sürtüşmeler başladı. ibrahim yınal isyana kalkıştıysa da başarılı olamadı. daha sonra tuğrul bey kendisini affetti, yanında kalması şartıyla tekrar görevlendirdi. uzun bir süre itaat altında kaldıktan sonra kendisine musul yönetimi verildi.

  1058 yılında tuğrul bey'e karşı bir daha isyana kalkıştı. hamedan'da büyük bir ordu topladı. bu isyan karşısında rey'e çekilmek zorunda kalan tuğrul bey, horasan valiliği yapan yeğeni alp arslan'dan ve veziri amidülmülk'ten yardım bulabildi. neticede iki taraf 23 temmuz 1059'da karşı karşıya geldi. ibrahim yınal büyük bozguna uğradı. bu bozgundan sonra bir yay kirişiyle boğularak öldürüldü.

  kaynak
 • tuğrul bey'in anadan öz babadan üvey kardeşi. tuğrul bey'e ikinci isyanında tuğrul bey'i köşeye sıkıştırmış fakat tuğrul bey yeğeni alp arslan'dan yardim istemiş ve 1059 yılında rey yakınlarında meydana gelen savaşta alp arslan galip gelmiştir. savaşı kaybedeceğini anlayan ibrahim yınal kaçmaya çalışmış fakat bindiği atı yorgun düşünce yakalanmış ve tuğrul bey'in yayının kirişi ile boğularak öldürülmüştür.
hesabın var mı? giriş yap