şükela:  tümü | bugün
  • türkçe'yi bayağı bayağı kapmış olduğunu geçen hafta trabzon'da cipine arkadan çarpan 55 plakalı aracın sahibiyle yaptığı diyalogdan anladığımız gineli futbolcu.

kaza yaptığı için (ya da yattara'yı gördüğü için, bilemeyiz) heyecanlanan samsunlu abinin arabasından inip ingilizce "no panic! no panic! don't panic!" demesi üzerine cipinin düşen arka tamponunu göstererek abiye aynen şöyle çıkışmıştır:

- panik manik .mına kodun arabanın!
  • yattara'nın açıklamasına karşılık gerrard'ın yaptığı açıklamaya hami mandıralı gülüp geçmekle yetinmiştir.
  • sezonun tamamını hastane'de geçirdi. sezon sonu tus'u kazanır ktü farabi araştırma hastanesinde göreve başlar. herkes futbolu bıraktıktan sonra teknik direktör olacak değil ya amınakoyim.
  • türk vatandaşlığına geçtiğini ve isminin ibrahim üçüncü olarak değiştiğini üç farklı yazardan duyunca inandığım futbolcu. bir kişi yalan söyler ama üç kişi söylemez herhalde.
  • iki sene daha oynamadan takımda kalmayı başarırsa hayrettin hacısalihoğlu'nun yerine asbaşkan olur.
  • 3 kolu oldugu icin ucuncu soyadini almistir. bende de ondan olsa soyadimi siffredi yapardim.
  • kimse, başta da beşiktaşlı arkadaşlarım yanlış anlamasın beni ve quaresma'ya saygım vardır, sözüm de direkt medyaya zaten, ama eğer bu akşamki maçta* yaptıklarını quaresma yapmış olsaydı görsel medya ekranlarının sağ üstü köşesine birer adet q7 resmi, yazılı medya da amblemlerinin başına yine q7 silueti koyardı. oysa yattara bu hareketleri tam 8 senedir yapıp duruyor, bizim basının umru bile değil..

yattara belli ki bu sene inançlı, aynen ilk geldiği senelerde olduğu gibi. kaptanlık bandı olumlu yaramış. adam yemin etmiş ben bu sene bu takıma şampiyonluk getireceğim diye ve tek başına yattara evet getirebilir bu kupayı, yeter ki aklını futbola versin, kasap futbolcular ayağına kastetmesin. geçen hafta milli takımıyla 2 gol bir asistle oynadıydı. bugün de yine 2 gol ve sayısı bilinmez güzel hareketle mest etti bizi. tamam eyvallah herkes iyi oynadı sivas maçında, artistik hareketler yaptı da, arkadaş yattara da bi başka be..

o gittiğinde, sanırım hayatımda ilk defa ardından gözyaşı döktüğüm oyuncu olmuş olacak.
  • sağda solda bağırıp çağırmayı bilen sevgili trabzonspor taraftarını da göstermiştir bize.

8 sene ulan az mı? 8 sene, ve bir tane taraftar yok. biraz vefa olur insanda.

helal olsun valla.
  • türkçe bildiğini, kendisiyle farklı dilde konuşmak isteyenlere ayar vererek öğreten futbolcu.

2 hafta önce kocaeli- trabzonspor maçından 1 gün önce izmit' te kaldığı otelde rastlanır. oflu arkadaşım heyecan içinde;

arkadaş: oo yattarrraaa! how are youuu?
    yattara: iyiyim sen nasılsın?

bordo mavi ekran...
  • gidi$ini pek siklemedik gibi olmu$. degil aslinda..

ilk kez tam bir sene once lise mezuniyetini icin geldigim berbere girdigim an yaratici olarak bildigim tek $ey allah'ti. o yillarda yaratmak eylemini sol kenarda hata yaratan serkan kilic, olur da ondan sekerse penalti yaratan erman guracar. muzaffer bilazer'den on numara yaratan samet aybaba ve samet aybaba'dan imparator yaratan ozkan sumer layikiyla yapiyorlardi..

girdigim berber de berberdi, adam gibi berber yani posta gazatesi vardi en ba$ ko$ede dax wax sik sok $eyler yoktu caycer misin abi? derdi berber; icerdin. o posta gazatesini okuyup cay icerdin. tra$ olurken plazmadan power turk akacak ekrandan? ne deyosun ulan sen firca tarak ayni anda tra$ olan 3 ki$iyi sirayla gezerdi. oyle bir berberdi. sonra en cigerlisine de gittim zevk alamadim. posta gaztesi olmayab berber mi olur aminakoyim..

i$te yattara'nin transfer haberini tam o an okumu$tum. farkli sac stili herkes gibi benim de ilk dikkatimi ceken $ey olmu$tu. genelde ibrahim ba tipi sac $ekli olan adamlar allahli oluyorlardi cok. bi umutlandim o an. bir sene once koca sezonda sadece 5 golde ismi vardi gerci toplam asist ve gol sayisi olarak. ama ozkan sumer net konu$mu$tu ' belcika'nin en iyisi'

o berberden ciktigimda hala yaratici oyuncumuz yoktu, mehmet yilmaz vardi dert yaratiyordu, sikinti yaratiyordu aminakoyim durduk yere

gokdeniz zaman zaman parliyordu, tekke daha kavu$amami$ti ne zaman nereye orta yapmasi gerektigini bilen, cizgiye korner atmak di$inda inen picasso firca darbeleriyle pas atan bu adama. hakki da$ keserse vuruyordu kesemzse oumar dieng dolduruyordu, en kotu hasan ucuncu bir $ekilde gol pasinda degilse bile golden sonra buluyordu gol sevinci icin tekke'yi. tekke ile bir tek gol sevince kar$ila$iyordu adam aminakoyim. picasso firca darbeleri? ali ece?

sonra bu adam oynamaya ba$ladi, once beni sonra aziz dostum ibrahim ege'yi ikna etti yetenekli olduguna, samet aybaba'yi da 30 dakikalik ikna etti. son 30 dakika giriportaligin amina koyuyordu adeta. artik bir tek samet aybaba goremiyordu.. bir bildigi vardir sen samet aybaba'dan daha mi iyi biliyoorsun? evet aminakoyim biliyorum. samet aybaba'dan daha iyi biliyorum. bilmiyorsam effa owana ardimi $amarlasin. o derece eminim. ki effa'da iyi $amarlar:(

buraya kadar cok da taninmayan, bursaspor macinda serbest vuru$ cakalligiyla, biraz da konyaspor macindaki gol sonrasi hareketleriya gundeme gelmi$ti sadece...

ama o gun her $ey degi$ecekti, kendisi ve bizim icin...

anasinin ami kadar soguk bir ki$ gunu, maci izleyecegim yere gelene kadar 2 tam bir de yarim kere dondum amk:( ustelik en son istanbul'da galatasaray'i campbell'in co$tugu macta yenebilmi$, ondan sonra sen de 3 ben diyeyim dort en az kesin 2 yemeden donmemi$iz istanbul'dan ve o gotumuzu kesen o soguk yetmezmi$ gibi bir de galatasarayla deplasmanda oynamak vardi kaderde. kader bu i$te. o ruh haliyle gidiyorum bir universite yurdunun kantinine. yurt reisine selamimi verip oturuyorum. galibiyet falan beklemiyorum da bu sari sacli cocuk cok seri calim atip sag kanatta cok acayip i$ler yapiyor toplu alanda, onunla avunurum diyorum..

i$te o gun yattara tekke'nin golunden bir dakika sonra kar$i kar$iya kacirdigi golden cok kisa sure sonra orhan ak'la kar$ila$iyor ve kendi kaderiyle birlikte trabzonspor'un kaderini de degi$tiriyor, i$te o gun sadece zaman zaman maclari naklen verilen trabzonspor taraftari dahil herkes goruyor gol haricinde de yaptiklarini, i$te o gun yattara'yi bilmeyenler icin yattara'nin var oldugu gundu..

sonrasi cok, ankaragucu macinda yaptigi efsane hareket, samsunspor macinda, bu forma altinda hayatimda gorecegim en guzel golu atacakken tekke'nin topa dokunarak mani oldugu, o messiniz gibi 7 kisi gecerek iceri girmesi, gol yapilamayan sayisiz cizgiye ini$leri, son anda geri donu$leri ve tekrar ini$leri, gaziantep kupa macindaki ronaldinho hareketleri....

gitmi$. siklememi$iz gibi olmu$ ama inan oyle degil. bu forma altinda tekke ve $ota dahil unutmayacagim ikinci adamsin ibo. tabi ki hami mandirali'ya kadar..hami bamba$ka..

yattara kimdi?

4-0 maglupken mutlu olabilmekti...