şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum;
  başlığı lütfen doğru okuyalım,
  iç anadolu insaninin hepsi tabiki değil, orada yerleşik yobazlarla ilgili saptamalar ve tespitler vardır bu entry'de.

  korkuları öteki yobazlara göre daha somut olan yobazlardır. bunun sebebi muhtemelen az gelişmiş, az kitap okudukları ve az düşündükleri içindir. bunu anlamak ise bizim boynumuzun borcudur. çünkü buranin yobazının değişmeye ihtiyacı yoktur zaten, istediğiniz politikayı uygulayın, coğrafi koşullardan ötürü zenginleşmesi pek muhtemel değildir; dünya nimetlerinin marjinal katkısı baya sınırlı olacagindan elindekileri kaybetme korkusu kendisini boyle olmaya itmiştir kanımca. çorak topraklarında yapılan sınırlı tarım, sulama yetersizliği, limanlara olan uzaklık, maden azlığı, üretim kıtlığı diğer sebepler ve sonuclar arasında sayılabilir. (bkz: self reinforcing), halbuki denize kıyısı olsa böyle olurmuydu ? pek tabiki hayir, denize kıyısı olunca bir kere ticaret yapacak baska kulturler ve insanlar tanıyacak dolayisi ile baska yasam tarzlarının da var oldugunu gorebilecek ve degisince bile aslında olmedigini, o sekilde de gayet hayatina devam edebilecegini gorecek, bunlarin en net sonucu olarak zenginlesmesi kacinilmaz oldugu icin degismenin dayanilmaz hafifligini yasayacak ve degistikce daha birikimli, saygılı daha entelektuel insanlar olacak. ve yobazliklari devam etse bile daha soyut metalarin veya kavramlarin savunucuları olabileceklerdir ki bu iyi ya da kötü bir gelişmeye işaret eder.
 • (bkz: orta anadolu)
 • (bkz: yozgatlaşma)
 • en yakin akrabalarindan, komsu kizina, bacisina kadar sulanan, taciz eden, firsatini bulursa tecavuz eden cuma namazlarini kacirmayan dindar insan.

  (bkz: #29300416)
 • tehlikelidir. iç anadolu insanı ile iç anadolu yobazının farkını bilmez. muhatap olmaya değmez.
 • bolca şehit verir.
 • bunun erkeğine her şey mübah, kadınına her şey yasaktır*. ankara pavyonları nüfusunun ezici çoğunluğunu oluştururlar. "devlet ebed müddet" hormonları çok salgılandığından kelli çok çeşitli ve farklı tarihsel kesitlerde, farklı burjuva kliklerinin paramiliter unsurlarının çoğunluğunun bu kesimden çıkması da bir raslantı değildir.

  * ataerki çok daha kapsamlı ve toplumsaldır elbette, fakat burada ataerkinin doruk noktalarına dikkat çekmek istemekteyim.
 • allahını ve vatanını sevmekten başka bir boka yaramaz. bu sevgi uğruna gider amerika'ya köpeklik yapanlara oy verir, muhafazakarlığı karısının ve kızının başını kapatmaktan ibarettir ama ülkenin ekonomisi, şirketleri, bağımsızlığı yabancılara peşkeş çekilirken bunları muhafaza etmeyi umursamaz. yobazın ve cahilin önde gidenidir, kabadır, bilimden, sanattan anlamaz.

  ve maalesef bu ülkede çoğunluk bunlardır.
 • (bkz: yaban yobazı)