• ilk duyulduğunda über saçma bir davranış gibi gelebilir ama eğer çamaşırlarınızın filmlerde gördüğünüz über zengin ailelerin evlerinde bulunan über gösterişli dolaplardaki über nizami şekilde dizilmiş çamaşırlar gibi görünmesini istiyorsanız yapmanız gereken bir hareket.
    ne demişler zaten; külotu gösteren ütüdür, kadını gösteren götüdür.
  • vucudunda mantar rahatsızlığı bulunan insanlar için sağlıklı bir işleyiştir.
  • mikrop veya bakterilerin (her ne diyorsanız artık) ölmesini sağlar. daha sağlıklıdır yani, üşenmeyenler için mantıklı bulduğum davranış.
  • iyi bir sterilizasyon yöntemidir. mantar gibi sorunlarda doktorlar tarafından tavsiye edilir.
  • "olur ya görünürse düzgün olsun" diye değil, hijyen için yapılan hede.
  • insanın kendi hayatından çalmasıdır. ütülemeden giysen ne olacak, nedir bu saçma sapan ayrıntıların içinde kaybolup gitme arzusu. bu aktivite yerine çok daha yararlı ve eğlenceli uğraşlar edinilebilir.
  • ütülemeyenler mikroptan kırılıyor demekki. kaç kişi donunu ütülüyor şu hayatta merak ettim. ütü takıntısı değildir de hijyen temizlik takıntısı olabilir belki. yıkamıyor musunuz, deterjan kullan mıyormusunuz, o kimyasallara mikrop mu dayanır, kıçınızdan çıkarıp ütüyü basıp çekmeceye mi koyuyorsunuz sanki ne mikrobu ne temizliği basbayağı takıntı.
  • bugün bir komşunun gururla anneme anlattığı eksantrik olay. "ben çocuklarımın külotlarını ütülerim, ütüsüz külot giymiyor bizim çocuklar..." külot ütülemek nedir ya? hayatımda ilk defa böyle bir şey duydum. külodun ütü masasında ütülendiği anı bile tahayyül edemiyorken, birileri o ütülü külotları yıllardır giyiyorlarmış. hala aklım almıyor. ütülü külot. vay aq. çocukları da evden çıkmayan 22 ve 27 yaşındaki iki eleman, bir gün mahallede yakalarsam soracağım, "aga neden?" , "kim görecek?" belki sevişirim donunun master yapmış hali herhalde diyeceğim de donunun ütüsünü kim inceler aq.

edit: arama yapmıştım ama sonradan buldum, iç çamaşırı ütülemek diye bir başlık varmış...

hijyen editi: google'dan baktım bazı hastalıklarda hijyen maksatlı ya da önlem amaçlı ütülenebiliyormuş. bilmiyordum, öğrenmiş oldum.. ancak bu ailenin hijyen amaçlı ütülemediği konuşmalarından belli oluyordu.
  • özellikle uyuz olan insanların her türlü çamaşırı ütülenip mikroplardan temizlenmelidir. hemoroidvari hastalıkların ise sancı şiddetini nispeten azaltabilir kızgın ütünün altından çıkmış don.
    yani kaşıntıya birebirdir bu önlem. önlemdir ama ardlamını aramaktadır günlerdir. bulabilecek midir bilinmez. arkası yarındır hasebeten.
  • eger surekli birileri sizi ic camasirlarinizda goruyorsa iyi bir izlenim birakmak acisindan yapmaniz gereken budur (bkz: mutemadiyen birileri ile sevisiyorum)
hesabın var mı? giriş yap