şükela:  tümü | bugün
  • iç denetimin amacı, işletmenin finansal nitelikte olan ve olmayan tüm faaliyetlerin gözden geçirerek değerlemek, diğer iç kontrol sistemlerinin etkinliğini ölçmek ve değerlemek ve bu bilgiler ışığında yönetime tavsiyelerde bulunarak danışmanlık yapmak şeklinde belirtilebilinir..

2002 yılında abd'de yürürlüğe giren sarbanes oxley kuralları ile önemi bir kaç kat artmış ve nyse'e kote olan şirketler için son dörece önemli bir süreç haline gelmiştir.. (bkz: theiia) (bkz: tide)
  • ingilizcesi (bkz: internal audit)
  • (bkz: swot)
  • karşıtı (ya da alternatifi) dış denetim değil bağımsız denetim olan audit şeysi.
  • iç kontrol ile birbirine çokça karıştırılan kavram
  • bir nevi röntgen.
  • iç denetimlerin en ehemmiyetlisi* (bkz: murakabe)...
  • theiia tarafından yayınlanan, kırmızı kitap olarak da bilinen uluslararası iç denetim mesleki uygulama standartları ve etik kuralları ışığında gerçekleştirilen bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir. şirket bünyesindeki iç kontrol sisteminin etkinliğini değerlendirir. gerek finansal gerekse operasyonel bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği konusunda üst yönetime güvence verir.

iç denetim hizmeti şirket bünyesinde kurulan bir departmanla sağlanabileceği gibi, dışarıdan outsource olarak da alınabilir. iç denetim departmanı doğrudan yönetime bağlı olup tüm departmanlardan bağımsızdır. direkt olarak yönetim kuruluna bağlıdır.

enron skandalından sonra çıkarılan sarbanes oxley kanunu ile halka açık şirketler için iç denetim komitesi kurma zorunluluğu gelmiştir.

sigorta ve reasürans şirketleri için ise hazine müsteşarlığının yayınlamış olduğu iç sistemler yönetmeliği uyarınca iç denetim departmanı kurulmaktadır.
  • http://www.keysyazilim.com/…ci/denetci/default.aspx adresinde türkçe yazılmış bir program örneği bulunsbilir.
  • türkiye'de ilk kez gerçek manada türkiye cumhuriyet merkez bankası'nda kurulmuş olan bölüm.

-sen bunu neden böyle yaptın demek yerine,şunu aslında şöyle yapsan daha iyi olur diyen,kurum içi risk analizi yapan kişilerden oluşur.