şükela:  tümü | bugün
 • ölsen de yaşasan da, "ben benim" * metodu kareli picama formatlı ayna.
 • bir türlü anlayamamışımdır şu iç disiplinin ne olduğunu. belki de kendimde hiç bir zaman olmadığı için. ya da disiplini sadece bildiğimiz disiplin olarak yaşadığım için. eğer gerçekten böyle bir şey varsa disiplini 2'ye ayırabiliriz. hatta onlara nacizane tanımlar bile uydurabiliriz:

  1-bildiğimiz disiplin: kısaca bildiğimiz disiplin. dışardan bir otorite tarafından zorlamayla gerçekleşen düzenli hayat, düzenli çalışma, kurallara sıkı bağlılık sağlayan bir olgu.

  2-iç disiplin: insanın dışarıya yansıyan düzenli ve acı verici hayatı dışardan bir dayatmayla değil de, içerden kendi kendini ikna ederek sağlama hali. (sanırım, emin değilim)
 • sıkı sıkıya bağlı olduğunuz, hayatta size avantaj getirecek şeyleri kapsayan alışkanlıklar bütünü diye tanımlayabiliriz.
  en basitinden dişlerinizi düzenli,hatta saatinizde fırçalamak,sporunuzu düzenli ve dakik olarak yapmak veya buluşmalara hep zamanında ve özenli gitmek bunlara dahildir.
  ne kadar fazlalaşırsa o bu yetiler, o kadar zamana hükmeden, otokontrollü ve başarılı bir insan olursunuz.
 • dışarıdan herhangi bir baskı ve yönlendirme olmadan kendiliğinden birey tarafından sağlanan disiplindir. iç disiplini olan insan makul bir uyku düzenine sahiptir, spor salonuna yazılıp iki gün sonra bırakmaz, pazartesi diyete başlayıp salı bırakmaz, kitap okuma alışkanlığı vardır zira kendini her gün okuyup kitabını bitirmek için disipline edebilir. hayatım boyunca özendiğim ve olmak için çabaladığım insandır.
 • zevkleri ertelemek şart mı?

  sevdiğimiz yemekten, eğlenmekten, bağımlısı olduğumuz şeylerden aldığımız zevk o kadar güçlü ki karşı koymak bazen imkansız gibi geliyor.

  duygularımız başka aklımız başka şeyler söylüyor. duygularımıza bir türlü karşı koyamıyoruz.

  daniel goleman'a göre “iç disiplin”, hayatı akıllıca yaşamanın ön koşuludur. iç disiplinden kasıt duyguları bastırmak değil bunları dengede tutarak kendini yönetebilmektir.

  çoğumuz için alışkanlıklarımızı değiştirmek çok zordur. alışkanlıklarımızı değiştirmediğimiz zaman kararlar karar değil sadece niyet düzeyinde kalıyor. rejim yapmak, sigarayı bırakmak, spor yapmak bir türlü hayata geçmiyor, niyet olarak kalıyor.

  theodore roosevelt “insanları birbirlerinden farklı kılan en önemli özellik yetenek, eğitim ya da zekadan çok öz disiplindir. öz disiplinle her şey mümkündür. eğer öz disiplin yoksa en basit hedef bile imkânsız bir hayal olur.“ der.

  başarı sadece iyi bir fikirle elde edilemez. fikirler ne kadar parlak olursa olsun -niyetler gibi- sadece bir başlangıçtır. insanı başarıya götürecek olan bu fikirleri hayata geçirmektir.

  bilmekle yapmak arasındaki fark “davranmaktır.”

  (alıntıdır)