• genel hal ve gidisatin bok gibiden bir kalem ustunluk belirteci
  • bir yabancıya, mesela bir amerikalıya kesinlikle kesinlikle anlatamayacagınız hadise.
    -bak güzelim şimdi bir güvey var...nası desem, şimdi sen ben married ok? sonra benim parents oluyor sey...sonra sen....
  • iş görüşmesi yaptığım yöneticinin bana söylediği ilk cümlelerden biri idi ve hemen arkasından "slightly better than....ne olabilir bunun devamı...? " 30.sn sonra "mmm..internal groom.." dedi! evet dedi ve ben güleyim mi, ağlıyim mi, stresten titriyim mi bilemedim. " e biraz türkçe oldu efendim" diyebildim ( yazar burda iyice charlie brownlaşmıştır. ) sonuç : hala nasılsınız dediğimde ingilizce versiyonla cevabımı alıyorum*
  • "eldeki kötülerin nispeten en iyisi" anlamına gelen sözcük öbeği. kaynağı zengin bir aileye damat olarak giden fakir erkeklere verilen "iç güveysi" isminden gelmekte, kötü tabir edilen bu durumdaki insanların içinden durumu nispeten iyi olan insanın belirtilmesi sayesinde bu sözcük öbeğine anlam kazandırılmaktadır.
  • nasılsın sorusuna cevaben uzun süreli kullanımı depresyon belirtisi olabilir.. iyiyim demeyi özleyen insanın feryadıdır.. sıkıcı ruh halini esprili bir deyimle anlatmaya calısır kisi.. idare ederden daha pozitif bir cevaptır nasılsın sorusuna..
    -nasılsın?
    derler..
    -nolsun ic güveysinden hallice..
    dersin..
    demektir ki anlatacak bir şey yok aslında.. yaşayıp gidiyoruz.. güneş doğuyor, batıyor sonra.. günler ilerliyor.. ama ben hep aynı yerdeyimdir..meali..monotonluk belirtisidir bir anlamda.. nasıl ki kayınpeder evinde kalmak zorunda kalan damat rahat rahat edemez.. oturamaz, yatamaz istediği gibi.. ic güveysinden hallice olan insan da oyledir.. istediği gibi davranamıyordur hayatta..hayatının sahibi kendisi değildir..herseye karısan bi güc vardır sanki..
  • aylar sonra ilk karmam olduğu için, benim en değerli karmam. bunu ilk hafta edinenler olsa da, teşekkürler sözlüğüm.
  • toplumumuzda içgüveylerinin kanayan yaralarına parmak basan, onların ezik yaşantılarından yola çıkarak kayınvalide-kaynpeder-gelin üçlemesine perdesel bir eleştiri yönelten ifade.
hesabın var mı? giriş yap