*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gözlere ve mimiklere yansımasından ve avuntu bir söz olmasından ziyade, iç güzellik kişinin yüzünden belli olmaz. gözlerinden de belli olmaz.
  tecrübeli bir donjuan arkdaşımın söylediği gibi ;
  ne bebek gibi kızlar gördük, ne temiz suratlar tanıdık ama hepsi kocalarını aldatıyordu.
  bu söz herşeyi açıkça ortaya koyuyordu.
  bir insanın dış güzelliğine o an baktığınızda göz kararı da olsa bir tespit getirebilirsiniz, ancak iç güzellik için bu geçerli değildir.
  iç güzellikte öncelikle kişinin niyetine bakılır. yaşam tarzı olarak iyi niyetli, hakkaniyet değerlerini kendinde taşıyan bir insan mı değil mi?
  daha sonra kişi hal ve hareketleriyle konuşmalarıyla tanınmaya çalışılır. zaten her insanın hal ve hareketleri ki özellikle konuşmaları belli bir süre sonra kendisini yansıtmaya başlar. işte bu sizi hiçbir zaman yanıltmayacak bir klavuz olacaktır.
  bir cümleye binbir anlam yüklemek.
  güzellik önemlidir, ama geçicidir. kalıcı olan huylar karakteristik özelliklerdir. hayata bakış açısıdır. yetiştirilme tarzıdır. bunu da bir insanda anlayabilmek belli bir süre ister.
  dış güzelliğe aldananların sonu, ayrılıktan öteye de gitmemiş, gitmeyecektir. (bkz: dış güzellik)
 • (bkz: ruh guzelligi)
 • yarışması yapılmayan güzelliktir. bu nedenledir ki kimde olduğu pek kolay bilinemez belki de.
 • hayatınızı birlikte geçirmeyi düşündüğünüz kişide olması gereken özelliktir. sorunsuz, sınırsız, süresiz bir birliktelik için olmazsa olmaz; ama dış güzellik de şart. çünkü biri yoksa diğerinin anlamı azalıyor. ikiside lazım !

  aslına bakarsanız dış güzellik, insanın iç güzelliğini dışına giyebilmesi gibi bir şey. içli dışlı giyilebilen ince ceketler gibiyiz. çünkü içindeki kirlilik bi yerden dışarı çıkar. saklayamazsın...
 • "ic guzellik bir yalan mi?"

  http://tahinpekmez.org/?m=show&sa=7313
 • sahibinin dış güzelliğine zerre katkısı olmayan güzelliktir.
  ancak, tam tersi durumda yani iç güzelliği olmayan dış güzeliğin hiçbir değeri yoktur.