şükela:  tümü | bugün soru sor
 • teknolojiden, ozellikle de sosyal medyadan olabildigince uzak durun.
 • alternatif teklifler:

  (bkz: progressive rock)
  (bkz: pink floyd)
  (bkz: camel)

  ayrıca:
  (bkz: post rock)

  mesela:
  (bkz: mono)

  uzar da gider bu liste.

  bir de zihni boşaltmak ve rahatlamak için (bkz: meditasyon)

  tavsiye edilen müzikler eşliğinde de tek başına da iyi gider.
 • yıllardır namaz kılarak iç huzurunu ve barışı bulmuş arap yarım adası gibi namaz kılın. tabi ya neden biz düşünemedik ki bunu.
 • namaz kılmaktan kasıt eğilip kalkmak olacak ise işe yaramayacaktır. burada huzura ermek isteniyorsa eğer bütün mevcudiyet inançla kendini bu işe vermeli, dünyadan bağını koparmalıdır. diğer türlü tek yaptığınız şey eğilip kalkmak olur. meditasyon gibi aslında tek fark bu sefer inancınız üzere yapıyorsunuz.

  ama eğer sorarsanız huzur islam’da mıdır? bilakis tam tersi islam inanana yüklediği sorumluluklarla anksiyete sebebidir. inananın sorumlulukları o kadar çok ve ağırdır ki insan farkına vardıkça ezilir, ezildikçe endişelenir. doğrudur namaz dünya meselelerine karşı bir iç huzur verir ama ahiret meseleleri başlar o noktadan sonra ve farkettirir kul olmanın gerektirdiklerini. bu arada önden belirteyim, burada kul olmaktan kasıt allah’a yaraşır bir kul olmak, insanın kamili olmaktır ve hakiki bir kulun en büyük endişesi allah’a layık bir kul olabilmektir. beri tarafta dünyadakine kul olma eylemi bir müslüman için abestir aslında. peygamberimizin sahabesine söylediği rivayet edilen meşhur hadis “ahir zamanda müslümanları görseniz bunlar müslüman değil derdiniz, onlar ise sizi görse bunlar deli derlerdi” gerçek olmuştur, artık islamı yaşamıyor müslüman olduğumuzu zannedip putperestler gibi sadece atalarımızı takip ediyoruz. allah hidayet versin hepimize ne diyelim.
 • arayarak asla bulunmaz. çünkü yoktur. iç denge vardır. huzur ve huzursuzluğun dengesi. işte onu arayan iç huzuru bulur.
 • yazar keşke türkçe de öğrenseymiş, belki ne demek istediği anlaşılırdı. konunun anafikri, giriş, gelişme, sonuç hak getire...