şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda 'içeride siyaset yaparız ama dışarıda hukumetimizi destekleriz' tarzı ifadelerin artmasiyla üstüne düşünülmesi gereken mevzu.

    uluslararasi ilişkiler disiplini ilk ortaya çıktığında ülke içi ve ülkeler arası politika net bir bicimde ayrılmıştı. ama zamanla bu ayrımın hatalı olduğu neredeyse bütün akademisyenler tarafından kabul edilip bu anlayış terkedildi.

    devletlerin çıkarları için hareket ettiği anlayışı da benzer bir yaklaşımla ortaya atılan bir argüman. oysa devlet siyaset ustu bir yapi değil, ve devlet çıkarı de herkesin kabul edeceği ortak çıkarlar değil. iç politikada kesimler belirli güç gruplarını temsil ederken , dış politikada da bu grupların menfaatlerini koruyacak şekilde hareket ederler. maharet bu menfaatleri ulusal çıkar gibi gösterebilmede.

    isin bir de dış politikada atılan adımlarla iç politikayı dizayn etme kısmı var. yani iç dinamikler dış politikayı belirledigi gibi, dış politika da iç politikayı etkileyebilmekte.

    hasılı esasen boyle bir ayrım yoktur. bu ayrım menfaat-cikar iliskilerinin üstünü örtmeye çalışan hakim sınıfların uydurduğu bir ayrımdır. bu ayrımı yapanlar da ya hakim sınıfa hizmet ediyordur, ya da kandırılıp tuzağa düşmüştür.