şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk ekonomisinde kredi maliyetlerinin artması ile ciddi şekilde bir daralma olacağını tahmin ediyorum.

  kişi ve kurumlar harcama kalemlerini sorgulama sürecine girdiği takdirde piyasada varolan ancak alıcı bulamayan malların fiyatlarında düşüş gözlemlenir. bu üretici enflasyonuna rağmen olduğu zaman ise arz talep ve fiyat dengesi kontrolsüz şekilde makas açar. ekonomik daralma süreçlerinde üfe tüfe dengesindeki makas oldukça açılır. üretici cok az kar ile veyahut zararına satışlar ile ayakta durmaya çalışır.

  uzun lafın kisasi ortalama tüfe 15% üfe ise %25 seviyesinde iken kepenkler kapanma surecinin tan olarak içindedir.
  maliyeti üstlenen üretici cok uzun süre dayanamaz.

  aslında tembel olmayan bir mali yapımız olsa aylar evvel üretici uzerindeki sadece enerji ve yakıt maliyetlerini üretip sattıktan sonra almayı ilkr edinse buralara bu kadar geri dönülemez şekilde gelmezdik.
  mahfi hocanın dediği gibi
  --- spoiler ---

  her seçiş bir vazgeçiştir
  --- spoiler ---
 • denizdeki günlerde daha da etkisini gösterecek olan ekonomik bir baskı unsurudur.

  merkez bankası ısrarla müdahalelere maruz kalıyor. ekonomiye siyaset yön verir ama devamlı yön veremez. ekonomi bir noktadan sonra bağımsız olmak zorundadır. çünkü bireyin ihtiyacı olan şey o bireyin kendi zevkine özgüdür.

  türkiye'de bu durumun tam tersine görüyoruz. sürekli ekonomi konusuna siyasetin baskı unsuru ile yaklaşılıyor. bu noktadan sonra artık geriye dönüşün mümkün olacağını sanmıyorum.

  türk lirası günden güne değer kaybediyor. enflasyon uçmuş. işin asıl kötü yanı şudur ki bunlar daha iyi günlerdir. kötü günler gelmektedir.