şükela:  tümü | bugün
 • isguzarlik anlaminda bir deyim.. dialog icinde kullanalim:
  - ahmet, su ilerde ispiyoncu vardir, hadi gel onu sikelim..
  - guzelim icat cikarma gecenin bi vakti, editle entryni de gidelim hadi..
 • eski koye yeni adet getirmek..
 • (bkz: relansman)
 • boş zamanlarımızda evde kesinlikle denemememiz gereken etkinlik. aksi takdirde yeni bir şey bulabiliriz; hazırda yolu yordamı bilinen bir işi daha iyi yapmanın yollarını kazara bulabiliriz, her şeyi bizden daha iyi bilen minik beyinli ama çook tecrübeli büyüklerimize saygısızlık etmiş olabiliriz; hele ki evde misafir varsa ikramın en kısa ve en kolay yoldan yapılmasını engelleyebiliriz, allah korusun beynimizde yeni gri hücreler bile pıtırak gibi çıkabilir, sonra onları temizlemek için daha çok depresyona girmemiz bile gerekebilir; yeni yollar daha fazla bilgi ve zahmet demektir, beynimizi yorabiliriz. beynimiz yorulursa, etraftaki düzeni sorgulamaya erinmez hale geliriz ki pek çok sorun çıkarmış oluruz aynı yollarda gidip gelmeye alışmış, düzen, güven ve mutluluk içinde yaşayanlara; o kadar ki yani bu pisliği mayın bile zor temizler...

  icat çıkarmak...kesinlikle evde denemeyiniz, gidiniz başkalarının evlerinde deneyiniz, onlara faydası dokunsun, anneniz size sinirlenmesin. bir taşta iki kuş hesabı olsun.
 • yeni âdet versus eski köy.

  // icat çıkarmak

  1 . hoş görülmeyen yeni bir huy, davranış göstermek.
  2 . yadırganan bir yol tutmak.
  3 . ortaya gereği olmayan bir sorun atmak.//

  kaynak:

  www.tdk.gov.tr/tdksozluk/sozbul.asp?kelime=%20icat%20%e7%fdkarmak
 • başlığın başına "başa" kelimesi getirilmelidir. getirilmelidir ki, "icattan" korkan bir neslin evlatları olan bizlerin yeri coğrafi olarak da belirlenebilsin. yerimiz "işten ırağa" bırakılmış işgüzar olabilmemiz için. evladı olduğumuz neslin, icada duyduğu bu önyargı bize, artık icatlara gerek duymayacak kadar avcı-toplayıcı zamanlardan çok uzakta yer almamızdan mirastır, belki. belki de, işimiz gücümüz olmamasına alıştığımızdan kellidir. bizim başımız kel mi, biz de icata vesile olmak istiyoruz demek yersizdir. başımız keldir. tepemize vuran güneş çarptı bizi. hanım, koş yoğurt getir. güneş çarpmasına mide zehirlenmesi muamelesi yapalım.
 • (bkz: dede lafları)