şükela:  tümü | bugün
  • bence icat önemli.

neden derseniz? çünkü ben icat edilen şeyi kullanabiliyorum. bak mesela adam cep telefonu icat etmiş. çalıyor alo diyorum. arıyorum alo diyor.
    "nerdesin hemşo" diyorum.
    "eyüp'teyim ganka cumayı burda heda edecem" diyor.
    "allah kabul etsin kardeşim. ben mahallede olacam, cumadan sonra kahvedeyim" diyorum.
    adam cumasını heda edip kahveye geliyor. cep telefonu olmasa nereden bilecem onun eyüp'te olduğunu. ha pezevenk belki de eyüp'te değil karı kız peşinde bir sahildedir. günahı onun boynuna. ben kahvedeyim. gelir nasıl olsa.

sonra mesela en basitinden; televizyon. nasıl güzel kullanıyorum. kumandaya basıyorum. açılıyor. bunun için mucit olmaya gerek yok. 3 yaşındaki çocuk bile basıyor o kumandaya, açılıyor televizyon. adamları izliyorsun. güzel güzel konuşuyorlar. anlamasan bile gelecek güzel günlerden söz ediyorlar. her şey yolunda gidiyor ülkede çok şükür. haberlere bakıyorsun. ohhh mis. her şey güllük gülistanlık. insanın içi açılıyor. ne mutlu böyle bir ülkede yaşayanlara.

sonra taharet musluğu diye bir şey var mesela. kıçını yıkayabiliyorsun. eskiden böyle miydi? maşrapa kullanmak zorundaydın. kovayla su dökecen falan. şimdi sifona basıyorsun. gidiyor. allah icat edenden razı olsun dicem ama bu muciti önemsemek olur. oysa önemli olan icattır tabi ki.

zaten bu mucit denen lavuklar. boş adamlar. hepsi boş gezenin boş kalfası. benim de olsa o kadar boş zamanım neler neler icat ederdim. çoğunda saç sakal birbirine karışmış. ceplerinde diploma var da ne oluyor sanki? hepsi kışkırtıcı tipler bunlar. düzen bozucu, halkın kanını emen tipler. bu ülke ne çektiyse bunlardan çekti. her kim ki okumuş ipe çekeceksin bunları. öğretmene bak üç ay, tam üç ay yattığı yerden maaş alıyor. çalışırken ne yapıyor ki? çoluk çocuk işleri. senin diploman olsa ne olacak. ne yapacan yani yeni bir çocuk mu icat edecen. bu okumuşların hepsi böyle burunları kaf dağında. sanki okul vardı da biz okumadık. tamam iyi kötü okul vardı. okumak bize göre değildi. tamam bunlara tamam da... okumadıysak dünyadan da bir haber değiliz. her şeyi sanki onlar biliyor? biz de televizyon izliyoruz herhalde. biz de cep telefonu kullanıyoruz. taharet musluğuyla götümüzü yıkayıp sifona basıyoruz. bunlar için diploma gerekmiyor yani.

yaşasın icatlar, gebersin mucitler.
  • diplomanın önemini anlatan bir yazı olmuş. ne demek istiyorsun neyi kıyasladın anlamadık.

eğer amacın trolllemek ise olmamış, yok gerçekten düşüncelerini yazdıysan sen olmamışsın.