şükela:  tümü | bugün
 • ilk ve en eski icehotel, isveç/lapland’in eski köylerinden biri olan jukkasjärvi’de, torne nehri’nin kıyısında, arctic dairesinin 200km kuzeyinde bulunmakta. adı "kiruna" olan ve her yıl yeniden yapılmak zorunda olan otelin inşası için 10.000 ton kristal buz ve 30.000 ton saf kar kullanılmakta. 100 kişi kapasitesi olan otel’de buzdan bir kilise, sinema, buzdan heykellerin sergilendiği buz sanat sergisi ve ünlü “buz bar” bulunuyor. hava sıcaklığının –3° ile -9° arasında, dışarıdaki hava sıcaklığı ve müşteri sayısına göre değişebildiği otelde, 18 tanesi suit olmak üzere 64 tane oda var. yemeklerin buz tabaklarda, içkilerin de buz bardaklarda sunulduğu icehotel'de, sauna’da mevcut. * aynı zamanda otelde auroraları izlemek için, güneş ışığını yansıtan tavana sahip özel kabinler de bulunmakta. havaalanından otele ulaşım ise köpeklerin çektiği kızaklarla yapılıyor(muş).
  takipçileri hatırlar, yıllar oncebarış manço bu oteli ziyaret etmiş ve otelin tüm eğlencesini bir bir göstermişti. ben en çok çilek çayının sunulduğu buz bardaklara hasta olmuştum.

  ayrıca, bu otelin bir benzeri, quebec’te de açılmıştır.
 • kuzey yarim kurede, kutup bolgesinde, isvecin kuzeyindeki kiruna isimli son yerlesim bolgesinde kurulmus, buzdan yapilmis otel
 • (bkz: buz oteli)
 • isveç'te her yil yeniden insa edilen, sudan gelip tekrar suya karisan bir oteldir. tek insaat malzemesi sudur.
 • buzdan her sene bıkmadan usanmadan tekrar tekrar inşa edilen muhteşem oteli anlatan muhteşem discovery channel belgeseli. kanal gezerken bir anda sabitlendim, hiçbiryere kıpırdayamadım, o derece yani.
 • ekimin ortasında başlanıp, sekiz haftalık yoğun bir çalışma sonucunda aralığın ortasında açılışı yapılan, insanın ağzını açıkta bırakan deli saçması otel. bir önceki sene otelin yapıldığı yerleşim bölgesinin donan nehrinden küp küp buz alınıp depoda saklanıyor, inşaat zamanında bu buz küpleri ve özel makinalarla sudan üretilen yoğunluğu sabit kar ile yapı oluşturuluyor. karlar deli gibi sıkıştırıldığı ve sıcaklık asla sıfır derecenin üstüne çıkmadığı için betondan farksız gözüküyor her şey.
  her oda dünyanın dört bir yanından gelen değişik sanatçılar tarafından dekore ediliyor. kısacası deli bir şey, tasarım aşaması, yapım aşaması...
  isveç dışında kanada' da da yapılıyor aynısından.
 • son james bond filminde de kullanılmış bir otel teması.
  (bkz: die another day)
 • her yıl bu zamanlarda gelen muhteşem, harika, kıçım dondu başlıklı maillerin konusu..
 • otele gelen kişi önce şaşkınlık kaynaklı olarak büyülenir.. suitleri gezdikçe bu zeka ürünüe hayranlık duymaya başlar.. kendini toparlayıp suitleri gezmeyi bitirince soluğu absolut ice bar'da alır.. koktelyini içer, buzdan yapılmış bardağın hafif hafif parmaklarının şeklini almasını seyreder.. bir süre daha içerinin tadını çıkardıktan sonra ice church'e geçer.. oradan sonra 2005-2006 sezonunda ice globe theater yapılmamış olması sebebiyle yavaş yavaş dönüşe yönelir.. bu arada aklından "x oda en iyisydi yok yok y daha güzeldi.. ama z'de de....." düşünceleri geçmektedir.. bi de -5 derece hava sıcaklığının* -22ye göre baya yüksek olduğunu düşünür..
hesabın var mı? giriş yap