şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iceberg slim, pezevenk'te kendi yaşam öyküsünü anlatırken 1940'ların 50'lerin amerikasında siyahların yaşadıklarına ayna tutuyor.
  iceberg slim, 1918'de chicago'da doğmuş. çocukluk yıllarını milwaukee ve rockford'da geçirdikten sonra tekrar chicago'ya dönmüş. babasının evi terk etmesinden sonra annesi ile birlikte büyük bir yaşam mücadelesi vermişler. iceberg'in annesi bir güzellik salonu açınca parasal açıdan biraz rahatlamışlar. iceberg, çocukluk çağlarında parlak zekasıyla tanınan iyi bir öğrenciymiş ama 18 yaşından itibaren hayatı tamamen değişmiş. robert beck olan asıl adını iceberg slim olarak değiştirerek pezevenklik yapmaya başlamış. 42 yaşına dek chicago bölgesinde bu işle uğraşmış. çeşitli kereler hapse düşmüş, en son 1960'da 10 ay süreyle hapiste kaldıktan sonra pezevenkliği bırakmaya karar vermiş. los angeles'a taşınmış ve yazmaya başlamış. iceberg slim, 28 nisan 1992'de 73 yaşındayken bu dünyaya veda etmiş. yayınlanmış yedi kitabı var.
  iceberg slim, ilk ve en önemli kitabı olan pezevenk'de (pimp), hayat öyküsünü anlatır. 1969'da yayınlanan pimp 70'lerin eylemci siyah politik hareketi "black panther"lerin başucu kitaplarından olmuş. iceberg slim, daha sonra bu hareketin önderleriyle de biraraya gelmiş.
  pezevenk daha sonraki yıllarda da özellikle siyah gençlik arasında büyük bir ilgi odağı haline gelmiş. iceberg slim, rap hareketinin de en sevdiği yazarlar arasında yer almış. ice t, pezevenk'in yeni baskısının önsözüne yazdığı gibi, bu sevgiyi ve saygıyı kalıcılaştırmak için kendi adını "iceberg"den alıyor. pezevenk, bu yıl içinde filme çekilecek. filmde ice-t ve ice cube'ün de rol alacağı bildiriliyor.
  "trick baby", "mama black widow", "the naked soul of iceberg slim" gibi kitaplarıyla iceberg silm'in ünü gittikçe artmış ve eserleri almanca'ya, fransızca'ya çevrilmiş. dünya edebiyat çevrelerinin ilgisini çekmiş. ingiliz gazetesi the observer, mama black widow ingiltere'de yayınladığında iceberg slim'i "getto'nun kralı" olarak nitelemiş. irwine welsh, "iceberg slim, her zaman, hiçbir uzlaşmaya girmeden neyin ne olduğunu açık açık anlatır" diyor. iceberg slim, siyahların getto hayatını en iyi anlatan yazar olarak niteleniyor.
  (bkz: pezevenk)(bkz: pimp)
 • kitaplarinin fransa'daki yayinevi édition l'olivier olup, kendisi de gencliginde pezevenklik yapmis old skool hip hop'un unlu isimleri ice-t ve ice cube icin bir nevi saygi duyulandir, kendilerine sectikleri isimlerin ilham kaynagidir. ayrica pimp adli otobiyografik kitabinda mesleginin tum inceliklerini sanki universitede ders veriyormuscasina anlatir, calisanlarina dayak atmaktan, kazandiklari parayi gasp etmeye kadar her seyi tek tek aciklar. kisacasi kendisi ve yazdiklari gayet gercekcidir hatta kimi zaman insanin kanini donduran duzeyde bile olabilir.
 • dave chapelle'in son netflix special'i olan (bkz: the bird revelation)'da en sonlarda bahsettiği pimp adlı kitabın yazarı. chapelle gösterinin sonlarında kitaptan oldukça çarpıcı bir hikaye anlatıyor ve aslında bunun sadece bir kadın tüccarının kadınları nasıl kontrol altında tuttuğunun hikayesi değil, aslında doğrudan kapitalist sistemin bizleri nasıl kontrol altında tuttuğunun hikayesi olduğunu söylüyor. konusu ve yaşandığı dönem itibariyle baya ilgimi çektiği için en kısa zamanda okumaya başlayacağım.

  bu arada kitabı googleda aratırsanız redditteki kardeşlerimizin bir download linki bıraktığını görebilirsiniz.
 • çok kitabı vardır ama "genellikle sanat eserlerinin en çok ses getireni ilk olanıdır" kuralı, ilk kitabı olan "pezevenk" okunduktan sonra doğrulanıyor.

  suç dünyasını, insanları buna iten hatta başka çare bırakmayan çevresel faktörleri, bürokrasinin ikiyüzlülüğünü ve kapitalizmin vahşetini, insan psikolojisini hiç yormadan, çok güzel anlatan bir kitap bu. zamanında basılmış ama türkçe versiyonunu maalesef bulamadım, dili çok ağır olmadığı için ingilizcesini de kindle'da sözlük yardımıyla gayet rahat anlayabildim, anlaşılmayı zorlaştıran tek şey kitabın çok fazla argo terim barındırması. bu ayarda işleri çok seviyorum.