şükela:  tümü | bugün
  • weeds'deki nancy botwin'nin sürekli içtiği hatta bağımlısı olduğu içecektir.

bir kahve bağımlısı olarak benim de neredeyse her sabah tarçınlısını içtiğim içecek.

not: yaz içeceği tabii.
  • sıcak yaz günlerinin olmazsa olmazı olan bu içecek, evde espresso makinesi varsa evde yapımı en kolay kahvelerden biridir.

ilk önce internetteki tariflere bakmayın, ben gördükçe sinirleniyorum zaten.

büyük kahve zincirlerinde içtiğiniz kahveler (latte, cappuchino americano) espresso bazlıdır. öyle nescafe, filtre kahve ile yapılmaz bunlar. ısrar etmeyin yapılmaz.

benim tarifim (iki bardak -460ml-) için

4 shot espresso
    360ml soğuk süt
    bol buz.
    espresso ile sütü karıştırdıktan sonra buzdolabında 1 saat falan bekletmek de fena fikir değil.
    afiyet olsun.
  • bir ölçü espressoya üç ölçü köpürtülmüş sıcak süt eklenerek hazırlanan caffe lattenin buzlu versiyonu. yaz mevsiminin vazgeçilmez içeceklerinden.

bu içecek buz, espresso ve soğuk süt ile hazırlanıyor. espresso içerdiği için evde espresso makinesi yoksa hazırlanmak biraz zor.

fakat evde de kafedekiler kadar güzel bir iced latte hazırlamak mümkün. eğer kafedekiler ayarında bir lezzet istiyorsanız aşağıda yazacaklarımı bire bir uygulamanız lazım.

ihtiyacımız olanlar;

1/ french press
    2/ aeropress
    3/ buz
    4/ taze kavrulmuş kahve çekirdeği
    5/ süt
    6/ büyük bardak (mümkünse 400-500 ml olsun)

şimdi malzemelerden biraz bahsedeyim. french press çok elzem değil. zira onu sadece süt köpürtmek için kullanıyoruz, eğer köpüksüz latte olsun istiyorsanız gerek yok ona.

aeopress ise sadece bunun için değil, binbir çeşit kahve hazırlamak için üretilmiş bir kahve demleme ekipmanı. verdiğiniz paranın her kuruşunu hakeden nadir şeylerden birisi. aeropress ile espresso hazırlayamayız, zira espresso denilen içecek, kahvenin üzerine 8-9 bar basınç ile sıcak su püskürtülmesiyle ortaya çıkan bir *kahve konsantresi* denebilir. fakat aeropress ile en fazla 2-3 bar basınç oluşturabiliyoruz. dolayısıyla tam espresso olmasa da espressoya yakın bir konsantre kahve elde etmemize yarıyor bu alet. ayrıntılı bilgi için (bkz: aeropress/@capetonian)

--- spoiler ---
    aeropress’in fiyatının pahalı olduğuna falan bakmayın. eğer kahveyi seven bir insansanız bir saniye düşünmeden bir aeropress alın, sonra bana teşekkür edeceksiniz.
    --- spoiler ---

kahve çekirdeği mümkünse taze kavrulmuş(kavrulalı en fazla 1 ay olmuş) olsun ve kahveyi kullanmadan hemen önce öğütün (sözen değirmenler işinizi görür). yoksa içeceğiniz starbucks kahvelerinden hallice olur.

tarife geçelim;

yaklaşık 400-500 ml alan koca bardağımıza buz koyuyoruz. sonra french pressimize sütümüzü dolduruyoruz. ağzına kadar doldurmayın, biraz boşluk kalsın (süt olarak torku tam yağlı süt kullanmanızı tavsiye edeceğim, zira şu ana kadar markette gördüğüm en fazla yağ oranı torku marka sütlerde. eğer lattenizin lezzetli olmasını istiyorsanız kullandığınız sütün yağ oranının yüksek olmasına dikkat etmeniz lazım. kesinlikle yağsız süt kullanmayın. ne kadar yağlı süt, o kadar lezzetli latte demektir. amerika'da falan %4.5-5 oranında yağlı sütler bulunabiliyor ama türkiye'de en fazla %3.3 gördüm ben, o da torku'da. ayrıca pınar şimdilerde barista sütü çıkartmış, %4 yağ oranı var. ondan bulabiliyorsanız en iyisi o olur).

aeropress'in içerisinden çıkan ölçü kaşığının aldığı kadar kahveyi öğütüyoruz değirmenimizde çok ince ayarda (türk kahvesinden bir tık kalın olsun). aeropress'e koyuyoruz.

bu arada french presse dönelim. kapağını kapatıp pistonu aşağı yukarı ittirerek sütü köpürtüyoruz. bol köpüklü olsun. sonra içerisinde buz olan bardağımıza dolduruyoruz. bu kalsın kenarda.

kaynar suyumuzu yaklaşık 1 dk dinlendiriyoruz. sonra aeropress'in üzerindeki göstergelerden 1 ile 2 arasına gelene kadar su doldurup 4-5 kez karıştırıyoruz. bir 10 saniye bekleyip hemen bastırıyoruz. ortaya çıkan sıvıyı hiç bekletmeden bardaktaki sütün üzerine boşaltıyoruz.

iced lattemiz hazır, afiyet olsun.