• jim jarmushun 1986 yilinda cektigi uzun metrajli filmi, down by law. tom waits, john lurie ve roberto benigninin oynadigi film bugune kadar yapilmis, muhtemelen en guzel ve egelnceli hapishane hucresi filmidir. 1996 yilinda istanbul film festivalinde jarmush toplu filmlerinde gosterilmisti. *
  • melih cevdet andayın yazmış olduğu tiyatro oyunu
  • şu sıralar atölye oyuncularınin sahneye koymuş oldugu oyun
  • melih cevdet andayin iki perdelik oyunu. 1964 tarihlidir. bir yildir tutuklu bulunan bir sanigin irade gücünü kullanarak kendisini sorguya çekenlere karsi direnmesi üzerine kuruludur.
  • melih cevdet anday dilinden içerdekiler üzerine:

"ilk oyunum yılanlar'ı 1946 yılında yazmıştım. devlet tiyatrosu'na yolladım. o yıllar ankara'da oturuyordum. devlet tiyatrosu'ndan oyunumun repertuara alındığına ilişkin bir yanıt geldi, ama oynanamayacağı da bana özel olarak söylendi. o yıl cumhuriyet halk partisi ile demokrat parti arasında geçiyordu seçim savaşımı, benim konum da seçim üzerineydi. tiyatro, iki partinin de alınacağından çekinmişti. partilerimiz çoğalınca bu çekingenlik ortadan kalktı. "yılanlar" çok sonra, merzifon'da amatör tiyatro severlerce sahnelendi.

benim oynanan ilk oyunum "içerdekiler"dir. istanbul sehir tiyatroları'nca sahneye kondu. konu gerçek bir olaydan alınmıştır. yıllarca hapisanede kalmış bir gazeteci arkadaşımdan dinlemiştim.
    bir siyasal polis, elindeki tutukluyu konuşturmak için, onu eşiyle bulusturucağını söyler, ama plan başarılı olmaz. işte bu!
    ne yapacaktım bu konu ile ya da ne yapabilirdim? başlangıçta bilmiyordum bu sorunun yanıtını; her şey yazarken ortaya çıktı.
    komiserin tutukluyu sorgulamasını içeren ilk perdeyi bir haftada bitirdim. sonra bir hafta elime almadım oyunu, ikinci perdede olayın nasıl gelişeceğine bir tasarım da yoktu. eşi yerine baldızının ziyarete gelmesiyle tutuklu içinden çıkılmaz bir durumda kalmıştı. gelişmeyi kişilerim aldı yürüttü, ben neredeyse seyirci kalmıştım.
    bir de baktım ki, birinci perdede tutukluyu konuşturmak için komiserin uyguladığı zalimce yöntemi, ikinci perdede tutuklu baldızına karşı kullanıyor.

elde etmek isteyen zalim oluyordu.
    sanırım, oyunum bu tümce ile anlatılabilir."

not: yazı, 1995 -1996 sezonunda istanbul devlet tiyatrosu tarafından sahnelenmiş oyunun kitapçığından alınmıştır.
  • sarıyer belediye tiyatrosu tarafından her cumartesi saat 19:00 da, ücretsiz oynanan etkileyici melih cevdet anday oyunu.

--- spoiler ---

eğer ”omurgalı yaşamak” istiyorsak dilimiz döndüğünce, enerjimiz yettiğince sorgulamaya devam etmeliyiz. bu sorgulamaların öznesi olduğumuzu da fark ederek.

--- spoiler ---
  • irade, düşünce, mekan, rol, elde etme, dönüşme ve id üzerine güzel bir melih cevdet anday oyunu.

''içerde insanın kafası başka türlü işliyor. sen bunu bugün iyice anladın.''

**
  • 1995-1996 sezonunda istanbul devlet tiyatrolarında oynanan uğur polat' ın tutukluyu, kaya akarsu'nun ise polisi canlandırdığı oyun. bu oyunu seyrettiğim günle ilgili küçük bir hatıram da var , o gün muazzez kurtoğlu vefat etmişti ve uğur polat oyundan önce bu haberi verip bizi ayağa kalkmaya davet etmişti. bu da oyunu seyrettiğim tarihi net bir şekilde bilmemi sağlıyor tamam çok işlevsel bir bilgi değil ama olsun kişisel tarih diye bir şey var.
  • melih cevdet anday'ın ne büyük bir çınar olduğunu göstermiş eserdir. dilimizde böylesi bir eser veren usta olması herkes için bir şanstır. o şansı değerlendiriniz.
  • her okuyuşumda , -sanki ilk defa okuyormuşcasına- beni tokat manyağı yapan oyun..

öyle ya:

" içerde insanın kafası başka türlü işliyor. sen bu gün bunu iyice anladın. yalnız benden mi ? hayır.. kendinden de.. çünkü sen de bu gün , yarım saat sonra içerden biri oldun çıktın, ona göre düşünmeye başladın.. içerde buluştuk seninle. sonra ben seni burada bırakıp kaçtım, gittim.."

daha nasıl anlatılır ki..
hesabın var mı? giriş yap