şükela:  tümü | bugün
 • yeniden kategorize edilmiş ispiyon gerekcesi. alakalı olarak (bkz: #8440159)
 • yanilmiyorsam (ki yanilmiyorum), kural geregi icerigin baslikla uyumlu olmasi degil tanimin baslikla uyumlu olmasi gerekiyor. telekom basligi altina "bir sirket. gecen gun beriye teyze aradi oturduk dertlestik anasini satayim." yazarim ustune de muhabbetimizi anlatirim, icerik baslikla gayet de uyumlu olmaz. $imdi ne olacak?

  yani diyecegim o ki bu gerekcenin bizzat kendi icerigi baslikla uyumlu degil. yonetim bizi elit kuvvetler tim komutani yerine koyuyor.
 • entrynin basligini siken moderatorun yaptigini onaylamasi.

  (bkz: x nolu entrynizin icerigi y olmustur)
 • genelde eylem şeklinde olan bir başlığı şahıs veya nesne olarak tanımlama sonucu, dikkatsizlik tezahürü olarak ortaya çıkan entrylerin silinme sebebildir. bu silinme sebebi çerçevesinde sözlükte an itibariyle legal olarak fink atmakta olan binlerce entrynin daha silinmesini düşünmekteyim. bunu kimi moderatörlere, hacivatlara danıştım. benim gibi düşünmeseler de "hadi len ordan daha neler!" demedikleri için yüz buldum tüm sözlük camiasına da açılayım dedim.

  örnek olarak "istanbul'da yapılması gereken 100 şey" gibi sallama bir başlık düşünelim. bunun gibi neredeyse anket denilebilecek, kesin bir sayı veren bir sürü başlık vardır. genelde bu başlıkların altında bir dergide, gazetede vs. yapılmış bir araştırmanın sonuçları olabilir ve ilk entryde gerçekten 100 şey veya bunu görebileceğiniz bir link olabilir. eyvallah. bundan sonraki entrylerde genellikle istanbul'da yapılabilecek sadece "1" şey yazılır, belki daha da fazlası ama elbette yeni bir 100 madde olmaz. sözlük kuralları çerçevesinde de bu entry başlığı örnekliyor sayılır. ama başlığı bir bütün oalrak algılayıp o bütünü tanımlama, örnekleme kuralı sanki burada aşılmış gibi oluyor. yani başlığı "istanbul'da yapılması gereken şeyler" başlığı olarak algılayıp entry girmekten farklı görmüyorum bu davranışı.
 • kirazlarda bulunan bir maddenin insan üzerindeki etkisidir.her insanda olması gerekli, 40 yaşından sonra vücuttaki ihtiyacı daha fazladır.

  *
 • bir ispiyon gerekçesi olduğu halde ispiyonlayan kişilerin yazılarında da gözlemlenen durum.(bkz: ispiyon gerekçesi) (bkz: benim gibi olma)(bkz: algılamak)(bkz: düz anlam)(bkz: yan anlam)
 • bu gerekçenin en sık kullanımı şu adımların sonunda olur:

  1- yazar bir başlık görür.
  2- başlıktaki kavram hakkında bir fikri vardır.
  3- aklına geleni yazar ve cümlenin sonunu durum, hadise, önerme şeklindeki kelimelerden biriyle, artık hangisi denk gelirse bağlar.
  4- tanım, başlıktaki kavramı ıskaladığı için entry silinir.

  (bkz: önerme/#12257199)
 • gammazlar için ipucu: cümlenin öğeleri. yapıbozumsal bakın.
  özne, nesne/ tümleç, eylem; bunlar farklı şeyler. uyuşmuyorsa içerikle başlık uyumlu "olmayabilir".
 • içerik-başlık uyumunu önemsemeden tanım yapmak özellikle sözlüğe alışma dönemindeki yazarların sıklıkla yaptığı bir hata (bkz: #12528019). başlıktaki kavramın ne olduğunun/ne olmadığının farkına varmadan tanım yapınca entryleri siliniyor tabii işte böyle.

  şimdi mesela bir başlık gördünüz ve bir şeyler yazmak istiyorsunuz. yazmaya başlamadan önce başlıktaki kavramın ne olduğunu iyice bir netleştirip ona göre yazın. mesela entry'yi "hede hodo olan durum" diye tanımlayacaksanız (ki bunun da en rezil legal entry formatlarından biri olduğunu söylemeliyim), başlık da bir durum olmalı tabii. durum olarak tanımlanan şeylerin mastar formatında kavramlar olduğunu hatırlamak lazım (gitmek/gelmek/etmesi/tutması vb) ki öyle olur olmaz her şeye durum denmesin. yani "birinci nesil çaylak" bir durum değil. keza bir insanın bir şey yapması da bir önerme değil. her gördüğünüz şeye durum/önerme deme huyundan vazgeçtiğinizde daha iyi olacak bence. sözlük dışındaki hayatınızda en son ne zaman önerme kelimesini kullandınız da, burda her üç entrynizden biri önerme kelimesiyle bitiyor? önermenin ne olduğu/ne olmadığı için (bkz: #12676941).

  durum, önerme, hadise gibi sözcükleri kullanmadan tanım yapabilmekse hiç de zor değil (bkz: bütünleme).