şükela:  tümü | bugün
  • kariyer.net'te rastladığım içerik üreten bir şey.
  • tanıtımın videosunda "uygun fiyat" diye bir cümle kullanmışlar, sanırım yanlışlık olmuş. çılgın fiyatları ile müthiş bir zevk veren internet sitesi.

bu arkadaşlar ile çalışmak isteyenlere şöyle diyeyim; maaş verin adam tutun, kasmayın.
  • bir süredir vaktime uygun geldiğince içinde bulunduğum platform. ne yazılmış ne denmiş acaba diye bakınca bu kadar az şey yazılmış olması ve bunlardan birinin de ne demeye çalışıldığını zerre kadar anlamadığım bir entry olması şaşırttı beni. her neyse, ben kendi entry'mi yazayım.

öncelikle platformu bir girişimcilik ürünü olduğu için çok takdire şayan buluyorum. benim atamadığım adımı başkaları atmış, bana da uzaktan gıpta etmek düşer (:p).

sonra gördüğüm kadarıyla oldukça bilindik ve büyük markalara içerik üretiyorlar ki bu da işin sürekliliği bakımından bir avantaja dönüşüyor. malumunuz markalar, firmalar büyüdükçe içerik talepleri de o kadar artıyor ve sürekli bir hale geliyor.

içerikleri hazırlayan yazarlar çok çeşitli anladığım kadarıyla. çünkü içerikleri uzmanlık alanları uygun olan yazarlardan talep ettiklerini biliyorum. talep edilen içerikler uzmanlık alanlarına göre, deneyimlerine göre, puanlarına vs. göre gruplandırılmış olan yazarlara bu kriterler dikkate alınarak yollanıyor. tüm yazarların total kalitesini bilmem ama hala bu firmalara içerik sağlamayı sürdürdüklerine göre iyi olmalı. ya da en azından iyi olanlarla devam ediyor olmalılar.

platform içinde tanıdığım birkaç yazar daha var. ücretlerini alamama gibi bir durumdan hiç söz etmediler. evet olması gereken için takdir etmek doğru değil ama içinde bulunduğumuz düzen bunu bile bir takdir sebebine dönüştürüyor. biz yine de buradan da bir artı vermeyi ihmal etmeyelim kendilerine.

çok keyifli konular geldiği çok oldu, çok eğlendim. işten güçten oldukça yoğun zamanlar geçirdiğim için -özetle- ara ara da olsa bir şeyler yazdığım platform.
  • hali hazırda yazarlık yaptığım site. istenen yazılar kalite açısından kolay yazılabilen çok uğraştırmayan yazılar. genel olarak piyasayı bilmesem de ek gelir kazanmak isteyenlerin oturduğu yerden para kazanabileceği bir site.
  • profesyonel içerik yazarları, metin yazarları, freelancer'ların türkiye’de içerik üretebileceği tek makul oluşum. profesyonel anlamda içerik üretmenin zorlukları ortada. türkiye gibi bir yerde, uzman yazarlara (dikkatinizi çekiyorum, uzman!) 4-5 liraya 450-500 kelimelik içerik yazdırmanın çok da mümkün olmayacağını bilmek için bu işlerle az da olsa ilgili olmak yeterli. büyük markaları içinde barındıran bir oluşumun yazarlarına zulmederek büyümesi gibi bir şey zaten söz konusu olamaz. içerik bulutu içinde freelancer yazarlık yapanlar -ki bunlardan biri de benim-, günü geldiğinde ücretlerinin yattığını ve bu rakamların da eleştirilerde iddia edilen rakamlarla uzaktan yakından alakalı olamadığını iyi biliyorlar. yazar olmadan insanın aklında şüphelerin oluşması normal. zamanında yaptığı ödemelerle insanı mağdur etmeyen bir oluşum içerik bulutu. davetiye sistemi ile yazarlığına başlayan deneyimli yazarlar, ücretler hakkında net fikir sahibi olabilirler.
  • açıldığından beri yazarlık, yaklaşık 6 aydır da editörlük yaptığım web sitesi. işverenim.

öncelikle yazarlık bölümüyle ilgili şunları söyleyebilirim ki; az biraz disiplinli bir şekilde yazan (günde 3-4 saat) bir içerik yazarı çok kolay bir şekilde asgari ücretin üzerinde bir aylık gelir elde edebilir. editör hesabımdan da gördüğüm üzere bu disiplini abartan, tahminimce ayda 2500-3000 tl civarında gelir elde eden yazarlar da mevcut.

editörlerle ilgili bir eleştiri gelmiş. bu eleştiride yazarın muhtemelen 200-300 kelimelik bir içeriği, yine muhtemelen içeriğin talep şartlarında nasıl yazılması gerektiği 10-15 maddede tane tane anlatılmışken, -4 defa revize almasına rağmen- yazamamış olmasını anlatması zaten yeterli. ayrıca bir savunma yapmaya gerek yok.

ancak yine de illa bir argüman isteniyorsa, editörün de yazıyı onaylayınca para kazandığı, revize verdikçe aynı içeriği tekrar tekrar okumak zorunda kaldığı unutulmasın. yani aynı gemide yüzüyoruz. herhangi bir içeriğin reddedilmesi demek; o içerikten sadece yazarın değil, editörün de para kazanamaması ve zaman kaybetmesi demek.

yeni yazar olacaklara tavsiyem; "ben bir yerlerden kopyalayayım, nasıl olsa arada kaynar" diye düşünmeyin. kaynamaz. bir cümle dahi olsa, özgün olmayan ifadeler kullandığınızda ilk seferinde içeriğiniz reddedilir, ikincisinde yazarlığınıza son verilir. yapmayın, bizi de yormayın.

halihazırda yazar olanlardan da ricam; lütfen "bu talep açıklaması beceriksizler için ya benim okumama gerek yok" diye düşünmeyin. o talep açıklaması herkes için. ilk başta talep açıklamasını dikkatlice okumayıp kazandığınız 5 dakikalık zaman, daha sonra yazdığınız 10 içeriğe revize gelmesine ve dolayısıyla 1 saatlik kaybınıza neden olabilir. hatta daha kötüsü tümü reddedilebilir, bütün emekleriniz boşa gidebilir. lütfen talep açıklamasını okuyun. lütfen. okuyun. rica ediyorum.

yazarlar için içerik başına ücret miktarı da, içeriğin kelime sayısına, zorluğuna ve niteliğine göre değişiyor. ancak standartların üstünde olduğunu söyleyebilirim. en basit içerikler için (100 kelime civarı) 4-5 tl civarında ücret ödeniyor. gerçekten içerik yazarı olan bir insan için bu içeriği yazmanın 15-20 dakika alacağı düşünülürse, bence gayet makul.

ücretlerin -istisnasız- bir şekilde sürekli zamanında ödendiğini herkes yazmış zaten. o konuyu daha detaylandırmaya gerek yok.
  • 1 yılı aşkın süredir çalıştığım içerik sitesi. yaklaşık 10 yıldır yazarak para kazanıyorum, 2 yıldır da freelance'im. haliyle serbest çalışırken düzenli gelir elde etmek zor. bu site sayesinde hem boş zamanları değerlendirip hem de düzenli yazdığımda maaş gibi gelir elde edebiliyorum. sistem aslında çok basit, siteden form doldurarak başvuruda bulunuyorsunuz. mezun olduğunuz bölümün alakasına, içerik deneyiminize, başvuru formundaki anlatımınıza ve içerik bulutunu ne kadar anladığınıza göre yazar seçimi yapıyorlar. yazarlığınız onaylandığında bilgilendiriliyorsunuz zaten.

yazar olduktan sonra içerik taleplerini web sitesi veya mobil uygulama üzerinden görüyorsun ve yazacağın içeriği tek tuşla üzerine alıyorsun. içeriği talep eden firmayı, due datei, içerik ücretini ve yazı için istenen kriterleri zaten talepte görüyorsun. kimse "ille de bunu yazacaksın" demiyor, zaten profilini oluştururken ilgi alanlarını, uzmanlık kategorilerini sen seçiyorsun. talepler de ona göre senin ekranına düşüyor. içeriği üzerine aldıktan sonra kriterlere uygun olarak yazmaya başlıyorsun. kriter demem de korkutmasın, seo bilgisi elbette önemli ama bilmeyen de zamanla zaten öğrenecektir. şöyle ki sana genelde belli anahtar kelimeler veriyorlar, yazının uzunluğunu belirliyorlar, dili samimi veya profesyonel olsun diyorlar, fiil çekimini söylüyorlar vs. anahtar kelimeleri ek almadan yazıda geçiriyorsun. didaktik metinler de oluyor, eğlenceli blog yazıları da... bugüne kadar neler yazdın derseniz, paris'i anlatan gezi yazısı da yazdım, televizyon ürünü için kullanım kılavuzu tadında ürün tanıtımı da... içerik çeşidi bol anlayacağınız, isterseniz 1000 kelimelik blog yazısı alın üstünüze, isterseniz 80 karakterlik açıklama... bir de topiko içerikleri var onlarda sadece konu buluyorsun. mesela senden bir tatil sitesi için blog konuları istiyorlar, bir cümle yazı başlığı bir de 50 karakter kadar yazının içeriğinde neler olabileceğini yazıyorsun. böyle kısa metinler de oluyor anlayacağınız.

yazıları yazınca panel üzerinden editörlere gönderiyorsunuz. maille, wordle işiniz yok anlayacağınız, tüm işler panelden yürüyor. editör yazıyı değerlendiriyor, uygunsa onaylıyor (ki bildirim ile haberdar ediliyorsunuz), uygun değilse de revize gönderiyor. revize için 12 saat kadar bir süreniz oluyor genelde, o süre içinde istenen değişiklikleri yapıp tekrar gönderiyorsunuz. zaten editör yazıda ne sorun olduğunu yazdığı için revize kolaylıkla hallediliyor. içerik talep eden firmalar da yazını onayladığında paran panelde görülüyor.

içerik başı ücretlendirme yapılıyor bu arada, yazının uzunluğuna, kriterlere ve en önemlisi yazarın tecrübesine göre fiyat belirleniyor. uyduruyorum başta 500 kelimelik bir içeriği 15 liraya yazıyorsanız siz yazdıkça içeriğin fiyatı artıyor. yazılarınız onaylandıkça 16, 17, 18 gibi gibi artan ücretlere yazmaya başlıyorsunuz. yazarlık seviyen de değişiyor, uzman veya guru oluyorsun. içeriklerinin kalitesine göre editör seni puanlıyor zaten, profilinde başarı grafiğini de görüyorsun. içerik başı 40 lira aldığım da oldu, topikolardan 2.5 lira kazandığım da... cidden damlaya damlaya göl oluyor. zamanla zaten hız kazanıyorsun, şu an günde 4 saat çalışarak ortalama 100 lira ederinde içerik hazırlayabiliyorum mesela. hadi seo bilmeyin, yavaş yazın da günde 20 lira kazanın... aya vurduğunuzda hiç de fena olmayan bir ek gelir oluşuyor böylelikle. sisteme dönersek... yayıncı markanın da onayının ardından panelde ekrana düşen para 100 lirayı aştığında ayın 15'in ödeme talep edebiliyorsun. istersen 10.000 biriktir öyle talep oluştur, istersen her ay düzenli ödeme al sana kalmış. daha 1 gün aksamadı, 16'sında paran sisteme girdiğin hesap numarana trink yatıyor. (hafta sonu ise ilk pazartesi yatıyor, onu gecikmeden saymıyorum mecburiyet)

siteye güvenmek zor tabii yazar için önceleri, ilk ay "yatıracaklar mı acaba" diye düşündüğünü hatırlıyorum mesela. zira benim sitede yazar bir tanıdığım falan da yoktu, eski şirketimde biz içerik almıştık birkaç kez oradan biliyordum. güvenim boşa çıkmadı özetle... sitenin bana kazandırdıklarını ayrıca yazmak istiyorum, para dışında da gelirleri oldu çünkü... bir kere ben maille çalışmayı tercih eden biriyim, telefonla veya yüz yüze falan iş kontağından hoşlaşmıyorum. tüm iletişim yazarak geliştiğinden çalışmam çok rahat oldu. moda, güzellik, ekonomi, emlak, gezi birçok konuda yazdım. sabo terlik ile sabotaj kelimesinin bağlantısını içerikleri yazarken öğrendim mesela, genel kültür baya artıyor. bir de istersen 1 ay yazma, veya gece gündüz yaz... karışan görüşen yok. ister gece çalış ister gündüz mesai gibi, o da kısıtlanmıyor. evden çok parkta bahçede yazdım ben mesela. gece sabahlayarak da çalıştım, freelancerlığın tam karşılığı oldu. 1 liraya makale yazılan sitelerden farklı içerik bulutu, öncelikle fiyatlar yüksek, editörlerin uzmanlığını hitaplarından revizyon dilinden bile anlıyorsunuz. ayrıca zaman zaman destek merkezinden veya mail üzerinden sorunlarınızı, sorularınızı ilettiğinizde hemen dönüş geliyor ve çözüm üretiliyor. bu anlamda da yazara destek veriyorlar. mobil uygulama üzerinden içeriklerinin durumunu, talepleri, ödemelerini görüntüleyebiliyorsun ki bu büyük rahatlık oldu. iş hayatımda aldığım en iyi ilk karar istifa etmekse, ikincisi ise içerik bulutunda yazar olmak herhalde. helal olsun yapana, kurana, çalışana...
  • şimdi çok uzun uzun sistemi anlatmak isterdim. ama değmez. para kazanılıyor mu kazanılıyor. memurun harcadığı mesaiden bir kaç saat fazla ve haftanın 6 günü çalışarak 1500 lira civarı - biraz altı biraz üstü- kazanılabilir. sistemin iyi yanları yok değil var. mesela çaresizsen ve elinden bir şey gelmiyorsa git içerik bulutunda yazar ol. ya da herhangi bir kafede garsonluk yapmak ayıp geliyorsa git içerik bulutunda yazar olup evinde oturduğun yerden para kazan. ama değmez. iyi yönlerini uzatmayacağım. bir tane daha söyleyip bitireyim. mesela para vaktinde yatıyor. pek de uzatacak bir şey yok zaten bitti bu kadar.

şimdi gelelim sistemden alıp veremediğime. piyasa ekonomisinde kapitalizmin tanrıları olarak bankalar bilinir ya. işte kapitalizmin yeni tanrıları bu içerik üretme siteleri. sen belki 500 kelimelik yazı için 13-15 lira kazanıyorsun ama o yazı kolay çıkmıyor. ortalama 2 saat sürüyor yazmak. günde sıkılmadan -ki mümkün değil ama öyle farzedelim- 8 saat yazarsan 50-60 lira ancak kazanabilirsin. ayın her günü bu tempo ile yazarsan (aklını başına al 30 gün çalışacaksın diyorum) 1500-1800 lira arası bir kazanç elde edersin. git saçma sapan reklam tıklayarak para kazandıran sitelere üye ol daha iyi.

sonra site yönetimi öyle çok da kibar insanlar değil. siz tüm her şeyinizi bu işe bağlıyorsunuz ve bir anda öncesinde uyarı yapılmadan sizi siteden atıyor. bir arkadaşım büyük ümitlerle üye oldu pat diye siteden atıldı. hem de yazdığı yazıların iptal oranı çok düşüktü. site sadece iptal maili attı o kadar. hatta benim referansım ile siteye girmişti. yani ben davet göndermiştim. ve site yönetimi ile tekrar konuşmak isteyince kibarca "hukuki süreç, anlaşma" falan gibi saçmalıklarla tehdit etti. ben hala devam ediyorum ve ara ara yazıyorum.

arkadaşlar büyük bir emek sömürüsü. cidden çaresiz değilseniz sakın diyorum yaklaşmayın. şimdi biliyorum sitenin editörlerinden olanlar yazacaklar. burada bir kaç kişi olduğunu biliyorum. şöyleydi de böyle diye açıklama yapacaklar. ciddiye almayın. ille de içerik üretecekseniz yazkazan.com daha mantıklı. ancak 6 ay içerisinde elit yazar olmanız lazım. yoksa o da gereksiz. ama en azından yorucu ve beyin yakan yazılar yok.

daha sonra editleyeceğim. şimdi annem kahvaltı için sesleniyor. sitenin trollerini bekleyelim. onlara cevap vermiş olurum hem de.

edit_1a: evet beyefendiler gelmişler. nasıl da algısı ile oynuyorsunuz insanların kardeşim. yok neymiş 17 liraymış. sallamayın. 17 liralık yazılar (500 kelimelik) ya binde bir geliyor. ya da onlar 750 kelime falan. bir de tarafsız görünmek için çaktırmadan editörleri eleştirmiş. editörlere daha sonra geleceğim.

edit_1b: diğer içerik sitelerine de geleceğim. şimdilik burada bırakalım. şu internetten para kazanma işini çok araştırdım. tek tek anlatacağım. hepsi dolandırıcı. xticaret'inden tutun da tıklama sitelerine kadar. bekleyin yazacağım.

edit_2a: burada amacım bir siteye gömmek ya da yerden yere vurmak değil. ben gözlemlediğim ve şahit olduğum kişilere göre bir olay anlattım. bu konuda düşüncem hala aynı.

edit_2b: iyi özelliklerini yukarıda yazmak istemedim. çünkü zaten gerekli reklam ve pr çalışması yapılıyor. bu entry ile ilgili gelen mesajlardan sadece bir tanesi olumlu. samimi bulduğumdan dolayı aktarmak istiyorum. bir arkadaş aylık 2600 liraya kadar haftanın belirli günleri günde 4-5 saat yazarak kazandığını belirtti. buna benzer ben de bir kişiyi tanıyorum. haftanın beş-altı günü, günde 6-7 saat yazarak 2000-2500 lira arası kazanan bir tanıdığım daha var.

edit_3: editör arkadaşa teşekkür ederim. bu entry'nin altına güzelce döşenmiş. yakın zamanda arkadaşa gelen maili bulabilirsem size ben de ekran görüntüsü olarak paylaşacağım. ne kadar kibar! ve tahammülsüz olduklarını o zaman görürsünüz.
  • gereksiz bir site. imajı iyi gibi duruyor. ama değil. içerik neredeyse düşmüyor. şimdi sitenin editörleri özelden bana yine yazacaklar. yok şu kadar kazanıyorum vs. site hakkındaki düşüncelerimi pek açıklama yapma gereği duymadan sıralayacağım (çünkü açıklama yapmak zorunda olduğumu düşünmüyorum. tıpkı sitenin yazarlara hiç bir açıklama yapmadan yazarlıktan ataması gibi):

1.) emek sömürücü
    2.) içerik düşmüyor
    3.) yazmak çok vakit alıyor
    4.) yazılar beyin s....r
    5.) editörler saygısız
    6.) iyi bir dönüt alamıyorsunuz
    7.) ona harcayacağınız vakti yazılım öğrenmeye ayırsanız öğrenirsiniz
    8.) üye müye olmayın
    9.) bu konuda kimse dm'den ayar kasmaya çalışmasın
  • yazarlığı beceremeyip sistemden dışlananların nefret kustuğu web sitesi.

öncelikle buralarda benden başka sitede editör olan var mı ve bu olası diğer editörler bu arkadaşa özelden yazdı mı gerçekten bilmiyorum. keza ben yazmadım.

içerik bulutu'nun avukatı değilim. hatta sistemde az yazar ve editör olması işime gelir; bana düşen içerik ve dolayısıyla gelir artar. bugüne kadar da özelden sistemle ilgili yardım isteyenlere elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım, kimseye "dm'den ayar vermeye" falan çalışmadım.

editörlerin tamamını tanımıyorum. ancak biri ben olmak üzere en az 2 tanesinin son derece saygılı ve sabırlı olduğundan yüzde yüz eminim. diğerleri neler yapıyor bu arkadaş neler yaşamış bilemiyorum. belki de haklıdır...

içerik düşmüyor denmiş. tam şu an rastgele bir zamanda sisteme girip baktığımda 74 adet yazılmayı bekleyen içerik görüyorum.

aslında bu sistemden dışlanmış arkadaş tekrar tekrar editörlere sallamasaydı ve "dm'den yürüyorlar" şeklinde iddialarda bulunmasaydı, tekrar buraya bir şeyler yazmayacaktım. çünkü anlatılması gerekenleri zaten anlattım.

onun yerine başka bir şeyden bahsedeyim.

editör hesabımda sıkça karşılaştığım ve insanı en çok çileden çıkaran konulardan bir tanesi, bir içeriğin daha ilk cümlesinde yapılmış yazım hatası veya anlatım bozukluğu. yaptığınız işi özensizce gerçekleştirir ve daha ilk cümlede dahi hata yaparsanız, üzgünüm sizden içerik yazarı olmaz.

kanıt mı istiyorsunuz?

https://i.hizliresim.com/3pwd2p.jpg

şimdi buradaki "çok uzun uzun" bölümündeki ikilemeden önce gelen "çok" ifadesinin gereksizliğini geçiyorum. yazıdan anladığım kadarıyla bu arkadaş içerik bulutu'nun sahibi. keza "sitem" diye bahsetmesi buna işaret ediyor. veyahut bu arkadaş harf hatası yapmış. nerede yapmış bu harf hatasını? bir içerik sitesini gömmeyi hedeflediği, editöründen sistemine her bir unsuruna saydırdığı entry'sinde.

peki bu arkadaş aslında ne demek istemiş olabilir?

"siteyi" demek istemiş olabilir.
    "sistemi" demek istemiş olabilir.
    "benden içerik yazarı olmaz ve bunu kabullenemiyorum, hatayı kendimde aramak yerine siteye ve editörlere sallıyorum" demek istemiş olabilir.

bana sonuncusu gibi geliyor...

1 saat sonrası eklemesi:
    editlemiş hemencecik. keşke bu revizyon hızını sistemdeyken gösterseydin, belki daha başarılı olabilirdin.

hadi benden sana bir kıyak daha; ikinci satırda "bir kaç" yazmışsın ya, o öyle yazılmaz.

iyi çalışmalar.