şükela:  tümü | bugün
 • kariyer.net'te rastladığım içerik üreten bir şey.
 • tanıtımın videosunda "uygun fiyat" diye bir cümle kullanmışlar, sanırım yanlışlık olmuş. çılgın fiyatları ile müthiş bir zevk veren internet sitesi.

  bu arkadaşlar ile çalışmak isteyenlere şöyle diyeyim; maaş verin adam tutun, kasmayın.
 • hali hazırda yazarlık yaptığım site. istenen yazılar kalite açısından kolay yazılabilen çok uğraştırmayan yazılar. genel olarak piyasayı bilmesem de ek gelir kazanmak isteyenlerin oturduğu yerden para kazanabileceği bir site.
 • açıldığından beri yazarlık, yaklaşık 6 aydır da editörlük yaptığım web sitesi. işverenim.

  öncelikle yazarlık bölümüyle ilgili şunları söyleyebilirim ki; az biraz disiplinli bir şekilde yazan (günde 3-4 saat) bir içerik yazarı çok kolay bir şekilde asgari ücretin üzerinde bir aylık gelir elde edebilir. editör hesabımdan da gördüğüm üzere bu disiplini abartan, tahminimce ayda 2500-3000 tl civarında gelir elde eden yazarlar da mevcut.

  editörlerle ilgili bir eleştiri gelmiş. bu eleştiride yazarın muhtemelen 200-300 kelimelik bir içeriği, yine muhtemelen içeriğin talep şartlarında nasıl yazılması gerektiği 10-15 maddede tane tane anlatılmışken, -4 defa revize almasına rağmen- yazamamış olmasını anlatması zaten yeterli. ayrıca bir savunma yapmaya gerek yok.

  ancak yine de illa bir argüman isteniyorsa, editörün de yazıyı onaylayınca para kazandığı, revize verdikçe aynı içeriği tekrar tekrar okumak zorunda kaldığı unutulmasın. yani aynı gemide yüzüyoruz. herhangi bir içeriğin reddedilmesi demek; o içerikten sadece yazarın değil, editörün de para kazanamaması ve zaman kaybetmesi demek.

  yeni yazar olacaklara tavsiyem; "ben bir yerlerden kopyalayayım, nasıl olsa arada kaynar" diye düşünmeyin. kaynamaz. bir cümle dahi olsa, özgün olmayan ifadeler kullandığınızda ilk seferinde içeriğiniz reddedilir, ikincisinde yazarlığınıza son verilir. yapmayın, bizi de yormayın.

  halihazırda yazar olanlardan da ricam; lütfen "bu talep açıklaması beceriksizler için ya benim okumama gerek yok" diye düşünmeyin. o talep açıklaması herkes için. ilk başta talep açıklamasını dikkatlice okumayıp kazandığınız 5 dakikalık zaman, daha sonra yazdığınız 10 içeriğe revize gelmesine ve dolayısıyla 1 saatlik kaybınıza neden olabilir. hatta daha kötüsü tümü reddedilebilir, bütün emekleriniz boşa gidebilir. lütfen talep açıklamasını okuyun. lütfen. okuyun. rica ediyorum.

  yazarlar için içerik başına ücret miktarı da, içeriğin kelime sayısına, zorluğuna ve niteliğine göre değişiyor. ancak standartların üstünde olduğunu söyleyebilirim. en basit içerikler için (100 kelime civarı) 4-5 tl civarında ücret ödeniyor. gerçekten içerik yazarı olan bir insan için bu içeriği yazmanın 15-20 dakika alacağı düşünülürse, bence gayet makul.

  ücretlerin -istisnasız- bir şekilde sürekli zamanında ödendiğini herkes yazmış zaten. o konuyu daha detaylandırmaya gerek yok.
 • 1 yılı aşkın süredir çalıştığım içerik sitesi. yaklaşık 10 yıldır yazarak para kazanıyorum, 2 yıldır da freelance'im. haliyle serbest çalışırken düzenli gelir elde etmek zor. bu site sayesinde hem boş zamanları değerlendirip hem de düzenli yazdığımda maaş gibi gelir elde edebiliyorum. sistem aslında çok basit, siteden form doldurarak başvuruda bulunuyorsunuz. mezun olduğunuz bölümün alakasına, içerik deneyiminize, başvuru formundaki anlatımınıza ve içerik bulutunu ne kadar anladığınıza göre yazar seçimi yapıyorlar. yazarlığınız onaylandığında bilgilendiriliyorsunuz zaten.

  yazar olduktan sonra içerik taleplerini web sitesi veya mobil uygulama üzerinden görüyorsun ve yazacağın içeriği tek tuşla üzerine alıyorsun. içeriği talep eden firmayı, due datei, içerik ücretini ve yazı için istenen kriterleri zaten talepte görüyorsun. kimse "ille de bunu yazacaksın" demiyor, zaten profilini oluştururken ilgi alanlarını, uzmanlık kategorilerini sen seçiyorsun. talepler de ona göre senin ekranına düşüyor. içeriği üzerine aldıktan sonra kriterlere uygun olarak yazmaya başlıyorsun. kriter demem de korkutmasın, seo bilgisi elbette önemli ama bilmeyen de zamanla zaten öğrenecektir. şöyle ki sana genelde belli anahtar kelimeler veriyorlar, yazının uzunluğunu belirliyorlar, dili samimi veya profesyonel olsun diyorlar, fiil çekimini söylüyorlar vs. anahtar kelimeleri ek almadan yazıda geçiriyorsun. didaktik metinler de oluyor, eğlenceli blog yazıları da... bugüne kadar neler yazdın derseniz, paris'i anlatan gezi yazısı da yazdım, televizyon ürünü için kullanım kılavuzu tadında ürün tanıtımı da... içerik çeşidi bol anlayacağınız, isterseniz 1000 kelimelik blog yazısı alın üstünüze, isterseniz 80 karakterlik açıklama... bir de topiko içerikleri var onlarda sadece konu buluyorsun. mesela senden bir tatil sitesi için blog konuları istiyorlar, bir cümle yazı başlığı bir de 50 karakter kadar yazının içeriğinde neler olabileceğini yazıyorsun. böyle kısa metinler de oluyor anlayacağınız.

  yazıları yazınca panel üzerinden editörlere gönderiyorsunuz. maille, wordle işiniz yok anlayacağınız, tüm işler panelden yürüyor. editör yazıyı değerlendiriyor, uygunsa onaylıyor (ki bildirim ile haberdar ediliyorsunuz), uygun değilse de revize gönderiyor. revize için 12 saat kadar bir süreniz oluyor genelde, o süre içinde istenen değişiklikleri yapıp tekrar gönderiyorsunuz. zaten editör yazıda ne sorun olduğunu yazdığı için revize kolaylıkla hallediliyor. içerik talep eden firmalar da yazını onayladığında paran panelde görülüyor.

  içerik başı ücretlendirme yapılıyor bu arada, yazının uzunluğuna, kriterlere ve en önemlisi yazarın tecrübesine göre fiyat belirleniyor. uyduruyorum başta 500 kelimelik bir içeriği 15 liraya yazıyorsanız siz yazdıkça içeriğin fiyatı artıyor. yazılarınız onaylandıkça 16, 17, 18 gibi gibi artan ücretlere yazmaya başlıyorsunuz. yazarlık seviyen de değişiyor, uzman veya guru oluyorsun. içeriklerinin kalitesine göre editör seni puanlıyor zaten, profilinde başarı grafiğini de görüyorsun. içerik başı 40 lira aldığım da oldu, topikolardan 2.5 lira kazandığım da... cidden damlaya damlaya göl oluyor. zamanla zaten hız kazanıyorsun, şu an günde 4 saat çalışarak ortalama 100 lira ederinde içerik hazırlayabiliyorum mesela. hadi seo bilmeyin, yavaş yazın da günde 20 lira kazanın... aya vurduğunuzda hiç de fena olmayan bir ek gelir oluşuyor böylelikle. sisteme dönersek... yayıncı markanın da onayının ardından panelde ekrana düşen para 100 lirayı aştığında ayın 15'in ödeme talep edebiliyorsun. istersen 10.000 biriktir öyle talep oluştur, istersen her ay düzenli ödeme al sana kalmış. daha 1 gün aksamadı, 16'sında paran sisteme girdiğin hesap numarana trink yatıyor. (hafta sonu ise ilk pazartesi yatıyor, onu gecikmeden saymıyorum mecburiyet)

  siteye güvenmek zor tabii yazar için önceleri, ilk ay "yatıracaklar mı acaba" diye düşündüğünü hatırlıyorum mesela. zira benim sitede yazar bir tanıdığım falan da yoktu, eski şirketimde biz içerik almıştık birkaç kez oradan biliyordum. güvenim boşa çıkmadı özetle... sitenin bana kazandırdıklarını ayrıca yazmak istiyorum, para dışında da gelirleri oldu çünkü... bir kere ben maille çalışmayı tercih eden biriyim, telefonla veya yüz yüze falan iş kontağından hoşlaşmıyorum. tüm iletişim yazarak geliştiğinden çalışmam çok rahat oldu. moda, güzellik, ekonomi, emlak, gezi birçok konuda yazdım. sabo terlik ile sabotaj kelimesinin bağlantısını içerikleri yazarken öğrendim mesela, genel kültür baya artıyor. bir de istersen 1 ay yazma, veya gece gündüz yaz... karışan görüşen yok. ister gece çalış ister gündüz mesai gibi, o da kısıtlanmıyor. evden çok parkta bahçede yazdım ben mesela. gece sabahlayarak da çalıştım, freelancerlığın tam karşılığı oldu. 1 liraya makale yazılan sitelerden farklı içerik bulutu, öncelikle fiyatlar yüksek, editörlerin uzmanlığını hitaplarından revizyon dilinden bile anlıyorsunuz. ayrıca zaman zaman destek merkezinden veya mail üzerinden sorunlarınızı, sorularınızı ilettiğinizde hemen dönüş geliyor ve çözüm üretiliyor. bu anlamda da yazara destek veriyorlar. mobil uygulama üzerinden içeriklerinin durumunu, talepleri, ödemelerini görüntüleyebiliyorsun ki bu büyük rahatlık oldu. iş hayatımda aldığım en iyi ilk karar istifa etmekse, ikincisi ise içerik bulutunda yazar olmak herhalde. helal olsun yapana, kurana, çalışana...
 • yazarlığı beceremeyip sistemden dışlananların nefret kustuğu web sitesi.

  öncelikle buralarda benden başka sitede editör olan var mı ve bu olası diğer editörler bu arkadaşa özelden yazdı mı gerçekten bilmiyorum. keza ben yazmadım.

  içerik bulutu'nun avukatı değilim. hatta sistemde az yazar ve editör olması işime gelir; bana düşen içerik ve dolayısıyla gelir artar. bugüne kadar da özelden sistemle ilgili yardım isteyenlere elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım, kimseye "dm'den ayar vermeye" falan çalışmadım.

  editörlerin tamamını tanımıyorum. ancak biri ben olmak üzere en az 2 tanesinin son derece saygılı ve sabırlı olduğundan yüzde yüz eminim. diğerleri neler yapıyor bu arkadaş neler yaşamış bilemiyorum. belki de haklıdır...

  içerik düşmüyor denmiş. tam şu an rastgele bir zamanda sisteme girip baktığımda 74 adet yazılmayı bekleyen içerik görüyorum.

  aslında bu sistemden dışlanmış arkadaş tekrar tekrar editörlere sallamasaydı ve "dm'den yürüyorlar" şeklinde iddialarda bulunmasaydı, tekrar buraya bir şeyler yazmayacaktım. çünkü anlatılması gerekenleri zaten anlattım.

  onun yerine başka bir şeyden bahsedeyim.

  editör hesabımda sıkça karşılaştığım ve insanı en çok çileden çıkaran konulardan bir tanesi, bir içeriğin daha ilk cümlesinde yapılmış yazım hatası veya anlatım bozukluğu. yaptığınız işi özensizce gerçekleştirir ve daha ilk cümlede dahi hata yaparsanız, üzgünüm sizden içerik yazarı olmaz.

  kanıt mı istiyorsunuz?

  https://i.hizliresim.com/3pwd2p.jpg

  şimdi buradaki "çok uzun uzun" bölümündeki ikilemeden önce gelen "çok" ifadesinin gereksizliğini geçiyorum. yazıdan anladığım kadarıyla bu arkadaş içerik bulutu'nun sahibi. keza "sitem" diye bahsetmesi buna işaret ediyor. veyahut bu arkadaş harf hatası yapmış. nerede yapmış bu harf hatasını? bir içerik sitesini gömmeyi hedeflediği, editöründen sistemine her bir unsuruna saydırdığı entry'sinde.

  peki bu arkadaş aslında ne demek istemiş olabilir?

  "siteyi" demek istemiş olabilir.
  "sistemi" demek istemiş olabilir.
  "benden içerik yazarı olmaz ve bunu kabullenemiyorum, hatayı kendimde aramak yerine siteye ve editörlere sallıyorum" demek istemiş olabilir.

  bana sonuncusu gibi geliyor...

  1 saat sonrası eklemesi:
  editlemiş hemencecik. keşke bu revizyon hızını sistemdeyken gösterseydin, belki daha başarılı olabilirdin.

  hadi benden sana bir kıyak daha; ikinci satırda "bir kaç" yazmışsın ya, o öyle yazılmaz.

  iyi çalışmalar.
 • müşteriden 118 tl alıp bunun sadece 18 lirasını içeriği üretene verince olmuyor tabi öyle. ilkokul düzeyinde yazıları, içerik diye sunuyorlar. bir de üstüne memnun kaldınız mı diye mesaj atıp, kalmadık, olmamış bu içerik deyince de, uzuyorlar.....
  çalıştırdığı kişilerle biraz daha anlamlı bir kar paylaşsa bu kadar rezil olmazdı herhalde.
 • gerçek hayatta yazarlık yapanları bile almayan site. aslında site kelimesinin önünde küfür var da yazamıyorum.
 • bırakılan özgeçmişlere olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermeyen site.

  boşuna abartılıyor.
 • yaklaşık 2014 yılından beri yazar olarak içinde bulunduğum oluşum. yazarlık yaparak para kazanılabilen nadir platformlardan biri. en azından benim para kazanabildiğim... ben içerik yazarlığına 2012 yılında uyduruk zayıflama ürünleri satan bir şirketin ürünlerinin seo çalışmalarını yapmak için başlamıştım. benden sabahın sekizinden akşamın altısına kadar yaklaşık 500 kelimelik yirmi adet içerik yazmam bekleniyordu. yazmadığımda ya da yazdığım içerikler seo çalışmasına uygun olmadığında baya papara yiyordum. aldığım maaş da asgari ücretti. kariyer.net üzerinden icerikbulutu'na başvurduğumda bu tarz bir sistemden haberim bile yoktu. hatta ilk yazdığım içerikte o kadar zorlandım ki deli mi sikti de ben bunla uğraşıyorum diye düşündüm. pınar süt ile ilgili 150 kelimelik bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam ve ücreti 4 ya da 5 tl bir şeydi. revizyon geldi etti bilmem ne derken lan ben bunu yapamam, bu para çok az deyip yılmıştım hatta. ancak daha sonra hem ücretlerin artışı hem de ekonomik durumundaki ani çöküş beni icerikbulutu'na geri döndürdü.

  ben kendi deneyimime dayanarak diyorum ki evet bazı sıkıntıları var icerikbulutu'nun yok değil. ama ben işsiz kaldığımda pc başına geçip günde 4-5 içerik yazarak asgari ücretimi kazandım arkadaşım. ayın 15'inde o parayı o hesapta görünce insan, ah ah... editörler evet sıkıntılıydı garip revizyonlar geliyordu. talepte yer alan anahtar kelimeyi tam da istenilen miktarda kullandığım için revizyon gelmişti mesela. ama artık böyle bir durum da yok. bilmiyorum, tamam dokunmatik ekran kalemleri ile ilgili 500 kelime yazmak eğlenceli bir şey değil oturup yazarken bin tane şey okumak zorunda kaldığım konular da oluyor ama 10 dakika içinde yazabileceğin tatlı konularda denk gelmiyor değil. emek sömürüsü mevzusuna gelince, evet bence de verilen paralar yazılara göre düşük. ancak, yine işsiz kaldığım zaman icerikbulutu'nda da sistem de güncelleme mi ne bir şey vardı. evdeyim, işsizim, kafayı yiyorum. google'nın dibine girerek tüm içerik üretimi yapan sitelerine girdim. canlarım verdikleri en yüksek ücret 5 tl. yapmayın...

  açık söyleyeceğim, ben kendilerini çok seviyorum. hatta şu an pek fazla maddi sıkıntım olmasa da evdeki boş zamanımı değerlendirmek ve yazma alışkanlığımı kaybetmemek için içerik üretmeye devam ediyorum. böyle keyfine hani... bir de sistem dolayısı ile hangi editör ne yaptı hangi revizeyi kim gönderdi bilemiyoruz tabi ama son zamanlardaki bana gelen revizyonlarda kullanılan dil, tavır çok hoşuma gidiyor. seviyorum lan. tatlışlar...