şükela:  tümü | bugün
 • nasa'nın; dünyanın topoğrafik yapısı ve daha da önemlisi eriyen buzul miktarı ile hangi bölgeleri ne kadar etkilediği yönündeki bilgileri elde etmek amacıyla biraz sonra fırlatacağı uydu.

  --- spoiler ---

  amerikan uzay ajansı nasa dünya genelinde erime tehlikesiyle karşı karşıya olan buzulların dağılımını ölçecek bir lazeri yörüngeye oturtmaya hazırlanıyor.

  nasa'nın 'ıce, cloud and land elevation satellite-2' veya kısaca 'ıcesat-2' olarak adlandırdığı uydu, sahip olduğu lazerler ve sensörler sayesinde buz kitlelerinin küresel ısınmadan nasıl etkilendiğini ölçebilecek.

  yeryüzünden yaklaşık 500 km yükseklikte bir yörüngeye yerleşecek olan uydu, buzlar hakkında daha önce hiç sahip olunmayan bilgiler elde edilmesine imkan kılacak.

  uydu, cumartesi günü amerika birleşik devletleri'nin kaliforniya eyaletindeki hava üssünden, tsi 15:46'da fırlatılacak. roketi fırlatma sürecini euronews'in internet adresinden ve facebook'tan canlı takip edebilirsiniz.

  kalem kalınlığı kadar hata payı var
  ıcesat-2 uydusu, nasa'nın 2003'te başlattığı buzulların hacmini takip etme projesi kapsamında uzaya göndereceği ikinci uydu.

  uydunun sahip olduğu üstün teknolojik donanım, buz kitleleri üzerine lazerlerle gönderdiği ışık parçacıklarının ne kadar sürede geri geldiğini ölçerek, çok hassas hesaplamalar yapabiliyor.

  her saniye 60 bin ölçüm yapabilen uydu, antarktika ve grönland gibi yerlerdeki buzların yüksekliğini bir kalem kalınlığı kadar hata payıyla hesaplayabilecek.

  aynı anda 10 bin ışık fotonu gönderebilme kapasitesine sahip olan ıcesat-2, bu sayede halefinden çok daha hızlı bilgi toplayabilecek.

  bu misyon neden önemli?
  milyarlarca ton buz kitlesi her yıl daha da hızlı bir şekilde eriyerek deniz ve okyanus seviyelerinin yükselmesine neden oluyor.

  sadece antarktika ve grönland'da eriyen buzlar, her yıl dünya üzerindeki deniz seviyesini 1 milimetreden fazla yükseltiyor.

  ıcesat-2 uydusunun toplayacağı bilgiler sayesinde bilim adamları erime hızını daha kesin bir şekilde ölçüp bunu dünya üzerindeki diğer doğal gelişmelerle karşılaştırabilecek. bu sayede de buzulların erimesindeki en büyük etkenlerin neler olduğu netleşecek ve önlemler alınabilecek.

  https://tr.euronews.com/…lcecek-uydusunu-firlatiyor
  --- spoiler ---

  daha önce fırlatılan icesat uydusu, dünya'ya saniyede 40 lazer gönderirken, şu an yollanacak icesat-2 uydusu saniyede 10 bin lazer gönderebiliyor.

  canlı takip etmek isteyenler için link
 • nasa'nın twitch kanalından da takip edilebilecek fırlatmadır.

  https://www.twitch.tv/nasa
 • 90 günde bir lazer ışığı ile aynı noktanın saniyede 10.000 fotoğrafını çekip yükseklik ölçümlerini yapacak atlas 6 sistemini yörüngeye oturtacak uydudur.

  işin güzel tarafı dataların tüm insanlığın hizmetine online olaral sunulmasıdır.

  arada gökyüzüne gülümseyip el sallayın gençler kimbilir belki atlas6 sizinde boyunuzu ölçer.