şükela:  tümü | bugün
 • aka: ich seh, ich seh

  yönetmenliğini severin fiala ve veronika franz'ın yaptığı, avusturya yapımı bir film...

  trailer

  film hakkında...

  imdb

  edit: imdb +trailer
 • severin fiala ve veronika franz tarafından yönetilmiş 2014 yapımı avusturya korku filmi. konusu da şöyledir: avusturya kırsalında yaşayan dokuz yaşındaki ikiz çocuklar annelerinin eve gelmelerini beklerler. anneleri yüzüne yapılan estetik ameliyattan sonra bandajlarla kaplı bir halde eve döner. çocuklar eve dönen kişinin anneleri olmadığını düşünmeye başlarlar.

  filmin fragmanı da burada.

  filmin başı sonu hakkında bir şey yazmak istemiyorum çünkü izlemeden ben bir yerde okumuş bulundum ve keşke bilmeden izleseydim dedim. ama sonuç olarak çok güzel çekilmiş, oldukça gergin, rahatsız edici ve enteresan bir film. 2014 yılının en iyi korku filmlerinden bence.
 • fragmana bakılırsa sağlam bir filme benziyor. son zamanlarda yaşadığım gerilim-korku filmleri kıtlıgında süper olacak gibi.

  edit: olmadı.

  --- spoiler ---

  çocugun tek oldugunu bi yerden sonra anlayabiliyorsunuz da o kadın anaları mı değil mi ya?
  fotograftaki diğer kadın kim, neden ormanda abuk subuk soyundu falan çözemedim.

  --- spoiler ---
 • sinematografisine ayrı posterlerine ayrı yandığımın gerilimi.

  (bkz: https://tribecafilm.com/…anz-austria-academy-awards)
 • tahmin edildigi uzre; "az diyalog + fotograf karesi niteliginde sahneler + tahmin yurutmece/seyirciyi yonlendirmece + dunyanin en rahatsiz edici birkac sahnesi + surpriz son" ( ve en en sonunda bitmek bilmeyen o 736382 saniye boyunca az biraz eblehce perdeye bakmak~o neydi giz)

  film ozetle, cok cok rahatsiz edici aslinda. haneke'nin hemserisinden de baska bisey beklenemezdi zaten <3 tahmin etmiyordum. buyuk basarmislar. oyle ay ben bakamam, iyk miyk ogh dicekseniz gitmeyin. (~ugruna 742 saat yol teptigime degdi)

  seyretmelisiniz.
 • filmi direk şu başlığa yönlendirsek sanırım yanlış olmaz.

  (bkz: trailer'ı kendisinden iyi olan film)

  sırf gizemli olsun diye eklenmiş konular var, filmde de bu konular ilgi çekici. fakat basitlikten bu gizemi film kendi bile çözemiyor. öyle ortada bırakıyor. film de basit bir sonuçla bitiyor.

  --- spoiler ---

  çocuğun tek olduğunu anladığınız bir çok yer var. burunlarının aynı taraftan kanaması, annenin bir tek elias la konuşması gibi. fakat bu kadar basit olmasın diye isterken kendinizi acaba annesi başka biri mi? bu kadın ormanda ne diye kafayı öyle salladı vs. diye düşünüyorsunuz.
  --- spoiler ---

  lukas schwarz ve elias schwarz ın oyunculukları başarılı. ilerde isimlerini duyururlar diye tahmin ediyorum.

  4/10
 • bomba gibi başlayıp "çotaaaa!" diye duvara toslayan bir film olmuş maalesef. ama yine de emek var, güzel oyunculuk var. keşke havada kalan daha az şey olaydı. sana puanım 6 pampa.
 • --- spoiler ---

  anne baba boşanmış.
  bir “kazada” (ne kazası olduğu söylenmiyor) ikizlerden biri sizlere ömür.
  ikizlerden yaşayanı kazadan sonra ölen ile sürekli konuşuyor, ölmemiş gibi davranıyor.
  anne de buna önlem olarak lukas yokmuş gibi davranıyor. artık lukas varmış oyununu oynamıyor.
  elias’ın kafa zaten lukas’ın ölümünden sonra iyi değil. yok ateş yakmalar, çakmak bulundurmalar, böcek beslemeler.
  elias zaten kardeşini, bir anlamda kendini kaybetmiş. hem bunun psikolojisinden ötürü, hem de annesinin ameliyatı sonrası gelen, yüzünü bandajdan dolayı göremediği, artık oyunu oynamayan kadının annesi olmadığına kanaat getiriyor ve tam anlamıyla kafayı yiyor. lukas'ın kaybı, annenin sargılı yüzle gelmesi ve depresyonda olması derken elias sen annem değilsin diyor. sonra gelsin anneye işkenceler.
  anne de evladını kaybetmiş. o da depresyonda nihayetinde. kocadan da boşanmış kimseyle görüşmüyor, yatağında uyuyormuş gibi yapıyor ve gizli gizli bir şeyler atıştırıyor. oğlu gelince hemen sargısını takıyor vs. belki lukas’ın ölümünden elias’ı sorumlu tutuyor. belki de lukas’ın ölümü sonrası ölmüş kardeşiyle konuşan elias’ın hallerinden gıcık kaptı, artık dayanamıyor ve anne bir şekilde elias’a da soğuk davranıyor.
  bence annenin ormanda çıplak koşması ve suratını göstermeden hızlı hızlı salladığı sahne elias'ın rüyasıdır. annesinin karnını deştiği ve böcek yediğini rüyasında gördüğü gibi.
  merak ettim: anne ameliyattayken elias'a kim göz kulak oldu? babam izin veriyor dediğine göre babası olabilir mi?
  dondurulmuş pizzayı kim sipariş etti?
  anne ameliyattan sonra eve ilk geldiğinde iyiydi, sonra neden birden kafayı yedi de kapıyı pencereyi açmıycaz, gelenlere yok diycez vs. dedi
  yine albümden çıkartılan ve anneye ikizi kadar benzeyen kadın kimdir?
  filmin sonunda ikizler ve anneleri çıkan yangını izliyorlar. herkes mutlu. o sahneden benim anladığım elias’ın daha önce lukas ile ölümünden sonra görüştüğü gibi annesi ile de görüşmeye devam edeceği ve üçünün mutlu mesut bir şekilde elias’ın kafasının içinde yaşamaya devam edeceği.
  okumalara doyamayanlar için okumalara çok açık bir film.
  --- spoiler ---
 • bu filmin sonunun kolay tahmin edilebilir olduğunu söylemek, keloğlanın kel olduğunun erken anlaşılmasından şikayet etmekle eşdeğer olur. yukarıdaki hıyar ağalarının hemencecik anladıklarını söyledikleri şeyi gizlemek için en ufak çaba sarf edilmiyor zaten, bu o filmlerden değil.

  ben filme bayıldım. son yıllarda izlediklerim arasında en iyilerden biri. sözlükte kimsenin filmin ne kadar rahatsız edici olduğundan bahsetmemesine de anlam verebilmiş değilim. acaba kesilmiş versiyonlarını falan mı izlediler? olabilir.
 • --- spoiler ---
  lucas varmış yokmuş. o ya da bu. filmin sonuna kadar gerilimin dozu saniye düşmedi. izlerken meseleyi sonunu tahmin etmeye indirgerseniz izlenmeyecek film. bitmediği her anın keyfine varmak gerek.
  --- spoiler ---

  7/10
hesabın var mı? giriş yap