şükela:  tümü | bugün
  • türkçe'ye en güzel ingilizceye the most beatiful ismiyle çevrilen, gönüllü bir genç kız grubunun serüvenlerini anlatan, akira kurosawa'nın 1944 tarihli ikinci filmi.

    akira kurosawa'ya göre en değerli filmidir ve film hakkında şu sözleri sarf etmiştir:

    "her şeye karşın en güzel filmi çekilirken büyük güçlüklerle karşılaşmıştık. bunlar benden ve ekibimden çok, bir daha böyle bir olay yaşamayacak olan genç aktrisleri etkilemişti. bu filmde oynamanın yarattığı gerginlik yüzünden mi yoksa başka sebeplerden mi tam bilemiyorum ama en güzel'in çekimi tamamlandıktan sonra bu filmde oynayan aktrislerin hepsi mesleklerini bırakarak evlendiler. bunların arasında gerçekten çok yetenekli ve benim ilerisi adına umutlu olduğum kişiler de bulunduğu için sevineyim mi yoksa üzüleyim mi bilemedim. fakat hiçbir zaman benim sert tutumum yüzünden kariyerlerini bıraktıklarına inanmak istemedim.

    daha sonra karşılaştıklarıma sorduğumda, sinemayı bırakmalarının benim davranışlarımla bir ilgisi olmadığını belirttiler. aslında o filmde oynamaları onlara tekrar normal insan davranışlarına dönebilmelerini sağladığı ve bu yüzden sinema dünyasının yarattığı yapaylıklardan arınarak normal kadınlar gibi hayatlarını sürdürmeyi yeğlediklerini açıkladılar. fakat bu ifadelerine karşın beni üzmemek için gerçeği gizlediklerini sanıyorum. başka sebepleri olsa bile istediğim zor koşullar içinde çalışmalarının meslek hayatlarını bırakma kararlarında önemli bir etken olduğuna eminim.

    filmin çekimi sırasında, koşulların yeterli olmamasına karşın ellerinden gelenin ötesinde bir çaba gösterdiler. en güzel çok iddialı bir film değildi ama benim gözümde en değerli filmimdir."