• zamanla bir atasözü gibi kanıksanmaya baslanan, halk arasında, toplum içinde huzursuzluk cıkaran, sağ gösterirken sol vurmaya calısan insanları tasvir etmek amacıyla kullanılan cümle.
  • euro 2000'e katilmak icin irlanda ile eleme maci oynamadan once mustafa denizli'nin soyledigi ama kimsenin ustune alinmadigi soz.
  • mustafa denizli'nin "irlandayı yendik ama önemli olan içimizdeki irlandalıları yenmek" cümlesinin olay yaratn göndermesi. muhatabı hıncal uluctur. ve kendisi de zaten " benim o irlandalı" diye çıkısını yapmıstır
  • atasözü olacaktır. kimin söylediği falan unutulup anlam da verilemeyecekir zamanla. klasik atasözü oluşumu işte.
  • irish coffee ve irish cream kadar icimizde olan herhangi bir irlandali yoktur.
  • bugün benim. biz kazanalım, biz çıkalım ama ne olursa olsun çıkalım düşüncesinde değilim. dikkat ettiyseniz artık ülke tutmuyoruz, takım tutuyoruz. bunu milliyetçilik/antimilliyetçilikle açıklayamazsınız.

ben olabilecek tüm hatalı dizilişleri yapan teknik direktörün başarılı olmasını istemiyorum. bok gibi futbol oynarken en ufak eleştiriyi, ıslıklanmayı kaldıramayan, ıslıklandı diye gole giden atağı kesenlerin başarılı olmasını istemiyorum. kendi kendimize düştüğümüz bu bok çukurunda son maçı 2-0 kazanarak şöyle bir kafamızı kaldırır kaldırmaz herkesten hesap soracak olanların başarılı olup iyice tepemize çıkmasını istemiyorum. cebindeki parasını verip futbol izlemeye giden insanlarımızın en doğal haklarından biri olan "kötü oyunu protesto etme hakkı"nı tüm ülke kanallarında "ayıp" ve "terbiyesizlik" olarak yorumlayan yorumcuların sevinmesini istemiyorum. bir sürü takımın tek kuruş prim almadığı yerde milli duyguları sömürerek çuval dolusu primleri almalarını istemiyorum. federasyonuyla trt'siyle halkın vergileriyle oraya giden 700-800 kişinin daha fazla para harcamadan geri dönmesini istiyorum.

aferin irlanda. kötü insanlar kazanmasın yeter.
  • eminim hala cogu insan, 17 kasım 1999 türkiye irlanda cumhuriyeti maçından bugune kadar gecen surede gozumuzun onunde bir deyimin olusumuna taniklik ettigimizin farkinda degil. kullanimi su an gayet yaygin ve ic/dis mihraklar edebiyati yapmayi cok seven bir millet oldugumuz icin gittikce de yayginlasacak.

olan da tek sucu o gun o macta rakibimiz olmak olan garibim irlandalilara olacak, es dost muhabbeti esnasinda aciklamaya calisicaz da anlam veremeyecekler.
  • küçükken okulda atasözü ezberlettirdikleri zamanlarda hep merak ederdim, bu atasözlerini kim icat etmiş, nasıl olmuş da yayılıp genel kabul görmüşler diye. işte bu lafın yayılıp genel kullanıma geçmesi bu merakımı giderdi. rastgele bir durumdan çıkan etkileyici bir söz, zaman içinde orijinal anlamından çıkıp pek çok değişik kullanım alanı kazanıyor, lügat'a giriyor. internet olmasa mesela liseliler gene bu lafı kullanıcak ama kaynağını muhtemelen bilemeyeceklerdi. işte size bir atasözü/deyimin gözlerimiz önünde doğuşu.
  • durum sozcugu sozcugune olmasa da su sekilde gelismistir, mustafa denizli a milli takimin basindadir ve hincal uluc takimi surekli elestirmektedir, oyun sisteminden tutun da masorun biyik modeline kadar*, derken gunler geceleri geceler yaz sicaklari nedeniyle libidosu yukselen taninmis unlu turkleri kovalayadursun** * a millilerin irlanda milli takimiyla bir futbol maci yapmasi gerekmektedir. bizim takimdan henuz umut kesilmemisken, hincal baba cikip bu takimla biz irlanda yi nah yeneriz tadinda bir sey soylemistir. mustafa denizli bu duruma icten ice alinmis ama belli etmemistir (bkz: kan yutup kizilcik serbeti ictim demek) ve mac gunu gelip catmistir. turk a milliler sahaya cikmis ve cok affedersiniz irlanda nin eline vermistir***. mac bitmis evli evine maglup soyunma odasina giderken kameralari goren denizli, once sevgili akrabalarina selam gondermek niyetindeyken birden gaza gelip, hincal babaya, biz herkesi yeneriz, irlanda yi yenmek mesele degil mesele icimizdeki irlandalilari yenmektir, bugun de yendik, demistir. bu laf da kapak olarak ilgilisine yuvarlana yuvarlana gitmistir.
  • sanılanın aksine denizli bu sözü "maç bittikten" herşey belli olduktan sonra söylemiştir. ideal olan maçtan önce söyleyebilmesiydi elbette.
hesabın var mı? giriş yap