245 entry daha
  • ''anne'' yerine ''banka'' yı koyarak çözülebilecek problem. dedenin 100 gram altın borcunun bankaya olduğunu düşünelim. anne dahil herkes bu borcu ödemekle yükümlü olduğundan 1/7 olarak annen de sorumlu. herkes payını koyup 100 gram altını kenara koyun. sonra mirası paylaşın, kenardaki altını da anne'ye verin bu iş huzur içinde çözülsün.
  • bu ne çirkin bir konudur arkadaş. para yüzünden arası açılan kardeş mi olur. babasına borç veren çocuk mu olur.
    aile arasında borç mu olur bunlar nasıl hayatlar. bak bak faiz maiz diyor bir de.
    adamların babası ölmüş, 40 günde acıyı unutup para mevzusuna yanmışlar.
    hiçbir zaman anlayamayacağım bunu.
    kardeşim ile aramda paylaşılacak miras konusu olsa al derim büyük pay senin olsun yeter ki aramız bozulmasın. insanların tek derdi para olmuş.
  • türkiye’de çözümü olan durum... hissedilenden bir kaçını av tüfeğiyle öldürüyorsun problem çözülüyor. sonrası özel kanalların dedektiflik serüvenine kalmış.
  • avukat falan değilim, hukukçular yanlış varsa düzeltir tabi de, miras hukuku da borçlar hukuku da doğal olarak tüm hukuklar gibi yazılı kurallara bağlıdır ve her şey yazılı ispatlı belgelere dayanır. 18 sene önce verilmiş olmasını geçtim, ortada ne bir senet, ne bir belge var. yani ispat imkanı yok. şimdi başkası da çıkıp dese ki "ben de rahmetliye 1000 dolar vermiştim 20 sene önce" diye, ne diyeceksiniz? kanunlar söze değil yazılı ispatlara göre hareket eder. ayrıca kardeşlerin borcu kabul etmesi bir şey değiştirmez, çünkü bir anda karar değiştirip "bizim borçtan haberimiz yok ispatı varsa göstersinler" diyebilir. (kaldı ki miras yüzünden kardeşlerin arası açılabiliyorsa, bunu söyleyen bir mirasçı da illa ki çıkar)

ayrıca 18 sene önce bununla ilgili bir belge düzenlenmiş olsa dahi, 18 sene boyunca takip edilmediği için zaten zaman aşımı söz konusu olacak.

yapılacak olan şey, mirasın eşit paylaştırılması, paylaşım sonunda annenin kardeşlerden borcu talep etmesi bence. yani mahkeme yoluyla borcun ispatı ve talebi zor görünüyor.
  • annesi kesin kayserili üçün beşin hesabını yapıp kendine yonttuğuna göre. akla bak akla.
    avukata gitmemek için buradan akıl dilenen torunda bu savımı destekliyor nitelikte.
    allah akıl fikir versin.
15 entry daha
hesabın var mı? giriş yap