• en mutsuz, en pişman, en çaresiz, en huzursuz olduğun durumlarda oluşan hissi en güzel bu tabir anlatır. kalkmak bilmez o öküz içinden, kalbin sıkışır, miden ağrır, göğsün daralır. uyutmaz insanı. bir saat yatakta dönüp durursun, sonra yazma ihtiyacı hissedersin. çünkü bilmezsin o hissi nasıl geçireceğini.

en sevdiğini, her şeyden çok sevdiğini hiç istemeden de olsa çok üzdüğunde, "acaba bana olan güveni kırılacak mı" diye için içini yediğinde bu dünyanın en acı verici hislerinden birini yaşarsın. mezara girip gömülmek istersin. saatler önce hayatının en huzurlu anlarını yaşarken işler tam tersine dönmüştür. uyumak zordur, uyanık kalsan aklından çıkmaz. üzmemek için, kırmamak için, asla yalan söylememek için, güvenini kırmamak için her şeyi göze aldığın insana tek bir hatada bunların hepsini yaşattığın için kendine küfredersin. onun yüzü tekrar gülmeden sana rahat uyku yoktur. o mutsuzsa hiçbir şeyin önemi yoktur ki. o gülmeden o öküz kalkmaz. öyle oturur, yerleşir oraya. insanı öldürür.
  • ben sana aynısını yapmazdım…
  • güzel yurdumun en bi yaratıcı benzetmelerinden biri. yalnız cidden o hissiyatı daha güzel tarif edebilecek bir benzetme bulamıyorum, hatta ne öküzü dinozor falan oturmuş gibi oluyor insan bazen.
  • özellikle de olmadık anlarda gelip oturan o öküz her zaman istenmeyen misafir muamelesi görmeye mahkumdur. öküz işte hem ağır hem de duyarsız...
  • insanın yaşadıkları çok ağırına gider de artık cevap vermekten yılarsa, o mutsuzluk öyle bir ağırlık verir ki insana, tam olarak bu tarifi yaşarsın.
  • sanki şuramda ali baba'nın çiftliği var. önce bir öküz gelip oturdu içime, sonra bir diğeri. derken taşınmaya devam ettiler. gelip oturdular öyle sorgusuz sualsiz. şimdi içimde nefes alacak kadar dahi yer kalmadı sanki. işte ben böyle bir hal içindeyim efendim. içine öküz oturması da böyle bir şey evet.
  • öğrenmekten korkulduğunda, duyulacak şeyin negatif olma ihtimalinden tırsıldığında da meydana gelebilen hissiyattır kendisi.
    sinirli ve atarlı yapabilir insanı. anlamsız şeylere anlamsız tepkiler gösterilebilir. bildiğiniz salçanın içeriği sebebiyle sinirden tepiniyosa insan, hem de öküz ağırlığına rağmen bunu yapabiliyosa gerçekten büyük sıkıntı var demektir.

genelde tam böyle göğüs bölgesinde konuşlanır öküz arkadaşımız. zerre kıpırdamaz. kütlesel ağırlığı sebebiyle baş, bel, boyun ağrısına sebep olması kuvvetle muhtemeldir.

ya hiç uyutmaz, ya hiç uyandırmaz. ikisi birbirine karıştığında iyice manyaklaştırır. neyle uğraşacağını şaşırır insan. yazsan bi yere kadar, çizsen bi yere kadar, okumayı zaten beceremezsin. sayılı gün çabuk bitse de öküz beyler yol alsa, işimize baksak dersin.

öküzcüm, elin yüzün düzgün olduğunda seni sevebilirim ama böyleli gelme rica ediyorum.
  • son yıllarda umut bağladığın herşeyin topak haline gelip mide ve akciğer arasına sıkışması. panik atak ve solunum darlığı hastalıklarına yol açar.
  • hayal kırıklığına uğrayıp umutsuzluğun dibine vurunca gelir yerleşir kalbin tam üstüne. ağırlığıyla nefes almayı güçleştirir.
  • 1 haftadır yaşadığım durumdur. bugün itibariyle sona erdi. ha öküz kalktı kalkmasına da şimdi çimler hep ezik kaldı ona da budama gerekecek.
hesabın var mı? giriş yap