şükela:  tümü | bugün
 • sümsük sevgiliyle barda içerken taş ötesi hatunun bütün gece size bakması ve gecenin sonunda sizin sümüklü sevgilinizle bardan çıkmanız anında, taş hatunun sizde bıraktıgı his.
  (bkz: misal)
 • haketmediginiz bir davranis sekli ile karsilastiginiz da karniniza giren agrinin sebebi olan duygu.
 • agzinizdan sözcüklerin cikarken takilip kalmasi, tam orta yerinize bir agirlik hissinin cökmesi, kabullenemeyis sendromuna ugramaniz durumlarinin kombinasyonundan olusan durum.
 • konulari zor ve sikici diye calismadiginiz, derslerine girmediginiz dersin sinavina girince onunuze gelen kek otesi kolay sorulari yapamamak ve sonrasinda dusuk not almak.
 • bana cok olur bu, biri bir laf der cevap veremezsin bir hadise olur istedigin gibi yapamazsin sonra icine dert olur kozlenir de kozlenir. zihninde ayni durumu defalarca oynarsin hepsinde farkli alternatifler denersin cogunda kazanirsin bu sefer olayi istedigin yone cekersin ama buna ragmen oynamaya devam edersin. o hali kendine yediremezsin bir sebepten oturu ve fasit bir dusunce sarmalina saplanip kalirsin. aradan cok zaman gecer ki ancak o meseleyle baris yapabilirsin.

  zannetme ki bunlar oyle derin meselelerdir, hatta cogu zaman dusunmeye bile degmez seyler ama ne yaparsin ki insanin kendi kontrolunde olmayan bir bilinci var.

  misal gecenlerde bir arkadasin sunumuna gittim. sunumun bir yerinde aklima teknik bir sey takildi ama nasil soracagimdan da emin degildim bunu ilk basta ifade ederek sorumu sordum. arkadas bunu dusunmemistim bilmiyorum dedi, mesele tam kapanacakti ki arkadasin danisman hocasi boyle farazi sorulari hic sevmem aklinda somut bir soru varsa onu sor diyerek gelisine beni tersledi.

  olay biraz da sorunun bir ucunun modelin yetersiz olabilme ihtimaline dokunmasiydi. adam kendince ogrencisini savunuyordu. o saniyede icimden 10 tane cevap gecti ancak mevzu ben veya benim fikirlerim olmadigi icin biraz da luzumsuz bir tartisma olacagi icin bir sey demedim. ama ne oldu simdi mal gibi kafamda donduruyorum hadiseyi. halbuki orada adamla catisacaktim atarina gider yapacaktim simdiye coktan sogumus olurdum.
 • varoluş acısını ortaya çıkaran durumdur.

  içine işleyen şey, bir başkasının etkisi altında oluyorsa hele, sanki hep içinde kalacakmış gibi gelir.
 • karşındaki kişinin sana "senle yatarım ama sana aşık olamam" imasında bulunması. bu nasıl bir sevilmeme. içime oturmuştur.
 • içine öküz oturmak da denebilir. üniversiteden bir arkadaşım çok yakın hemde hatta dostum diyebileceğim zaten iki üç tane ancak kaldı ki bu bile iyi bir oran olsa gerek neyse. bu arkadaşımız karşıda iş buldu karşıya taşındı sonra görüşemez olduk. iyi görüşemiyoruz madem bir aramak da mı yok. yok anacım yok. sonra bu arkadaşımız benim iş yerimin dibine kadar gelip çeşitli etkinlikler yapıp hiç haber vermedi. ve bir öküzü gelip oraya bıraktı. o kadar paylaşılan şey anı zorluk gülüşmeler hepsi çöp oldu şimdi. iyi mi oldu be iyi mi oldu