• ders çalışmanın, proje yetiştirmenin, iş yapmanın yarattığı sıkıntılı zamanlarda ezelden beri uğraştığım, gereksiz hesaplarla ulaştığım oranlardır. kendi kendime eğlenmeme, şaşırmama neden olur.

örneğin, "bir kadeh rakı ne kadar biraya eşittir?", ya da "500ml'lik biranın yarattığı etki için kaç ml viski içmek gerekir?" gibi sorulara cevap ararım sıkıldığım durumlarda..
    bir iki örnek: (etken olarak sadece alkol oranı alınmıştır; tüketim hızı, içki türü, beraber tüketilen yiyecekler gibi bazı etkenler göz ardı edilmiştir)

-bir büyük rakı tüketmek ortalama 12-13 büyük boy bira ya da başka bir deyişle 6-7 litre bira içmekle eşdeğer etkiyi yaratır. doğal olarak diyebiliriz ki bir küçük içmek 6 biradan fazla içmekle eşdeğer sonuçlar üretir, midenize de çok daha az sıvı girer.
    eğer büyük boy kulüp rakı ya da altınbaş tüketirseniz 14 büyük boy biraya tekabül eder aldığınız alkol..

-efes extra ya da kırmızı tuborg gibi yüksek alkollü biralardan içeceğiniz 500ml'lik bir kutu ile normal bir kutu biraya göre %60 daha fazla alkol alırsınız.
    yani, iki kutu ekstra içerseniz üç kutu normal efes içen birine göre daha çok alkol almış olursunuz, midenizde de yarım litrelik boş yer kalır.

-bir duble rakı, büyük boy (500ml) birayla çok yakın etkiye sahiptir. elbette okkalı koyulan dublelerin etkisi bir biradan daha da fazladır.

-bir şişe muz likörü ya da malibu bitirirseniz 4 büyük bira içmiş gibi olursunuz.

-bir büyük yeni rakı yerine kulüp rakı ya da altınbaş içerseniz fazladan iki küçük bira içmiş gibi olursunuz.

-iki arkadaş bir büyük votka yerine bir büyük rakı içerseniz, fazladan adam başı birer küçük bira içmiş gibi olursunuz.
  • (gr/100 cc) olarak birada 3.9; şarapta 8.7 – 10.7; viskide 31.7; rakıda 43 - 48.
  • yalan yanlis bir indekstir, guzellik gorecelidir.

ama guzeliz.
  • sarhoş etme dereceleri bakımından çok önemli olmayan oranlardır;
    sarhoş eden şey sadece içeceğin içinde olan alkol değildir, diğer bileşenler de çok önemlidir.
    misal verelim... alkol oranı %9 olan şarabın 5 birimi ile %45 olan altınbaş rakının 1 birimi aynı miktarda alkole sahipken, şarap, fermente içki olmasından mütevellit daha fazla çarpar. keza aynı durum, içerdiği şekerin, alkolün kana daha hızlı karışmasını sağlamasından kelli, likör ve schnaps grubu içn de geçerlidir.

uzun lafın kısası; yormayın kafanızı bunlarla; yiyin, için, sevişin.
    sonunu bağlayamadım ama idare ediverin.
  • "ne oranı biz bunları ole karıstırıyoz işte"
    yabancı uyruklu ev arkadsından rica edilen el yapımı vodkanın alkol oranını öğrenmek icin sorulan sorunun cevabı
  • etki açısından kesin yargıya varamayacağımız listedir. alkollü içeceğin etkilerini değerlendirirken bazı hususlara dikkat çekmek isterim;

özümlenme süresi; votka gibi yüksek alkollü içeceklerin alkolünün yaklaşık %5-8'i solunum yoluyla atılırken, şarap gibi özümlenme süresi daha uzun olan içkilerde bu oran düşmektedir. (bu durum; şarap sarhoşluğunun bayanlarda ertesi gündede devam etmesinin sebeplerinden biri olarak kabul edilebilir)

yoğun aromalı içkilerde genel tüketim alışkanlıkları; rakı gibi bol mezeli tüketilen içkilerin etkisi daha az olur. sorun; bol mezenin yarattığı "daha içebilirim benjj" tarzı yaklaşımlardır.

mayalı/mayasız içki ayrımı: ıııı sanırım özülenme süresi maddesinde bahsetmiştik ama yinede kafada bi yerlerde tutmakta fayda var.

alkol fiyat endeksi: şimbi ben iskoçya sahillerinde, meşe fıçılarda, 20 yıl dinlendirilmiş, kol gibi fiyatı olan bi viski içince sarhoş olurum arkadaş!!! aynı miktar rakı/votka/cin kesmez beni. o kadar para ödeyince insan ister istemez sarhoş olur yani.