şükela:  tümü | bugün
  • merkezi ankara, bağlar cadddesinde bulunan ve yaklasık 800 mevcudu ile tmmob un 0.01-2'lik bir paydasını teşkil eden, kuruluşu oldukça eski ama tekamüliyyeti son 8 senenin ürünü olan meslek odası.
    meslek erbabı odayı 'etkin olmadığı ve faydasız bulduğu' için beğenmez. oda yönetimindekiler de meslektaşlarının ilgisizliğinden 'illahllah' demiştir.
    boyle gider...
    http://www.icmimarlar.org/
  • turan güneş bulvarına taşınmış olan oda. eski yıllardan süregelen mezun ilgisizliği son yıllarda az da olsa kırılabilmiştir. ama hala daha fazla üyeye, daha fazla güce ve ilgiye ihtiyacı vardır. yürekten inanılır ki; her gün bir adım daha ileriye gidilecektir...
  • tmmob içmimarlar odası'nın yanlış yazılmış halidir

http://www.icmimarlarodasi.org.tr/
  • yanlış bilinen doğrular için tdk nın uygun gördüğü yazım şekli ;
    http://tdkterim.gov.tr/…egori=yazim_listeli&ayn=bas
  • ne yaptığı belirsiz sikimsonik odam. şu an ki düşüncem kurulma amacının sadece aidat toplanıp, iki - üç iç mimar işsiz kalmaması. ha bunu onlara sorunca da aldığınız cevap "dava açarken oda olarak açınca daha iyi oluyo". iki dk düşünüp adam akıllı sozleşme hazırlarım, oda'ya da üye olmam mantığı oturttuğunuz anda iki üç iç mimar aç kalır. aman diyim..
  • tdk'nin iç mimar olarak verdiğini tanımı kabul etmeyen, kendi meslek adlarını içmimar olarak belirlediğinden, adlarının doğru yazılımı içmimarlar odasıdır. resmi adları da bu şekilde kaydedilmiştir. resmi bir adı, tdkdan bakıp seçmek ne kadar doğrudur? benim adım, hahmet olsa, ve tdkda ahmet diye geçiyor diye, adım da ahmet başlığı içerisinde mi işlenecekti bilinmez.

sonuç olarak, oda, kendi adını gramere göre vermemiş, kendisine bu ismi vermiştir. lakin, ekşisözlük tdk bazlı çalışmakta ısrar etmekte, başlık taşıma taleplerine red yanıtı vermektedir.

edit: resozluk görselinde bile eşşek gibi birleşik yazılan içmimarlar odası, hangi akla hizmet bilinmez hala ekşi sozluk'te ayrı yazılmaktadır. tdk öyle yazıyormuş. diyorsun ki, tdk'daki karşılığı değil o zaman bu odanın adı, yok efendim, girmiyor kafalara, kapı duvar.
  • mezun olduktan sonra, odaya kayıt yaptırmayan hiç bir içmimar, resmi olarak içmimar mesleğinden sayılmayacak, bu mesleği icra etmeye çalıştığında da kanunen suç işlemiş sayılacaktır. peki bu yaklaşım doğru mudur? o da apayrı bir tartışma konusudur.

ayrıca, bazı mimarlara içmimarlık yapıyorlar diye dava açmışlardır, komik olmuştur. gereksiz işlerle uğraşmak yerine, imza yetkisi olayına daha çok eğilmeleri daha doğru olur diye düşünüyorum. tabi bu da, oda üye sayısının daha çok olmasıyl mümkündür. zira, gerekli yasayı çıkartacak adamlar, üç beş açmimarla uğraşmak yerine, kalabalık birlikleri dikkate almaktadır. ne kadar kalabalık, o kadar iyi.
  • mimarlara iç mimarlık yaptıkları için dava açabileceğini düşünen insanların odasıymış. hadi bakalım. kendi yaşam alanını tasarlamak isteyen ve bunun için usta tutan, kafasına göre kartonpiyer yaptıran, seramiğini kendi seçen ev hanımlarına da dava açmalarını beklerim. moda tasarımcıları da 4 yıl okuyor, herhalde bir odaları vardır, hemen alaylı terzilere dava açsınlar, elbise dikmek için imza yetkisi zorunlu olsun. evet.