şükela:  tümü | bugün
 • icon adventure, text adventure türünden sonra çıkan yeni jenerasyon adventure tarzıydı. oyun sırasında kullanacağınız hareket ve eylemler (pick up, push, pull, give, talk gibi) ekranın bir bölümünde ikon olarak bulunur siz yapacağınız hareketi önce ikonuna basıp daha sonra da ekrandaki nesnenin üzerine tıklayıp uygulardınız. kullanışlı bir arabirim olmasa da text adventurelardan sonra göze daha güzel gelmişti. bir de bilemiyorum tabi ama belki de o zamanlar yapılan oyunlar çok babaydı ki, icon adventureların yerini gönlümden indirebilmiş oyun yoktur halen...
  ne güzeldi ah nostalji...
  pick up crowbar
  use whip
  talk to falan... monkey island , dott, indy, sierra oyunları...
  hızlı yapmanız gereken olaylar olduğu zaman eliniz ayağınıza dolaşırdı.
 • icon adventure text adventure i piyasadan silip attigi icin old skool adventure sevenler tarafindan pek sevilmezdi. misal mac bu konuda "kafasi calismayan, okumaya usenen bebenin eglencesi" dercesine bir seyler demisti ki tespitinde buyuk oranda hakli idi. zira ingilizce bilmedigi halde permutasyon uyarinca inventorydeki objelerle ekrandakileri eslestirenler bile oyun bitirir hale gelebiliyordu.

  ve fakat ikon adventurelarla ilgili bu saptamanin dogrulugu "her ikon adventure bu yuzden kotudur, piyasadir, ayaktir" seklinde izah edilemezdi elbette. ikon adventure bir cok yabanci dil eksikligi hisseden kisiye bir adventuredan beklenen heyecan, problem cozme hissiyatini yasatabiliyor, gorunuste edebi bir algidan cok gorsel bir algiya hitap ediyordu. aslinda grafiklerle "bezenmis" bir cok text adventuredan daha derin bir atmosfer olusturabilmek imkanina sahipti olan ikon adventurelar text adventure oynayicilarin kimi zaman cebellestigi parser sorunlarina alternatif olarak erisim kolayligi getirdikleri gibi edebi anlamda da zayif olmak zorunda degildi.

  guzel bir text adventure yazinsal kalitesiyle grafik derinligi birlestirebilmis suspicious cargo, personal nightmare gibi oyunlar erisim gucleri dolayisiyla benim diyen en kral text adventuredan daha ustun olabiliyordu.

  grafikle etkilesimi olan icon adventurelarda da bazi sorunlar yasaniyordu elbette. bazi akli evvel firmalar "resimler arasindaki yedi farki bulun" dusturuyla pixel hunt tabir edilen encik cuncuk bir objeyi ekranda aradigimiz oyunlar yapmislardi. akli basinda firmalarin da kimi zaman yasadigi (misal indy 3 teki kutuphane sahneleri ve bi turlu bulunamayan kitaplar) bu gibi denyoluklar yuzunden bazen oyunda duralar kimi dergilerden "aha tam bu noktaya tiklayin" gibi kargacik burgacik cizimlerle yardim alirdik.
 • en güzel örnekleri lucas artsdan çıkar. 1:(bkz: monkey island) 2:(bkz: full throttle)
 • çoğu ki$inin en güzel vakitlerini geçirdiği, komutları ekranın genelde a$ağısında bulunan bir yerden seçtiğiniz süper eğlenceli ve dü$ündürücü adventure tarzı oyun.
 • miyadını doldurmuş, artık yerini grim fandango'nun sistemi gibi modernize sistemlere bırakmış olan, tatlı bir hüzün ve nostalji eşliğinde hatırlanan unutulmaz sistem...
 • gönlümüzde hep var olacak, insanların zaferini simgeleyen sistem.*
 • adventure, tur olarak kesinlikle butun bilgisayar oyunlari arasinda ayri bir yere sahip olan bir turdur. her seyden once, cogu adventure oyununda rahat rahat kahvenizi, sigaranizi icer, baska seylerle de ugrasabilir ve olmezsiniz. tabii, belli durumlarda karakterin oldugu adventure tarzi oyunlar da vardir ama gidip de hitler'e yumruk atarsaniz, herhalde hitler'in karsilik olarak sizin sirtinizi sivazlamasini bekleyemezsiniz. onun disinda bu tur oyunlarin en guzel yani, anlatilan hikayeyi dinlemekten ziyade, bu hikayede aktif rol almaniz, bu hikayeyi sizin olusturmanizdir. hele bir de guzel bir hikayenin anlatildigi bir oyunu oynuyorsaniz* buyuk ihtimalle yillar boyu unutamayacaginiz hatiralari olacaktir bu oyunun sizde. icon adventure turune gelince, bu da buyuk ihtimalle degisik adventure turleri icerisinde en cok tutulanlarindan biridir. daha cok ekranin altinda sabit duran ve butun oyun boyunca gorebildiginiz talk to, push, pull gibi iconlarin oldugu ve sizin de oyunu cozmek icin bu icon'lari dogru zamanda, dogru nesne ile kullanmak yukumlulugunuzun oldugu oyunlar icon adventure olarak adlandirilir. eger bir oyundan kisa zamanda bikip usanan biriyseniz, buyuk ihtimalle bu tur oyunlar size gore degildir, cunku oyununa gore degismekle beraber kimi adventure oyunlarini cozmek aylar surebilir.
 • ilk başlarda text adventure olarak çok daha kendine özgü bir kişiliğe sahip olan sierra'nın da pc'lerin amiga'nın tahtını ele geçirmeye çalıştığı dönemlerde ruhunu şeytana satıp yeni çıkardığı oyunlarda terfi ettiği adventure türü.
 • uzun zaman sonra yeni bi oyun daha
  (bkz: runaway a road adventure)
 • özellikle monkey island'da enteresan bir düello mevzusu vardır ki değil mouse çocuğu* virtüözü gelse elini ayağını koycak yer bulamaz.