şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazılarının türbana özgürlük demesini engellememektedir. ülke batsa, eyaletlere ayrılsa, bölünse, türkiye diye bir şey kalmasa da halen daha türbana özgürlük naraları atarak sokakları aşındıran islamcı geniş bir cenah bulunur. böyle bir ülkeyiz işte biz.
 • (yetersiz adalet sistemi ve uzun süren davalar yüzünden) mafya üzerinden tahsil edilmeye çalışılan borçların tekrar yargı sürecine taşındığının da göstergesidir aynı zamanda
 • akp başta kaldığı sürece devam edecek artıştır. para belli kişilerin elinde toplandığı için belli bir kesim devamlı fakirleşmekte ve sürünmeye devam etmektedir. daha oy verin.
 • ticaret artınca doğal olarak icra takibi sayısı da artarmışmışmı... hangi kafadasınız arkadaş? icra takibi demek, temerrüde düşen borçlu aleyhine devletin devreye sokulması demek. adam alacağını elde edememiş. ticaret artınca elde edilemeyen alacak sayısı da artıyorsa, bu durumda ticaretin iyi yönde/sağlıklı biçimde arttığını nasıl söyleyebilirsiniz? mantığa gel...

  memlekette ticari hayat kimi güçler lehine iyileşmiş olabilir. lakin bu durumun vatandaşa yansıdığını söylemek güç. hemen her gün icra dairelerinin havasını içine çeken ve banka/holding/şahıs vs. borcun temelindeki hukuki ilişkiye göre değişim gösteren takiplerle ilgilenmiş biri olarak söylemek isterim ki, durum hiç de iç açıcı değil. bu yüzden uyap adından bir sistem kuruldu. baktılar baş edemiyorlar, otomasyona geçirdiler icra dairelerini/mahkemeleri. bankalar simitçiye 5.000 tl limitli kredi kartlarını dağıtıp da alacağını tahsil edemeyince dosyaları yığıyor icra dairelerine. bu mudur ticaretin artması, ekonominin büyümesi?

  ekonomiyi bir balon gibi ancak o balonun çok zayıf noktalarını gözardı ederek şişiriyorlar. sonucunda da bir noktadan patlıyor işte. icra dairelerindeki dosya sayısı artışı, bir ekonominin ne yöne gittiğine dair en somut veridir. ekranın altından kayan rakamları yorumlamaya benzemez bu iş. evindeki eşyalara, arabasına, evine, bankadaki parasına el konulacak insan sayısı artıyorsa, kafayı kuma gömmek yerine iyice bir düşünün derim.
 • adalet bakanlığı istatistiklerinde en yakın tarihli ulaşılabilir veri 2016 yılına ait. 2016’da 18 milyonu önceki yıllardan devreden, 9 milyona yakını ise yıl içinde açılan toplam icra dosya sayısı 26 milyon 946 bine ulaşmış durumda. 2016 yılında bir önceki yıla göre icra dosyası %2,9 oranında artarken, 2003’ten beri icra dosyalarındaki yıllık ortalama artış oranı %8,8 oldu.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…sya-sayisi-26-milyonu-asti
 • neymiş efendim kriz yokmuş.