şükela:  tümü | bugün soru sor
 • icra dairesinden kaybolabilitesi yüksek olan dosyadır. özellikle büyük şehirlerde kaybolma yüzdesi oldukça fazladır.genelde bu kaybolma vakasının arkasında dosya borçlusu yer alır.fakat bazen alacaklı da yer alabilir, neme lazım bir menfi tespit davası açmasınlar takibime karşı düşüncesinde olan alacaklılar da var memlekette kardeşim.
 • cebri icraya konu olmuş borçların (evraklarının) takip edildiği dosyadır. derdest olanları icra müdürlüklerinde, hitam olanları mahzenlerde saklanır. hitam olduktan sonra 10 yıl geçen dosyalar kağıt fabrikasına gönderilir.
 • 2012 yılından bu yana alacaklı olduğum bir dosya var, miktar küçük diye icra işlemine yanaşmamıştı avukat o dönem. dosya e-devlette hala açık görünüyor, alacak da takribi 2 bin lira kadar. bildiğim kadarıyla borçlu taraf, fatura vesaireye rağmen böyle bir borcum yok demiş, bizim avukatta alacak davası açmak için masraf falan astarı yüzünden pahalıya gelir demişti. her e devleti açtığımda görüyorum ben bu dosyayı. ne yapmak lazım kafam karışıyor.

  tanım: her iki taraf için de çileli olan dosya.
 • başımda olan ve bir turlu çözemediğim bi davaya konu olan dosya. efendim bi firmaya kambiyo borcu olarak icra takibim vardı. ancak başka bi davada bu doayanın alacaklısı alacağını tahsil etti ve ilgili dosya borcu 0 olarak guncellendi ve ilgili dosya ile alakalı 6000 tl ödenmişim var. şimdi uyap uzerinde dosyanın içeriği borç kısmı 0 ve kalan bakiye (-)6000 görünümlü. yani alacaklı gözüküyorum. ancak avukat ve icra dairesi yok öyle bişey diyorlar. sozlukteki avukat kesimden destek beklerim. sorunumu çozup bu parayı aldırana 500 tl ateşlerim.
 • her yıl milyonlarcası açılıp açılıp kapatılan; içinde borcun miktarı ve borçlunun durumuna göre bazen yüzlerce talep olabilen; kaybolması halinde ortalığı karıştıran; mahsene giden mahsenden gelen; yıllar geçtikçe götü başı dağılan; içeriğinde en az 100gr mürekkep olmayanının sevilmediği; örnek 4-5, örnek 7, örnek 13, 89/1, 100, 103 vs gibi terimlerle dolu müzekkereleri muhteva eden ve çoğu zaman içinde hafif bir para kokusu olan karton kapaklı dosya.

  genelde bordo, pembe, sarı, mavi renklerde olur. kapınıza gelen ve kendisinin icra memuru olduğu söylenen birisinin elinde görürseniz endişelenmeyin; mallarınızı haczedeceklerdir.

  borcunu zamanında ödeyen; hukuka riayet eden; kredi kartlarını embesil gibi kullanmayan birçok yurdum insanın hayatı boyunca görmeyeceği; ancak bir avukatın elinden düşürmediği adeta kankası olan dosyadır.

  bazen icra dosyalarının dosyalıktan klasörlüğe hatta birkaç klasörlük hale döndüğü gözlemlenir.
 • adalet bakanlığı istatistiklerinde en yakın tarihli ulaşılabilir veri 2016 yılına ait. 2016’da 18 milyonu önceki yıllardan devreden, 9 milyona yakını ise yıl içinde açılan toplam icra dosya sayısı 26 milyon 946 bine ulaşmış durumda. 2016 yılında bir önceki yıla göre icra dosyası %2,9 oranında artarken, 2003’ten beri icra dosyalarındaki yıllık ortalama artış oranı %8,8 oldu.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…sya-sayisi-26-milyonu-asti
 • hiç ilgimin olmadığı hatta tanışıklığımın bile olmadığı taraflar arasında adımın “üçüncü şahıs” olarak geçtiği dosya. evime tebligat falan gelmedi, e-devlet’te gördüm. bu ne ola ki? yeşilleri beklerim gözlerim kapalı.
 • avukat arkadaşlar yeşillendirebilr mi? bir sorum olacaktı.