şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yıllar önce, istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nden bir öğrenci okulu bitirmeye yakın fransa'da bir üniversitede yüksek lisans imkanı bulmuştur. tabi öncelikle lisansını bitirip fransa'ya gitmesi gerekecektir. final bütünleme derken tüm derslerini verir ve icra iflas hukuku dersini veremediği için tek ders sınavına kalır. tek şansı bu sınavdır. yoksa fransa'da yüksek lisans imkanı yanacaktır. tek dersi de veremez ve son bir şans olarak icra iflas kürsüsünün tüm zamanların efsane hocası saim üstündağ ile görüşmeye gider. durumu anlatır. fransa'da yüksek lisans imkanından bahseder. tek deretn dolayı bütün planlarının suya düştüğünü söyler ve hocadan bir güzellik ister. hoca her zamanki üslubu ve değerlivari güldüğü izlenimi veren yüz ifadesi ile tane tane "icra iflas için bir sene beklemeye değer evladım" der.
  bu hikayede tüm hukuk fakültesi öğrencilerine kulaktan kulağa anlatılır yıllar boyunca.
 • istanbul yaklaşımının da kanun içine alınmasıyla güncellenmiş hukuk.
 • 4. sınıfta okuyan bir hukuk öğrencisinin sene içindeki en zor dersidir. gerçekten öğrenilmeden okulun bitirilmemesi gerekir. zira icra iflas hukukunda öğretilen , herhangi bir dava kararını uygulamayan kişiye yönelik zorlama (hukuki zorlama) ile kişinin kararı uygulaması (icra etmesi) dır. istanbul bilgi üniversitesi hukuk fakültesinde 2003-2004 yılında hakan pekcanıtez tarafından verilmiş olup dersi alan yaklaşık 150 küsur öğrenciden yalnızca 53 tanesi geçebilmiştir.
 • alacaklılara devlet gücü yardımıyla alacaklarını nasıl elde edebileceklerini düzenleyen bir hukuk koludur. mahkeme tarafından verilen emri rızasıyla yerine getirmeyen borçluya karşı alacaklıya devlet gücünden yardım isteme hakkı tanımıştır. cebri icra, borcun devlet gücü yardımıyla zorla yerine getirilmesidir. devletin cebri icra organı icra daireleridir. bireysel ve toplu icra olmak üzere iki çeşit cebri icra vardır.
 • kesinlikle medeni usul hukukundan daha kolay ve eğlenceli olan derstir. 4.sınıfta olmanın stresiyle daha zor gözükebilir ama kesinlikle senenin en zor dersi falan diildir. en zor ders için: (bkz: ceza usul hukuku)
 • "nasıl batılır, batmanın çuvallamanın adabı nedir" dersi
 • avukat olabilmek veya hukukla ilgili, davalarla ilgili çalışabilmek için en gerekli ve en zor 3 dersten biridir.
  diğer ikisi için:
  (bkz: medeni usul hukuku)
  (bkz: ceza usul hukuku)
 • iibf'de de okutulan ders. (işletme/iktisat/kamu)
  ticaret erbabları sürekli bir bok yerler afedersiniz, işiniz gücünüz yok onların haysiyetsizlikleriyle ugrasır durursunuz.. sen borc almayı biliyon da ödemeyi neden bilmiyon karrdeşim! hadi geciktirdin borcu, bari haciz gelene kadar bi şekilde öde de bizi daha fazla ugrastırma!