şükela:  tümü | bugün
 • icra dairesinin başında yer alan ve sorumlu amir sıfatını haiz kimseye icra müdürü denir. icra müdürleri, icra işlerinde birinci derecede görevlidir. icra takibinde bulunmak isteyen alacaklı ilk önce icra dairesine başvurur; burada icra müdürü, alacaklının alacağına kavuşması için gerekli icra işlemlerini yapar.

  genellikle adalet yüksek okulu mezunudurlar. icra iflas hukuku bilgileri belli bir seviyenin üzerinde olmak zorundadır ve genellikle de öyledir. ancak hukukun diğer bölümlerine ilişkin bilgileri sadece pratiğe dayalı olup güvenilmemesi gerekir. avukatları çok severler, çünkü velinimetleridir. meslekleri gereği bu kişiler çok pratik ve hareketli olmak zorundadır.
 • bunlar dairenin krali memurlardir.genelde lise mezunu olmalarina ragmen hukuk ilmini yalayip yutmuslardir, yeri gelir hakime profesöre kafa tutar.tabi bu kisiye yanlis bildiginin öyle olmadigini anlatmak deve hendek sorunsalini çagristirir.*avukatlari sevmezler, tabi görürseniz severler.komiktirler, hollanda da bunlardan var mi bilmem.
 • 1988 yılına kadar ünvanları (kanunda yazdığı şekilde) icra memuru idi. sonrasında icra iflas kanununda yapılan bir değişiklikle (3494 sayılı 25.11.1988 yılında çıkartılan kanun) icra müdürü sıfatını haiz oldu hepsi.her meslekte olduğu gibi bu meslekte de çok iyi ve çok kötüler olabilmektedir. ancak hukuk mesleğiyle ilgili olanların kafasındaki genel kanı , bütün icra müdürlerinin yiyici,rüşvetçi olduğu yönündedir. kanı böyle olmasına rağmen her bir tanesiyle de iyi geçinmke için ellerinden geleni yaparlar.
 • genelde avukatlarla birbirlerinden hoşnut olmamalarına rağmen karşılıklı olarak yapay bir gülümseme ile iş görürler, çünkü iki taraf da öbürüne muhtaçtır.
 • huyuna suyuna gidilesi kişidir. insanı şekilden şekel sokan bir sonraki hayatında hukukçu olmak istemeyen hale getirendir.
 • avukatların ''müdürüm'' diye hitâbetmek suretiyle kendilerini gereksiz yere ast-üst ilişkisine soktukları muhterem zat.
 • özellikle istanbul adliyelerinde alim bir hukukçu edasıyla makamlarına kurulup genç avukatlara ahkam kesen , dertleri imanları para olan en sevimsiz memur tipidir.mümkünse hayatta hiç karşılaşmamaya çalışılmalıdır.
 • avukatların, karşısında el pençe divan durdukları haşmetmahap.

  bir de avukatlar mesleklerinin saygınlığını yitirdiğinden bahsedip dururlar. o saygınlığı kazanmak için ne yaptın ki?

  istanbul'daki zibilyon tane adliyeden biri. öğle arası olmuş. icra dairesinin kapısı kilitlenmiş. saat 1'i, 1 buçuğu geçiyor ne gelen var ne giden. avukatlar kapıda yığılıyor. ''hiç mesai saatlerine uymuyorlar'', ''hep böyle yapıyorlar'' falan filan. bir vaveyla ki sormayın.
  saat 2'ye 10 kala icra müdürümüz nihayet icra dairesine teşrif ediyor. ve az önce asıp kesen avukatlardan bir tanesi bile ağzını açmıyor, hiçbir şey demiyor.

  başka bir icra dairesi. yine bir öğleden sonrası. 1 buçukta mesai artık başlamış olur diye düşünen avukatlar icra dairelerine doluşuyor. hiçbir müdür yok. katipten öğreniyoruz ki cenazeye gitmişler. icra müdürlerinden birinin annesi vefat etmiş.komple hepsi onun cenazesine gitmiş. allah rahmet eylesin de, arkadaş, hiç değilse biriniz ilaç niyetine dairede kalamaz mıydınız? ah ne kadar düşünceli, ne kadar ince ruhluymuşsunuz meğer. saat 2 buçukta teker teker icra dairesine buyurur müdürler ve yine aynı sahne. tek bir avukat, sadece bir tanesi bile birşey demez.

  bu örnekler o kadar çok ki. gene iyi geliyor bu icra müdürleri. adam 4'te gelse kimse birşey demeyecek. gene 2'de, 3'te falan geliyor.

  bir de karşısında süklüm püklüm durup ''evet müdürüm'', ''haklısın müdürm''cüler var ki,sizin kalıbınıza...
 • ankara'da bu vazifeyi yapan muvazzaf ve mütekait toplam 111 kişiye "görevi kötü kullanmak" suçlaması ile ceza davası açılmış.

  abooov! seyreyle şimdi gümbürtüyü. 21. ve 22. icra müdürlükleri hariç "bütün" icra müdürlükleri soruşturmaya dâhil edilmiş. bir kısmı hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş. geri kalanlar (111 kişi ediyor işte) yargılanacak.

  biz alışmıştık halbuki.

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16320511.asp