şükela:  tümü | bugün
 • ikiyüzlü, dengesiz insanların ilgili kişi yüzüne başka, arkasından başka konuşması/davranmasıdır.
 • ne yapacagini onceden kestiremeyeceginiz $ekilde davranan gozunuzu boyayan amaci onceden belli olan ki$i.
 • icten pazarlikli insanlar genelde aynı zamanda hem sinsi, hem iki yuzlu, hem de cıkarcı olurlar. bu insanlar herhangi bir eyleme girmeden once, eylem sonucundan yararlanip yararlanamayacagini du$unur. ayrıca hicbir insani onemsemezler.
 • bu tip insanları biraz tecrübe biraz da dikkat yoluyla rahatlıkla farkedip gerekli önlemleri alarak en az hasarla kurtulmak mümkündür.

  iki veye daha fazla sayıdalarsa onlara doğru yaklaşırken gözünüzün içine bakabaka hakkınızda aleyhte konuşmalar yapıp yanlarına geldiğinizde ise bir anda olumlu konuşmalarla sizi karşıladıklarını hayretle görürsünüz.
  hiç tanımadığınız insanlardan bu içten pazarlıklı insanların sizin hakkınızda neler söylediklerini duydukça şaşkınlıktan söyleyecek söz dahi bulamaz kalakalırsınız.
  bir de sizin yanınızdayken*bu içten pazarlıklı düşüncelerini uygulamaya devam edip yüzsüzlük olayının iyice bokunu çıkarırlar.
  devamlı olarak saf değiştiren;kadir kıymet bilmeyip yıllarca bir çok şeyi beraber yaşayıp beraber öğrendiğiniz insanlardan**bazılarının içten pazarlıklı olduklarını fark etmek yıkıcı olmaktadır.yeri geldiğinde anında arkadaşını satıp başka diyarlara yelken açan bu insanlar gerçekten de tarifi imkansız zat-ı muhteremlerdir.

  içten pazarlıklı olmayı genellikle ailelerinden öğrenen bu tipler küçücük bir ön değerleme yoluyla kaşfedilip deşifre edilmelidir elbette.
  beraber kurdukları *arkadaş ortamları ile yalan hayatlarına devam edip çıkarları doğrultusunda arkadaş grupları kurup dağıtmaktadırlar.

  bu tür kimseleri anlamsız bir şekilde tarif edememem ise onları anlamı gerçekten sözde kalmayıp derin anlamlara sahip olan sadece iki kelime ile değerlendirmeme neden olmakta*
 • pazarlık yapmadan duramayan samimi insan
 • kendi istekleri uğruna herseyı görmezden gelir ve bu dunyada tek basına oldugunu dusunerek butun herkesı dusman sayar ama yüzüne gülen insan seklidri.hep arkadan is cevirmeyi planlar,bundan mutluluk duyar.
 • kullanmaya alışmış insan tipini tarif eden bir deyim.
  .. yüzünde "boş" bir ifade vardı. değme katillere taş çıkarırcasına manasız bakıyordu boş lakırdılarla dolu gözleri. hesabı hesaplamaya yetmez bir zihni vardı o boş gözlerin gerisinde. aldatmakla suçlanamazdı ama çünkü zaten, her bir şeyi ortadaydı işte o'nun olduğu kadar. ama...

  hemen taşımak istiyordu o bakışlarını sana. hemendi olayı onun zaten. ve hemen hemen az sonraydı hemen. damıtılsa da bir işe yaramayacak pazarlıklarını sana yüklemekti niyeti o'nun. sense kapıp kaçmaya yönlenmiş, böyle görmüştün. hırsızın bin ali'si seni. seni kırk otuz birinci harami seni!

  etrafta insanlar varken bir kimliği yoktu. niye? çünkü başkalarının kimlikleriyle idare etmeyi öğrenmişti. yazık."
  o boş ifadeyi "gudubet" diye doldurur bazıları ki o bazıları ghaklıdır.