şükela:  tümü | bugün
 • hayattaki tüm seçimlerimiz hepimizin karakteri hakkında bir şeyler söyler. 'peki buna kahve seçimleri de dâhil mi' diye soruyorsanız, cevabı 'evet'. amerikan mashable sitesi, kahve tercihlerine göre insanların karakterleri üzerine bir yazı yazmış. yazı amerikan menşeili olduğu için türk kahvesi yer almıyor ancak artık hepimizin aşina olduğu kahve türlerinden birçok ipucu yakalamak mümkün.

  espresso - daha çok espresso içmeyi tercih ediyorsanız, sizin arkadaş canlısı ve uyumlu olduğunuz söylenebilir. sizin için önemli olan kahvenin tadı; nadir bulunan, insanın canını çektiren bir özellik...
  double espresso - siz pratik ve çok çalışan birisiniz. tek bir shot kahvenin sizin için yeterli olmayacağını çok iyi biliyorsunuz.
  triple espresso - heyecanlı ama obsesif birisiniz. içtiğiniz kahveler yüzünden 90'laran beri uyanıksınız.
  expresso - zeki ama sinir bozucu birisiniz. bilerek veya bilmeyerek espresso’nun adını yanlış söylüyorsunuz. her iki koşulda da insanlar size biraz gıcık oluyor.
  americano - sakin ve bilinçli bir yapınız var. hayattaki basit şeyleri seviyorsunuz. parkta piknik yapmak, kuşları izlemek sizi mutlu etmeye yetiyor.
  cappuccino - sıcakkanlı ama biraz da düşüncesiz bir yapınız var. çevrenizdekiler günlük hayatta yapmanız gerekenleri her seferinde size hatırlatmak zorunda kalıyor.
  frappuccino - mutlu ve enerjik bir doğanız var. kahveyi sevdiğinizi söylüyorsunuz ama sizin aslında sevdiğiniz şey dondurma...
  karton bardakta kahve - ciddi ve işine odaklanmış birisiniz. bu hayatta sizi tek zorlayan şey, kahve bardağınızın çok sıcak olması.
  latte - düşünceli ama kararsız bir karakteriniz var. bilmediğiniz denizlerde yüzmek yerine güvenli limanları tercih ediyorsunuz.
  macchiato - geleneksel ve ketum bir karakteriniz var.
  mocha - eğlenceyi seven ve yaratıcı birisiniz. kahvenin tadını pek sevmiyorsunuz ancak sizi ayağa kaldıracak tek şey de kahvenin kendisi.
  soğuk kahve - kendinden emin ve dışa dönük birisiniz. kimsenin size hayatınızı nasıl devam ettirmeniz gerektiğini söylemesine izin vermiyorsunuz.
 • sütsüz her türlü kahveyi içiyorum.vegan olduğum söyleniyor.
 • beni değerlendirme dışı bırakmış olan karakter tahlili şeysi. hemen kendimi dahil edeyim:

  granül kahve - kahve makinesi olmayan bir fakirsiniz. damak tadınızın da peki iyi olduğu söylenemez. bir gün birinin size kahve makinesi hediye edeceğini hayal ediyor ve her şeye rağmen hayata umutla bakıyorsunuz. boş vakitlerinizde kahve makinesi çeşitlerini inceliyor, gözünüzü karartıp almaya niyet ediyor sonra da dur biraz daha bekliyim, hissediyorum hediye etçekler bunu bana deyip vazgeçiyorsunuz. ananızın gözü de olabilirsiniz biraz.
 • espresso ve amerikano ile benim de karakterimi yakalamış muazzam tespit şeysi. hayat kısa malum, kuşlar uçuyor.
 • "kaynak : göt" temelli değerlendirme listesi.

  insanların farklı zamanlarda farklı tercihleri olabilir. bu gün sade içerim yarın soğuk. ben değişmem ama.
 • bu durumda nescafe içen adam değil sanırım . göt onlar hatta ..
 • mocha içiyorum doğru tespit tebrikler.
 • türkiye'de içtiğimiz kahvelere uyarlanması gereken çalışma

  cezvede türk kahvesi - klasik bir türk'sünüz, biri kahveyi yapsa da ayağıma getirse tadında takılıyorsunuz

  makina türk kahvesi - bir kahveye bile gösterecek özeniniz yok, aslında kafein bağımlısı da değilsiniz, maksat muhabbet olsun, kahve mi kahve.

  nescafe - nescafe'yi kahve niyetine içiyorsunuz, hazır, kimyasal katkılı kahve esansını kahve zannedip bir de "kahvaltı edemiyoram şekerim illa kahve olacak" diye cehaletinizi havalı bir şeymiş gibi överek sunuyorsunuz.

  süt tozlu nescafe - granülü yetmedi bir de süt yerine sanayi tipi süt tozuyla kanserime kanser katayıım tribi, vaayy karizma.

  sütlü nescafe - en azından suyun yanında süt ısıtacak vaktiniz var, nispeten midenize düzgün bir şey giriyor diye sevinebiliriz.

  sıtarbaks lattesi - bir kere latte değil cafe latte, o eli bi indir yani. starbucks'ın bayat kahvesine bayılıyor, adamları kültür öğesi olarak benimsiyor, bir kahveye 8 lira vermekten imtina etmiyorsunuz, aynı zamanda çok hipster, çok cool'sunuz, anladık işyerinize yakın plazalar var, ama kahvenin de çok daha tazesi var. (bu arada evet saatlerce oturulabiliyor, türk kafelerine yeğdir)

  çibo karamel macchiato'su - machhiato'nun karamelsiz de sunulabilen ayrı bir içecek olduğunu öğrendiğiniz gün hayatınız değişti, mevzuyu biraz araştırdınız ve 25.000tl'likler fazla gelince 300-500tl arası giriş seviye bir espresso makinesi aldınız, ilerleme var. tebrikler.

  çekirdeğimi çektirir alır espressomu yaparım - nispeten bu işe gönül vermiş, bundan sonra duyacağı tavsiye "kardeş değirmen veya öğütücü al kahve çekilince iki günde bayatlar" olacak, doğru yol ama.

  kavrulmuş çekirdeğimi sıtarbaks'tan olmadı çibo'dan alır kendim çekerim - forumlarda küfür yemeye hazır olun. bu işin bilmişleri bu adamların çekirdeğinin altı ayda vakumlu da olsa leş gibi bayatladığından, reklam görsellerinde koydukları o kapkara koyu renk, kavrulmaktan aroması kalmamış çekirdeklerinden dem vuracak, bezeceksiniz.

  3. kuşak kahvecilerden sıtarbaks'tan ucuza taze kahvemi de içerim, çekirdeğimi de kendime özel kavurturum, kahve keyiftir - bu adamlar olayı çözse de bu işten artık anladıkları için yok efendim petra'da, yok kronotrop'ta veya coffeenutz'daki kahveden aldıkları tadı evdeki ucuz makinelerinden de almak isterler. profesyonel tip makinaların fiyatlarını görür içgeçirirler ancak nihayetinde içtikleri şeye biz "kahve" diyoruz.

  (bkz: kahve kültürü/@erkek pisi)
  (bkz: coffeenutz/@erkek pisi)
  (bkz: petra roasting co/@erkek pisi)
  (bkz: kronotrop/@erkek pisi)
  (bkz: cupsonme/@erkek pisi)